fbpx

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Rodzaje zaćmień słońca

Zaćmienie słoneczne jest zjawiskiem, które zachwyca i fascynuje ludzi od wieków. Istnieją trzy główne rodzaje zaćmień słońca: całkowite, częściowe i pierścieniowe.

Całkowite zaćmienie słońca występuje, gdy Księżyc całkowicie zasłania tarczę Słońca. Wówczas na niebie pojawia się niesamowite widowisko – korona słoneczna, czyli zewnętrzna atmosfera Słońca, staje się widoczna. To niezwykłe zjawisko przyciąga tłumy obserwatorów na całym świecie i jest momentem, który pozostaje w pamięci na całe życie.

Częściowe zaćmienie to sytuacja, gdy Księżyc zakrywa tylko część tarczy Słońca. W takim przypadku nie dochodzi do całkowitego zaciemnienia, ale obserwatorzy mogą zaobserwować wyraźne zniekształcenie kształtu tarczy słonecznej.

Pierścieniowe zaćmienie, znane również jako zaćmienie pierścieniowe, występuje, gdy Księżyc jest odległy od Ziemi i nie zakrywa całkowicie tarczy Słońca. W efekcie na niebie pojawia się pierścień światła wokół Księżyca, tworząc niezwykły obraz.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Najbliższe zaćmienie będzie miało miejsce 8 kwietnia 2024 w USA, rozpocznie się o godzinie 1:30 po południu, a zakończy się około 4:35 na dalekim wschodzie Stanów. Jednak samo zjawisko będzie trwało tylko nieco ponad 4 minuty, różnice czasu wynikają z różnych stref czasowych w USA.

Swój początek całkowite zaćmienie będzie miało jeszcze nad Pacyfikiem, następnie jego linia prowadzi przez meksykańskie miasta Mazatlan oraz Durango.

W USA zjawisko w całości będzie można podziwiać od Teksasu, przez m.in. Arkansas, Illinois, Indiana, Ohio, Nowy Jork (stan, nie miasto), aż po Maine. Największe miasta które obejmie to m.in. Dallas, Indianapolis, Cleveland, Buffalo oraz kanadyjski Montreal.

Jeśli będziecie w pobliżu to warto zaplanować pojawienie się dokładnie na trasie zjawiska. Zaręczam, że jest to absolutnie niezapomniane wrażenie.

Jeśli jesteście w Stanach, ale trochę dalej od tego wąskiego pasa, to pozostanie wam oglądanie częściowego zaćmienia, które oczywiście również warte jest zobaczenia. Na grafice powyżej możecie zobaczyć jak przebiega trasa zaćmienia.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w Polsce i Europie

W Europie będzie możliwe obserwowanie tylko częściowego zjawiska, wyłącznie na dalekim zachodzie: na Islandii czy na Azorach. Jednak będzie to już tuż przed zachodem słońca.

W Polsce w tym czasie będzie już ciemno zatem zaćmienie będzie niemożliwe do zobaczenia.

Zaćmienie słońca 2024 online

Większość z nas, ze względu na odległość, nie będzie mogła zobaczyć zaćmienia osobiście. Ale jak zwykle NASA przeprowadzi transmisję na żywo z tego kosmicznego wydarzenia. Będziecie mogli je zobaczyć poniżej.

Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Jeśli tym razem zaćmienie jest zbyt daleko, ale chcielibyście to zjawisko kiedyś jednak zobaczyć to okazja będzie znacznie bliżej w roku 2026. Ale o tym dowiecie się już z posta Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x