fbpx

Nowy mural na Winogradach – seria solidarnościowa

Właśnie światło dzienne ujrzał najnowszy z poznańskich murali, znajdujący się na bloku przy alei Solidarności. Nowy mural na Winogradach wzbudza u oglądających bardzo mieszane uczucia.

 

Nowy mural na Winogradach

 

 

NOWY MURAL NA WINOGRADACH

 

Jest to pierwszy z serii murali, które mają pojawić się w najbliższych latach na bokach wieżowców stojących wzdłuż Alei Solidarności. Wszystkie mają opowiadać o historii końca PRL aż do pierwszych wolnych wyborów. Ma być ich aż dziewięć.

Ten pierwszy z serii mural na Winogradach (jak wynika z opisu na dole wieżowca) przedstawia robotników protestujących w Stoczni Gdańskiej. Szczerze mówiąc jego symbolika bez tego opisu jest bardzo abstrakcyjna.

Na pierwszy rzut oka większość oglądających ma wrażenie, że chodzi o dzieciaki z bloków a nie strajki. Dla sporej części jego treść jest w ogóle nieczytelna.

 

Nowy mural na Winogradach

 

Zrealizowany projekt mam wrażenie jest zrobieniem czegoś na siłę, by wzdłuż Alei Solidarności znalazły się koniecznie solidarnościowe murale. I jest też kolejnym siermiężnym dziełem w konwencji martyrologicznej jaka jest narzucana Poznaniakom.

Sztuka uliczna powinna zaciekawiać, inspirować, nie pozostawiać obojętnym. Pierwszy z serii murali pokazuje, że ktoś postanowił przenieść na mury książkę od historii. Niestety książkę przedstawiającą historię w bardzo nudnej formie.

 

Nowy mural na Winogradach

 

CO MYŚLĄ POZNANIACY O NOWYM MURALU?

 

Z ciekawości zapytałem dwie z przechodzących obok osób co myślą o tym muralu. Młoda dziewczyna, oceniła to co zobaczyła w ten sposób:

Czy mogliby muralami zająć się jacyś kreatywni artyści a nie przedstawiciele narodowców plis. A mamy ich trochę w tym mieście jak coś.

 

Z kolei nieco starszy przechodzień, który pamięta czasy o których opowiada mural, powiedział:

Szkoda, że znowu wybrano martyrologiczno-historyczny temat muralu i zrobiono to w takiej konserwatywnej, nudnej formie. Murale naprawdę mogą ożywiać miejską przestrzeń, mogą być prawdziwymi dziełami sztuki, a tu mamy zachowawczy, schematyczny rysunek historyczny.

Warto sprawdzić co to znaczy „mural” w kulturach latynoskich, z których się wywodzi.

Są to wielkie, kolorowe, walące po oczach malowidła wiekopowierzchniowe, widoczne z daleka, mieniące się intensywnymi kolorami i wyróżniające formą – są to odważne malowidła, ciekawe artystycznie, takie do oglądania i zapamiętania na dłużej.

 

Nowy mural na Winogradach

 

A jakie jest wasze zdanie? Podoba się? Czy podzielacie zdanie przechodniów? Może warto wstrzymać kontynuowanie malowania takich murali na Winogradach? I zastanowić się czy na pewno tak powinna wyglądać wspólna przestrzeń miejska?

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rogaliński fotograf
Rogaliński fotograf
2 lat temu

Na szkole podstawowej w Puszczykowie mural przedstawia prawdopodobnie powstańców Wielkopolskich. Oczywiście z karabinami, bagnetami. Zamiast kwiatów, ptaków, radości. Młodzież ma być niezłomna… Czyli jak młodzież dorośnie ma pewnie zbierać złom… Edukacja z naciskiem na patriotyzm zamiast na zasady bezpieczeństwa, nauki pływania… Itd. Itp.

PODOBNE

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Targi tulipanów – Chrzypsko Wielkie

Jeśli lubicie kwiaty, a zwłaszcza tulipany to powinniście się wybrać na Targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. W najbliższy weekend będzie to polska stolica -...

Biblioteka Raczyńskich jak nowa

Każdy kto mieszka w Poznaniu zna z widzenia ten budynek. Biblioteka Raczyńskich jest też zapewne na liście budynków do zobaczenia większości turystów odwiedzających miasto....
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x