fbpx

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

KRZYWY LAS – CIEKAWOSTKI

Według Nadleśnictwa Gryfino krzywy las zajmuje łącznie teren około pół hektara. W sumie rośnie na tej powierzchni ponad 100 krzywych drzew. Jednak w skupisku, gdzie robią największe wrażenie jest ich około 50.

Leśnicy szacują wiek drzew na około 90 lat, zatem musiały być posadzone we wczesnych latach 30-tych XX wieku. Ze względu na swój wiek niektóre krzywe drzewa obumarły i musiały być wycięte, bo zagrażały bezpieczeństwu turystów.

Wszystkie drzewa mają na wysokości od 10 do 50 centymetrów nad ziemią wygięcia, powyżej pnie wygięte są w charakterystyczne łuki, by na wysokości około 3 metrów wrócić do pionu.

Krzywy las ciekawostki

KRZYWY LAS – CZOŁGI I UFO

Oczywiście jest mnóstwo bardzo dziwnych teorii na temat powstania krzywego lasu. Wśród nich tak abstrakcyjne jak te, że skrzywiły je przejeżdżające czołgi w czasie II Wojny Światowej.

Sęk w tym, że jeśli oglądaliście chociażby Czterech pancernych i psa to już wiecie, że spotkanie czołgu z drzewem kończy się złamaniem lub wywróceniem drzewa. Nigdy nie kończy się przygięciem go nad ziemią.

Inna, równie fantastyczna teoria jest taka, że Krzywy Las to dzieło UFO. No naprawdę? To tak jakby mieszkańcy Ziemi polecieli na Marsa tylko po to żeby ułożyć kamyki w kółko i zatrzeć wszystkie inne ślady swojego pobytu.

Można ze 100% pewnością założyć, że żaden kosmita nie przyleciał na Pomorze Zachodnie pobawić się sosnami. I to niezależnie od tego jaki towar ma jego diler.

Krzywy Las pod Gryfinem

JAK POWSTAŁ KRZYWY LAS?

Natomiast najbardziej prawdopodobnym powodem tego, że drzewa są krzywe jest to, że tak ukształtował je człowiek.

Trudno jednoznacznie określić jednak w jaki sposób. Rdzenni mieszkańcy tych ziem zostali wysiedleni, w wyniku przyłączenia tych ziem do Polski po II Wojnie Światowej.

Można się jednak domyślać, że drzewa na pewnym etapie wzrostu były albo przycinane, albo wyginane by po jakimś czasie znów rosnąć w górę.

W jakim celu to robiono? Tutaj także pozostają jedynie domysły. Zapewne chodziło o to by wykorzystać uzyskany kształt. Co to mogło być? Być może łodzie, choć niepowtarzalność krzywizny każdego pnia raczej to wyklucza.

Większe prawdopodobieństwo jest takie, że drzewa miały być wykorzystane do konstruowania mebli – na przykład foteli.

Jedną z możliwych teorii jest też to, że miały z nich powstać wyjątkowo pękate beczki, w których zamierzano coś przechowywać.

Krzywy las Nowe Czarnowo

GDZIE JEST KRZYWY LAS?

Krzywy las, o którym mowa, znajduje się na terenie wsi Nowe Czarnowo, pod Gryfinem, w województwie zachodniopomorskim.

Natomiast miejscowość Krzywy Las w Wielkopolsce nie ma z nim nic wspólnego. Istotne żebyście zwrócili na to uwagę, bo jeszcze jakiś czas temu na mapach googla był błąd, który oba te miejsca łączył ze sobą.

Ten błąd był powielany także przez portal onet.pl, który opisując atrakcje turystyczne kierował do miejscowości w Wielkopolsce.

Możecie o tym przeczytać we wpisie Koszmarne błędy na mapach googla. Po tym jak opisałem problem zarówno onet jak i google błąd poprawiły. Ale niestety, w wielu innych miejscach w internecie, ten błąd nadal występuje.

Krzywy las pod Gryfinem

KRZYWY LAS – JAK DOJECHAĆ?

A zatem jak dotrzeć do właściwego krzywego lasu? Jadąc od strony Gryfina wjeżdżacie do Nowego Czarnowa ulicą Przemysłową. Po prawej mijacie duży blok mieszkalny (jest tylko jeden) i zaraz za nim skręcacie w drogę gruntową prowadzącą do działek i garaży.

W miejscu, gdzie biegnąca wzdłuż lasu gruba rura umożliwia wejście pomiędzy drzewa jest właśnie krzywy las.

Możecie też kliknąć na ten link do googla, pokaże wam właściwe miejsce – mapę krzywego lasu i okolic.

KRZYWY LAS – CZY WARTO ODWIEDZIĆ?

Oczywiście, że warto. Miejsce wygląda rzeczywiście niesamowicie i jeśli tylko nadarzy się okazja należy tam się zatrzymać i zobaczyć na własne oczy tą osobliwość. Obejście krzywego lasu i zdjęcia zajmą wam kilkanaście minut.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x