fbpx

Nowy mural na Winogradach – seria solidarnościowa

Właśnie światło dzienne ujrzał najnowszy z poznańskich murali, znajdujący się na bloku przy alei Solidarności. Nowy mural na Winogradach wzbudza u oglądających bardzo mieszane uczucia.

 

Nowy mural na Winogradach

 

 

NOWY MURAL NA WINOGRADACH

 

Jest to pierwszy z serii murali, które mają pojawić się w najbliższych latach na bokach wieżowców stojących wzdłuż Alei Solidarności. Wszystkie mają opowiadać o historii końca PRL aż do pierwszych wolnych wyborów. Ma być ich aż dziewięć.

Ten pierwszy z serii mural na Winogradach (jak wynika z opisu na dole wieżowca) przedstawia robotników protestujących w Stoczni Gdańskiej. Szczerze mówiąc jego symbolika bez tego opisu jest bardzo abstrakcyjna.

Na pierwszy rzut oka większość oglądających ma wrażenie, że chodzi o dzieciaki z bloków a nie strajki. Dla sporej części jego treść jest w ogóle nieczytelna.

 

Nowy mural na Winogradach

 

Zrealizowany projekt mam wrażenie jest zrobieniem czegoś na siłę, by wzdłuż Alei Solidarności znalazły się koniecznie solidarnościowe murale. I jest też kolejnym siermiężnym dziełem w konwencji martyrologicznej jaka jest narzucana Poznaniakom.

Sztuka uliczna powinna zaciekawiać, inspirować, nie pozostawiać obojętnym. Pierwszy z serii murali pokazuje, że ktoś postanowił przenieść na mury książkę od historii. Niestety książkę przedstawiającą historię w bardzo nudnej formie.

 

Nowy mural na Winogradach

 

CO MYŚLĄ POZNANIACY O NOWYM MURALU?

 

Z ciekawości zapytałem dwie z przechodzących obok osób co myślą o tym muralu. Młoda dziewczyna, oceniła to co zobaczyła w ten sposób:

Czy mogliby muralami zająć się jacyś kreatywni artyści a nie przedstawiciele narodowców plis. A mamy ich trochę w tym mieście jak coś.

 

Z kolei nieco starszy przechodzień, który pamięta czasy o których opowiada mural, powiedział:

Szkoda, że znowu wybrano martyrologiczno-historyczny temat muralu i zrobiono to w takiej konserwatywnej, nudnej formie. Murale naprawdę mogą ożywiać miejską przestrzeń, mogą być prawdziwymi dziełami sztuki, a tu mamy zachowawczy, schematyczny rysunek historyczny.

Warto sprawdzić co to znaczy „mural” w kulturach latynoskich, z których się wywodzi.

Są to wielkie, kolorowe, walące po oczach malowidła wiekopowierzchniowe, widoczne z daleka, mieniące się intensywnymi kolorami i wyróżniające formą – są to odważne malowidła, ciekawe artystycznie, takie do oglądania i zapamiętania na dłużej.

 

Nowy mural na Winogradach

 

A jakie jest wasze zdanie? Podoba się? Czy podzielacie zdanie przechodniów? Może warto wstrzymać kontynuowanie malowania takich murali na Winogradach? I zastanowić się czy na pewno tak powinna wyglądać wspólna przestrzeń miejska?

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rogaliński fotograf
Rogaliński fotograf
3 lat temu

Na szkole podstawowej w Puszczykowie mural przedstawia prawdopodobnie powstańców Wielkopolskich. Oczywiście z karabinami, bagnetami. Zamiast kwiatów, ptaków, radości. Młodzież ma być niezłomna… Czyli jak młodzież dorośnie ma pewnie zbierać złom… Edukacja z naciskiem na patriotyzm zamiast na zasady bezpieczeństwa, nauki pływania… Itd. Itp.

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x