fbpx

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

OGROMNA KONSTRUKCJA NA ŚRODKU POLA

Zbliżając się drogą do miejscowości Rębielicie Królewskie zobaczycie już daleka niezwykłą, ogromną konstrukcję na środku pola. Nie jest ona podobna do niczego co wcześniej widzieliście na żywo.

Jej wygląd raczej przypomina jakieś niezwykłe roboty z filmów science fiction. Chociaż zbliżając się do niej, dostrzegając szczegóły konstrukcji, coraz bardziej ma się wrażenie, że jest to jednak bardzo niezwykły wiatrak.

JEDYNY TAKI WIATRAK NA ŚWIECIE

W istocie jest to wiatrak. Choć jak zbliżycie się bardziej to zauważycie, że jest unikalny pod wieloma względami. Między innymi dlatego, że cały jest metalowy. Ponoć cały waży około 240 ton!

Jednak, jak widać na zdjęciach, konstrukcja ma lata swojej świetności już dawno za sobą. Jej wielkie unikatowe skrzydło powoli się już rozpada.

Skąd się wziął akurat tam? W Rębielicach Królewskich mieszkał jego pomysłodawca i konstruktor – Józef Antos. Ponoć projektowanie niezwykłej konstrukcji rozpoczęło się jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Było to zatem w czasach, gdy o energii odnawialnej prawie nikt nie myślał.

Kolejne ćwierć wieku minęło zanim rozpoczęła się budowa. Cała 54-metrowej wysokości konstrukcja zaczęła powstawać od 2003 roku. Przez kilka kolejnych lat pan Antos, który był ślusarzem zbudował samodzielnie cały wiatrak.

Jedynym elementem, który pozostał do zamontowania pozostawała prądnica. Niestety taka, w tamtym czasie nie była dostępna, a co jeszcze gorsze, w roku 2009, zmarł konstruktor wiatraka.

Od tego czasu wiatrak gigant jest tylko atrakcją dla przejeżdżających przez wieś. Warunki atmosferyczne i rdza powoli osłabiają niezwykłą konstrukcję.

Nie da się podejść bezpośrednio pod wiatrak, jest ogrodzony. I nie próbujcie nawet, zbyt wiele łopatek wiatraka trzyma się praktycznie na słowo honoru.

WIATRAK GIGANT W LICZBACH

Oto garść liczb, które pozwolą wam zorientować się jak wielki jest wiatrak:

  • wysokość całkowita: 54 metry
  • średnica koła wiatraka: 32 metry
  • ilość łopatek na kole: 280
  • powierzchnia koła wiatraka: 300 metrów kwadratowych
  • ciężar konstrukcji: 240 ton
  • koszt konstrukcji: ponad milion złotych (wg cen z początków XXI wieku)
  • teoretyczna wydajność wiatraka: 2000 kW

CO DALEJ Z KONSTRUKCJĄ?

Niestety nigdy nie udało się sprawdzić wyliczeń pana Antosa, co do wydajności energetycznej jego konstrukcji. Wiatrak gigant nigdy nie został uruchomiony, a jego obecny stan wyklucza taką możliwość. Aktualnie spora część łopatek albo już odpadła, albo jest tego bliska.

Szkoda. Jest to jedyny taki wiatrak na świecie, był zbudowany przez entuzjastę i trochę żal, że tak niezwykła konstrukcja zupełnie się rozpadnie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Moim zdaniem warto byłoby jedyny taki wiatrak na świecie zachować. Zakonserwować i umieścić go na terenach jakiegoś muzeum techniki, gdzie na pewno ściągałby mnóstwo turystów, chcących zobaczyć tak fantastyczną konstrukcję.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rty
rty
1 rok temu

Ciekawy wiatrak ciekawy człowiek

PODOBNE

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x