fbpx

Most kolejowy w Stobnicy [film]

Most kolejowy w Stobnicy stał się kolejną propozycją z listy zabytkowych miejsc w Polsce, które Tom Cruise mógłby sobie wysadzić. Tym razem PKP zaproponowało do zniszczenia most w Wielkopolsce.

 

Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy

 

MOST KOLEJOWY W STOBNICY

 

Most jest częścią nieistniejącej już linii kolejowej pomiędzy miejscowościami Wronki i Oborniki. Został wybudowany w latach 1909 – 1910 przez niemieckich inżynierów.

Most ma 245 metrów długości, a jej waga to około 600 ton. Jest to nitowana konstrukcja kratownicowa, która składa się z siedmiu przęseł. Długość środkowego przęsła mostu wynosi ponad 83 metry.

Most jest zawieszony na filarach nieco ponad 18 metrów nad nurtem Warty.

 

Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy

 

HISTORIA WYSADZANIA MOSTU W STOBNICY

 

Okazuje się, że pomysł PKP by wysadzić most w Stobnicy nie jest pomysłem oryginalnym. Jako pierwsi próbę wysadzenia mostu podjęli polscy saperzy we wrześniu 1939 roku. Udało się to tylko częściowo, konstrukcja mostu ucierpiała ale nie zawalił się.

Niemcy odbudowali most do stanu użytkowego dwa lata później, w roku 1941. Pod koniec wojny most próbowały wysadzić wycofujące się wojska niemieckie, jednak i tym razem most przetrwał. Powtórna próba wysadzenia wyrządziła tak niewielkie szkody konstrukcji, że most był znów przejezdny po zaledwie kilku miesiącach.

Teraz PKP (jak podała Wyborcza) chciałoby by most wysadzili amerykańscy filmowcy. Tym razem już nie po to by spowolnić natarcie wrogich wojsk, ale po to by ktoś w centrali PKP na tym zarobił.

 

 

BUDOWLANE MISSION IMPOSIBILE

 

Ponieważ amerykańscy filmowcy są chętni na wysadzenie mostu oraz na to by ewentualnie wysadzony most potem odbudowywać to mam następującą propozycję. Być może warto im zaproponować odwrotną sytuację. Niech sobie na jakimś pustkowiu wybudują sami nowy most, a potem spektakularnie i realistycznie go wysadzą.

Po przeprowadzeniu takiej akcji pozostałości mostu byłyby z pewnością atrakcją turystyczną. Miejsce mogłaby przejąć PKP, zorganizować budkę z pamiątkami i płatne wychodki. A jakiś ważny człowiek z PKP w końcu by na tym zarobił.

Dzięki temu pozostałe jeszcze w Polsce zabytkowe mosty byłyby bezpieczne.

 

Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy

 

A jeśli już koniecznie Tom Cruise będzie chciał wysadzić coś w Stobnicy to być może warto zainteresować się samowolą budowlaną kilometr dalej. Tam w Puszczy Noteckiej ktoś buduje sobie zamek wielkości podobnej do tego w Malborku, buduje wbrew prawu.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 lat temu

Znacie to miejsce? Gdzie stary most nad Wartą rozpięty, gdzie struga błyskotliwie płynie w dolince, gdzie bociany wzrok przyciągają, gdzie kwiaty w ogrodach kolorami się mienią, gdzie lasy zielone pachną igliwiem, gdzie w kaplicy na wzgórku głośny śpiew rozbrzmiewa ? Nie znacie ? Wiele tracicie!

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x