fbpx

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska?

Bezpieczeństwo oczu w czasie zaćmienie słońca

Tak, to jest najważniejsza sprawa w czasie zaćmienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak to pozornie odległe zjawisko może wpłynąć na oczy obserwatora.

Długie obserwowanie słońca bez żadnych zabezpieczeń może spowodować uszkodzenie wzroku. A jeśli zamierzacie obserwować zaćmienie przez sprzęt optyczny to takie niebezpieczeństwo wzrasta wielokrotnie.

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście rozpalić ogień za pośrednictwem szkła powiększającego to powinniście wiedzieć, że patrząc na słońce przez lornetkę czy aparat będzie bardzo podobny efekt. Już kilka sekund takiej bezpośredniej ekspozycji może trwale uszkodzić wzrok.

Zatem jak się zabezpieczyć? Można kupić specjalne jednorazowe okulary, które działają jak filtr. Dzięki temu będziecie bezpieczni. Jeśli nie traficie w żadnym sklepie na takie specjalne okulary to na pewno w specjalistycznych sklepach będziecie mogli nabyć szybkę lub gogle spawacza. Korzystałem z nich w czasie kilku wcześniejszych zaćmień.

Może się jednak okazać, że sprzymierzeńcem w obserwacji słońca będzie sama natura. Jeśli w czasie zaćmienia będzie częściowe zachmurzenie to obserwacje będą znacznie bardziej bezpieczne. Dzięki naturalnemu filtrowi chmur. Właśnie przez taki filtr zachmurzenia zrobione zostało główne zdjęcie tego posta.

Kiedy zaćmienie słońca 2022 w Polsce?

Tegoroczne zaćmienie będzie miało miejsce już w najbliższy wtorek 25 października 2022. Będzie je można obserwować na terytorium całej Polski, ale zakres zaćmienia będzie różny, zależnie od tego gdzie się będziecie znajdować.

We wschodniej Polsce księżyc przesłoni słońce dużo bardziej niż w zachodniej części kraju. Jeśli obserwacje będziecie prowadzić z Poznania to zaćmienie obejmie około 36% tarczy słonecznej. Natomiast w Suwałkach będzie to już 46% przesłonięcia słońca. Największy zasięg zaćmienie będzie miało w Kazachstanie i Rosji. Tam sięgnie nawet 82% tarczy słonecznej.

W jakich godzinach będzie miało miejsce zaćmienie? Rozpocznie się o godzinie 11:00 a zakończy o 15:01 polskiego czasu. Jednak na terenie naszego kraju będzie je widać krócej.

Przykładowo nad Poznaniem Księżyc „zetknie się” z tarczą słoneczną około 11:15 i będzie ją przesłaniać do około 13:28. Największy zasięg zaćmienie będzie miało tutaj pomiędzy godziną 12:00 a 12:30. Dla pozostałych części Polski różnice będą kilkuminutowe.

Pogoda w czasie zaćmienia słońca

To czy zobaczymy w ogóle zaćmienie zależy od tego czy i w jakim stopniu niebo nad Polską będą przesłaniać chmury.

Niestety na ten moment prognozy pogody nie wyglądają optymistycznie. Na wtorek nad Polską są zapowiadane opady a nawet burze. Gruba warstwa chmur całkowicie przesłoni słońce.

Przejaśnienia mają postępować od zachodu i wydaje się, że to właśnie ta część kraju ma szanse na obserwowanie najbliższego zaćmienia słońca.

Zaćmienie słońca 2022 online

Jeśli z jakiegoś powodu nie będziecie mogli obserwować zaćmienia na żywo to możecie skorzystać z transmisji jaką przeprowadzi Royal Observatory w Greenwich. Wróćcie na tą stronę w godzinach zaćmienia by je obserwować poniżej.

Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Jeśli ciekawi was kiedy możemy się spodziewać kolejnych zaćmień słońca, to listę tych zjawisk w najbliższych latach znajdziecie we wpisie Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x