fbpx

Koszmarne błędy na mapach googla

Mapy w internecie nie są doskonałe. Czasem błędy na mapach googla mogą was zaprowadzić o setki kilometrów od miejsca, do którego chcielibyście się udać. Niestety te błędy są potem powielane przez media.

 

 

KRZYWY LAS W WIELKOPOLSCE

 

Jednym z elementów mogącym powodować błędy na mapach googla są miejscowości lub miejsca o podobnych lub takich samych nazwach.

Przykładem tego jest Krzywy Las. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce to dowiecie się, że to pomnik przyrody, który znajduje się w województwie zachodniopomorskim. I to jest prawda.

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Jednak Krzywy Las to także nazwa miejscowości na zachód od Poznania, w województwie wielkopolskim.

 

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Tak długo jak poruszacie się w ramach wyszukiwarki googla wszystko jest w porządku. Wyszukiwanie Krzywego Lasu, który jest atrakcją turystyczną, wskaże zawsze najpierw właściwe miejsce.

 

 

BŁĘDY NA MAPACH GOOGLA

 

Jednak sytuacja się kompletnie zmienia w momencie gdy drogi do Krzywego Lasu będziecie szukać na mapach googla. Wtedy jako domyślny wynik wyświetli się miejscowość Krzywy Las w Wielkopolsce.

Wiele osób nawet nie połapie się, że to nie jest miejsce z charakterystycznie wygiętymi w łuk drzewami. A to dlatego, że obok mapy i opisu tej miejscowości są umieszczone zdjęcia Krzywego Lasu spod Gryfina w zachodniopomorskim.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

W ten sposób można się znaleźć 175 kilometrów od zaplanowanej lokalizacji, w zupełnie innym województwie.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

Błąd z oznaczeniem niewłaściwymi zdjęciami może wynikać z oprogramowania samego googla. Jednak bardzo możliwe, że to jeden z użytkowników dodających zdjęcia do map, przez nieuwagę, źle oznaczył geolokalizację. Co nie zmienia tego, że ten błąd istnieje i wprowadza zamieszanie.

 

 

BŁĄD POWIELONY PRZEZ MEDIA

 

Najlepszym przykładem efektów błędu jest to co ostatnio zrobił portal onet. W artykule opisującym cuda natury w Polsce Krzywy Las, za mapami googla został źle oznaczony.

 

Krzywy Las
screen onet.pl

Screen z onet.pl, który widzicie powyżej wskazuje jak nieprzytomna była osoba, która pisała artykuł. A może po prostu działała na zasadzie kopiuj – wklej. Tytuł fragmentu wskazuje, że opisywana atrakcja jest w województwie wielkopolskim, ale już opis pod zdjęciem mówi, że to województwo zachodniopomorskie.

Na dodatek – zgodnie ze schematem opisanym wcześniej – na stronach onetu została zamieszczona mapa prowadząca dokładnie do… Krzywego Lasu w Wielkopolsce.

Błędne informacje na stronie onetu możecie znaleźć pod tym linkiem, ciekawe ile czasu zajmie portalowi usunięcie zmian wprowadzających w błąd. I czy w ogóle to zmienią.

 

Pomijając już rzetelność (???) autora tekstu na onecie – warto zawsze dwa razy sprawdzić informacje o miejscu, które chcecie odwiedzić. Pomyłka o 175 kilometrów w centrum Europy nie jest dramatem. Ale jeśli taka pomyłka np. na pustkowiach Montany może być już bardzo przykra w skutkach.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Dla formalności, sosny charakterystyczne dla krzywego lasu również rosną w Wielkopolsce. Na terenie Puszczykowa jest całkiem spory lasek z takimi sosnami. Może nie są tak dorodne, ale nikt nie ma wątpliwości iż to ten sam gatunek.

mckornik
2 lat temu

Podobny krzywy las jest gdzieś w okolicach Wronek, okolice Chojna

PODOBNE

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x