fbpx

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy, czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Czy na pewno ścieżka jest edukacyjna?

Miejsce, które można odwiedzić zostało nazwane ścieżką edukacyjną. Czyli odwiedzający ją powinien się spodziewać iż czegoś się nauczy. Nic bardziej mylnego. Moim zdaniem to jest ścieżka pochwalno-informacyjna oraz bardziej zaawansowana informacja o budowie.

Większość tablic na ścieżce tak naprawdę wychwala pomysł wybudowania w środku lasu tego kamiennego monstrum.

Co można przeczytać na owych tablicach? Otóż na przykład, że w zasadzie gdyby nie to, że ktoś posadził tam sosny to okolica byłaby pustynią i wtedy ktoś wybudowałby tam piramidy. Serio?

I – w sumie zgodnie z tym czego można się spodziewać – tablice informacyjne wychwalają nie tylko budowę ale też dbałość inwestora o okoliczną przyrodę, a zwłaszcza ptaki, które ponoć z miejsca polubiły budowlę. Po przeczytaniu zawartości tablic można dojść do wniosku, że gdyby całą okolicę zastawić takimi zamkami to chronione ptactwo byłoby znacznie bardziej szczęśliwe niż w mając do dyspozycji tylko las.

Oczywiście nie ma nigdzie prawnych przeszkód by nazwać ścieżką edukacyjną cokolwiek. Nazwa zależy wyłącznie od widzimisię pomysłodawcy, niezależnie od jej rzeczywistej wartości edukacyjnej.

Ale powiedzmy sobie szczerze, ta cała edukacja to pic na wodę. Jedynym powodem, dla którego ktokolwiek się tam pojawi jest chęć zobaczenia z bliska zamku.

Zamek w Stobnicy

Po spacerze przez las docieracie do niewielkiego jeziora, przy którym postawiono zamek. Oczywiście z zamkiem ma to tyle wspólnego co nic. Jest to ni mniej ni więcej apartamentowiec, który ma formę przypominającą średniowieczne zamki.

Na pierwszy rzut oka widać, że buduje go ktoś, kto nie liczy się za bardzo z kosztami. Ale szczerze mówiąc nie potrafię zrozumieć jak posiadając niemal nieograniczone zasoby finansowe ktoś wpadł na pomysł by postawić ten kamienny koszmar. Na dodatek, we wnętrzach jest ponoć budowane coś o nazwie Sala Tronowa… hmmm.

Poza zobaczeniem zamku z zewnątrz nie ma tam nic więcej do oglądania. No dobrze, jest jeszcze kolekcja kamieni, z których robiony jest zamek. A i byłbym zapomniał! Niesamowita wręcz kolekcja tabliczek z zakazem wstępu. Jest ich chyba co najmniej tyle samo co tablic informacyjnych.

Idąc na ten spacer nie macie prawa nigdzie skręcić. Nawet gdyby się wam znudziło i chcielibyście sobie skrócić drogę do wyjścia to 50-metrowej długości skrótu strzeże nie tylko tabliczka, kilka metrów sznura ale także ochrona.

Cena i dane osobowe

Cena spaceru ścieżką to… 50 złotych. Poważnie. Tyle zapłacicie za spacer po lesie i drogą pod płotem. Dla porównania zgadnijcie ile kosztuje spacer nad rzeką obok zamku w Malborku, albo obok zamku na Wawelu? Zero.

Mało tego, jeśli zapragnęlibyście zwiedzić wnętrza zamku w Malborku to wydacie na to 70 złotych. To jest cena za tzw. całą trasę historyczną. Plus dodatkowo możecie za darmo spędzić dowolnie dużo czasu na oglądaniu murów zamku z zewnątrz.

Ale jeśli to wam nie przeszkadza i jednak wybierzecie się zobaczyć ścieżkę w Stobnicy to uważajcie przy wypełnianiu formularza niezbędnego do zakupu biletu.

Operator ścieżki wymaga by do zakupu biletu podać imię, nazwisko, mail oraz telefon. I teoretycznie nic w tym dziwnego, ale tylko do momentu gdy przeczytacie politykę prywatności ścieżki.

Co w niej można znaleźć? Na przykład to, że dane osobowe są przetwarzane „w celach marketingowych Administratora oraz innych podmiotów, w szczególności związanych z prezentowaniem reklamy behawioralnej„. I nie można z tego zrezygnować kupując bilet.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że możecie oczekiwać spamu. Ja zaledwie dzień po odwiedzeniu ścieżki dostałem na telefon sms-em spam, że mam odwiedzić ją ponownie.

Więc jeśli mimo wszystko chcecie zobaczyć ścieżkę to natychmiast po spacerze napiszcie w formularzu kontaktowym, że domagacie się usunięcia wszystkich waszych danych osobowych.

Ale są też plusy

Żeby ktoś nie pomyślał, że zupełnie nic mi się nie podobało, bo to nieprawda. Uważam, że obsługa ścieżki była bardzo miła, a kawa, którą można na miejscu kupić naprawdę bardzo dobra.

Ale czy to wystarczający powód by zapłacić 50 zł za spacer po lesie i zobaczenie zamku z zewnątrz to musicie rozważyć sami.

Zabytkowy most w Stobnicy

Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy

Zamek w Stobnicy nie jest jedynym miejscem, które możecie zobaczyć w tej miejscowości. Jest tam także, znacznie bardziej ciekawy, autentycznie zabytkowy obiekt. Most, który został częściowo wysadzony pod koniec II wojny światowej. Przeczytacie o nim w poście Most kolejowy w Stobnicy.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Targi tulipanów – Chrzypsko Wielkie

Jeśli lubicie kwiaty, a zwłaszcza tulipany to powinniście się wybrać na Targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. W najbliższy weekend będzie to polska stolica -...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x