fbpx

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

W drodze do Żywkowa

Po drodze do Żywkowa zastanawiałem się przez chwilę czy warto się na pewno tam pchać. Jadąc w stronę tej wioski mija się wiele innych, w większości z nich są gniazda bocianie.

Mijając je, z samej drogi naliczyłem w niektórych wioskach po 8 gniazd. Jednak okazało się na miejscu, że to naprawdę nic w porównaniu z tym co zastałem w bocianiej wiosce.

Ponadto we wszystkich mijanych po drodze wioskach bociany można oglądać wysoko nad głową. A jeśli trafi się wam bocian na łące to oddali się jeśli tylko będziecie próbowali się zbliżyć do niego.

Obserwowanie bocianów w Żywkowie

W odróżnieniu od wielu innych miejsc, w których spotykamy bociany – w Żywkowie one się nie boją. Są przyzwyczajone do obecności ludzi i właściwie ich ignorują. Bociania wioska jest miejscem, które same sobie wybrały do zamieszkania. W okolicy są łąki, na których mogą żerować nie niepokojone, a w samej wiosce mają gniazda.

W Bocianim Gospodarstwie Rolnym PTOP wybudowana jest wieża widokowa, wstęp na nią kosztuje 4 zł od osoby, ale moim warto wrzucić do puszki więcej.

Po wejściu na wieżę, na jej drugi poziom, znajdziecie się dokładnie na wysokości bocianich gniazd. Najbliższe z nich znajduje się może w odległości około 10 metrów. To odległość na którą w naturze nie dopuści was żaden bocian. Albo odejdzie, albo odleci. Tutaj bociany są nauczone tego, że bliżej nie podejdziecie więc ignorują osoby stojące na wieży.

I właśnie z tego poziomu można obserwować zwyczaje tych niezwykłych ptaków. To jak przygotowują swoje gniazda. Ja zauważyłem nawet, że jeden z bocianów poszedł na łatwiznę i podkradał badyle z innych gniazd, po to by ulepszyć swoje!

Niesamowicie wygląda rytuał godowy klekoczących bocianów, które wyginają szyje tak, że kładą je na swoich grzbietach. Obserwowanie tych wspaniałych ptaków jest tak wciągające, że nawet się nie spostrzeżecie jak minie godzina lub więcej.

Ile bocianów jest w Żywkowie?

Według danych zamieszczonych na specjalnej tablicy w centrum wioski, w Żywkowie w ostatnich latach było od 36 do 44 par bocianów. Natomiast liczba młodych, które pojawiały się każdego roku wahała się od 23 do nawet 75 sztuk!

Od kiedy można obserwować ptaki w bocianiej wiosce?

Pierwsze bociany przylatują różnych terminach. W ostatnich latach było to po kolei: 14 marca, 25 marca, 21 marca, 18 marca i ponownie 21 marca.

Zatem jadąc do Żywkowa w pierwszych dniach kwietnia zawsze możecie się spodziewać, że w gniazdach zobaczycie ptaki.

Bociania wioska – dojazd

Niezależnie skąd będziecie jechać dotrzecie do miejscowości Górowo Iławieckie. Stamtąd do Żywkowa prowadzą trzy możliwe drogi, radzę wybrać oczywiście najkrótszą, która prowadzi przez miejscowość Czyprki.

Jednak to co musicie wiedzieć to to, że drogi w tej okolicy składają bardziej z dziur niż z gładkiej nawierzchni. Serio, jadąc tą drogą miałem podejrzenia, że te w Strefie Gazy drogi mogą być mniej dziurawe. Choć oczywiście, patrząc na to racjonalnie, trudno utrzymywać w fantastycznym stanie drogę, którą przejeżdża dziennie może 50 samochodów.

Jednak żołnierze Straży Granicznej, którzy zatrzymali mnie tam do kontroli, twierdzili, że wcale nie jest to najgorsza droga. W okolicy są ponoć takie drogi, po których miejscowi poruszają się wyłącznie na pierwszym biegu. Ja osobiście wolałem tego nie sprawdzać.

Natomiast spotkanie patrolu Straży Granicznej koło Żywkowa jest bardzo prawdopodobne. Z Żywkowa do granicy jest niecałe 500 metrów, a do najbliższych zabudowań po rosyjskiej stronie mniej niż 2 kilometry.

Nocleg w bocianiej wiosce

Jeśli chcecie spędzić na obserwowaniu i fotografowaniu bocianów więcej czasu to w Żywkowie możecie zanocować w dwóch miejscach. Pierwsze z nich to gospodarstwo, w którym znajduje się wieża widokowa. Zanocować możecie także w pobliskim gospodarstwie – link tutaj.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x