fbpx

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

OGROMNA KONSTRUKCJA NA ŚRODKU POLA

Zbliżając się drogą do miejscowości Rębielicie Królewskie zobaczycie już daleka niezwykłą, ogromną konstrukcję na środku pola. Nie jest ona podobna do niczego co wcześniej widzieliście na żywo.

Jej wygląd raczej przypomina jakieś niezwykłe roboty z filmów science fiction. Chociaż zbliżając się do niej, dostrzegając szczegóły konstrukcji, coraz bardziej ma się wrażenie, że jest to jednak bardzo niezwykły wiatrak.

JEDYNY TAKI WIATRAK NA ŚWIECIE

W istocie jest to wiatrak. Choć jak zbliżycie się bardziej to zauważycie, że jest unikalny pod wieloma względami. Między innymi dlatego, że cały jest metalowy. Ponoć cały waży około 240 ton!

Jednak, jak widać na zdjęciach, konstrukcja ma lata swojej świetności już dawno za sobą. Jej wielkie unikatowe skrzydło powoli się już rozpada.

Skąd się wziął akurat tam? W Rębielicach Królewskich mieszkał jego pomysłodawca i konstruktor – Józef Antos. Ponoć projektowanie niezwykłej konstrukcji rozpoczęło się jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Było to zatem w czasach, gdy o energii odnawialnej prawie nikt nie myślał.

Kolejne ćwierć wieku minęło zanim rozpoczęła się budowa. Cała 54-metrowej wysokości konstrukcja zaczęła powstawać od 2003 roku. Przez kilka kolejnych lat pan Antos, który był ślusarzem zbudował samodzielnie cały wiatrak.

Jedynym elementem, który pozostał do zamontowania pozostawała prądnica. Niestety taka, w tamtym czasie nie była dostępna, a co jeszcze gorsze, w roku 2009, zmarł konstruktor wiatraka.

Od tego czasu wiatrak gigant jest tylko atrakcją dla przejeżdżających przez wieś. Warunki atmosferyczne i rdza powoli osłabiają niezwykłą konstrukcję.

Nie da się podejść bezpośrednio pod wiatrak, jest ogrodzony. I nie próbujcie nawet, zbyt wiele łopatek wiatraka trzyma się praktycznie na słowo honoru.

WIATRAK GIGANT W LICZBACH

Oto garść liczb, które pozwolą wam zorientować się jak wielki jest wiatrak:

  • wysokość całkowita: 54 metry
  • średnica koła wiatraka: 32 metry
  • ilość łopatek na kole: 280
  • powierzchnia koła wiatraka: 300 metrów kwadratowych
  • ciężar konstrukcji: 240 ton
  • koszt konstrukcji: ponad milion złotych (wg cen z początków XXI wieku)
  • teoretyczna wydajność wiatraka: 2000 kW

CO DALEJ Z KONSTRUKCJĄ?

Niestety nigdy nie udało się sprawdzić wyliczeń pana Antosa, co do wydajności energetycznej jego konstrukcji. Wiatrak gigant nigdy nie został uruchomiony, a jego obecny stan wyklucza taką możliwość. Aktualnie spora część łopatek albo już odpadła, albo jest tego bliska.

Szkoda. Jest to jedyny taki wiatrak na świecie, był zbudowany przez entuzjastę i trochę żal, że tak niezwykła konstrukcja zupełnie się rozpadnie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Moim zdaniem warto byłoby jedyny taki wiatrak na świecie zachować. Zakonserwować i umieścić go na terenach jakiegoś muzeum techniki, gdzie na pewno ściągałby mnóstwo turystów, chcących zobaczyć tak fantastyczną konstrukcję.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rty
rty
1 rok temu

Ciekawy wiatrak ciekawy człowiek

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x