fbpx

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

KRZYWY LAS – CIEKAWOSTKI

Według Nadleśnictwa Gryfino krzywy las zajmuje łącznie teren około pół hektara. W sumie rośnie na tej powierzchni ponad 100 krzywych drzew. Jednak w skupisku, gdzie robią największe wrażenie jest ich około 50.

Leśnicy szacują wiek drzew na około 90 lat, zatem musiały być posadzone we wczesnych latach 30-tych XX wieku. Ze względu na swój wiek niektóre krzywe drzewa obumarły i musiały być wycięte, bo zagrażały bezpieczeństwu turystów.

Wszystkie drzewa mają na wysokości od 10 do 50 centymetrów nad ziemią wygięcia, powyżej pnie wygięte są w charakterystyczne łuki, by na wysokości około 3 metrów wrócić do pionu.

Krzywy las ciekawostki

KRZYWY LAS – CZOŁGI I UFO

Oczywiście jest mnóstwo bardzo dziwnych teorii na temat powstania krzywego lasu. Wśród nich tak abstrakcyjne jak te, że skrzywiły je przejeżdżające czołgi w czasie II Wojny Światowej.

Sęk w tym, że jeśli oglądaliście chociażby Czterech pancernych i psa to już wiecie, że spotkanie czołgu z drzewem kończy się złamaniem lub wywróceniem drzewa. Nigdy nie kończy się przygięciem go nad ziemią.

Inna, równie fantastyczna teoria jest taka, że Krzywy Las to dzieło UFO. No naprawdę? To tak jakby mieszkańcy Ziemi polecieli na Marsa tylko po to żeby ułożyć kamyki w kółko i zatrzeć wszystkie inne ślady swojego pobytu.

Można ze 100% pewnością założyć, że żaden kosmita nie przyleciał na Pomorze Zachodnie pobawić się sosnami. I to niezależnie od tego jaki towar ma jego diler.

Krzywy Las pod Gryfinem

JAK POWSTAŁ KRZYWY LAS?

Natomiast najbardziej prawdopodobnym powodem tego, że drzewa są krzywe jest to, że tak ukształtował je człowiek.

Trudno jednoznacznie określić jednak w jaki sposób. Rdzenni mieszkańcy tych ziem zostali wysiedleni, w wyniku przyłączenia tych ziem do Polski po II Wojnie Światowej.

Można się jednak domyślać, że drzewa na pewnym etapie wzrostu były albo przycinane, albo wyginane by po jakimś czasie znów rosnąć w górę.

W jakim celu to robiono? Tutaj także pozostają jedynie domysły. Zapewne chodziło o to by wykorzystać uzyskany kształt. Co to mogło być? Być może łodzie, choć niepowtarzalność krzywizny każdego pnia raczej to wyklucza.

Większe prawdopodobieństwo jest takie, że drzewa miały być wykorzystane do konstruowania mebli – na przykład foteli.

Jedną z możliwych teorii jest też to, że miały z nich powstać wyjątkowo pękate beczki, w których zamierzano coś przechowywać.

Krzywy las Nowe Czarnowo

GDZIE JEST KRZYWY LAS?

Krzywy las, o którym mowa, znajduje się na terenie wsi Nowe Czarnowo, pod Gryfinem, w województwie zachodniopomorskim.

Natomiast miejscowość Krzywy Las w Wielkopolsce nie ma z nim nic wspólnego. Istotne żebyście zwrócili na to uwagę, bo jeszcze jakiś czas temu na mapach googla był błąd, który oba te miejsca łączył ze sobą.

Ten błąd był powielany także przez portal onet.pl, który opisując atrakcje turystyczne kierował do miejscowości w Wielkopolsce.

Możecie o tym przeczytać we wpisie Koszmarne błędy na mapach googla. Po tym jak opisałem problem zarówno onet jak i google błąd poprawiły. Ale niestety, w wielu innych miejscach w internecie, ten błąd nadal występuje.

Krzywy las pod Gryfinem

KRZYWY LAS – JAK DOJECHAĆ?

A zatem jak dotrzeć do właściwego krzywego lasu? Jadąc od strony Gryfina wjeżdżacie do Nowego Czarnowa ulicą Przemysłową. Po prawej mijacie duży blok mieszkalny (jest tylko jeden) i zaraz za nim skręcacie w drogę gruntową prowadzącą do działek i garaży.

W miejscu, gdzie biegnąca wzdłuż lasu gruba rura umożliwia wejście pomiędzy drzewa jest właśnie krzywy las.

Możecie też kliknąć na ten link do googla, pokaże wam właściwe miejsce – mapę krzywego lasu i okolic.

KRZYWY LAS – CZY WARTO ODWIEDZIĆ?

Oczywiście, że warto. Miejsce wygląda rzeczywiście niesamowicie i jeśli tylko nadarzy się okazja należy tam się zatrzymać i zobaczyć na własne oczy tą osobliwość. Obejście krzywego lasu i zdjęcia zajmą wam kilkanaście minut.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x