fbpx

Koszmarne błędy na mapach googla

Mapy w internecie nie są doskonałe. Czasem błędy na mapach googla mogą was zaprowadzić o setki kilometrów od miejsca, do którego chcielibyście się udać. Niestety te błędy są potem powielane przez media.

 

 

KRZYWY LAS W WIELKOPOLSCE

 

Jednym z elementów mogącym powodować błędy na mapach googla są miejscowości lub miejsca o podobnych lub takich samych nazwach.

Przykładem tego jest Krzywy Las. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce to dowiecie się, że to pomnik przyrody, który znajduje się w województwie zachodniopomorskim. I to jest prawda.

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Jednak Krzywy Las to także nazwa miejscowości na zachód od Poznania, w województwie wielkopolskim.

 

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Tak długo jak poruszacie się w ramach wyszukiwarki googla wszystko jest w porządku. Wyszukiwanie Krzywego Lasu, który jest atrakcją turystyczną, wskaże zawsze najpierw właściwe miejsce.

 

 

BŁĘDY NA MAPACH GOOGLA

 

Jednak sytuacja się kompletnie zmienia w momencie gdy drogi do Krzywego Lasu będziecie szukać na mapach googla. Wtedy jako domyślny wynik wyświetli się miejscowość Krzywy Las w Wielkopolsce.

Wiele osób nawet nie połapie się, że to nie jest miejsce z charakterystycznie wygiętymi w łuk drzewami. A to dlatego, że obok mapy i opisu tej miejscowości są umieszczone zdjęcia Krzywego Lasu spod Gryfina w zachodniopomorskim.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

W ten sposób można się znaleźć 175 kilometrów od zaplanowanej lokalizacji, w zupełnie innym województwie.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

Błąd z oznaczeniem niewłaściwymi zdjęciami może wynikać z oprogramowania samego googla. Jednak bardzo możliwe, że to jeden z użytkowników dodających zdjęcia do map, przez nieuwagę, źle oznaczył geolokalizację. Co nie zmienia tego, że ten błąd istnieje i wprowadza zamieszanie.

 

 

BŁĄD POWIELONY PRZEZ MEDIA

 

Najlepszym przykładem efektów błędu jest to co ostatnio zrobił portal onet. W artykule opisującym cuda natury w Polsce Krzywy Las, za mapami googla został źle oznaczony.

 

Krzywy Las
screen onet.pl

Screen z onet.pl, który widzicie powyżej wskazuje jak nieprzytomna była osoba, która pisała artykuł. A może po prostu działała na zasadzie kopiuj – wklej. Tytuł fragmentu wskazuje, że opisywana atrakcja jest w województwie wielkopolskim, ale już opis pod zdjęciem mówi, że to województwo zachodniopomorskie.

Na dodatek – zgodnie ze schematem opisanym wcześniej – na stronach onetu została zamieszczona mapa prowadząca dokładnie do… Krzywego Lasu w Wielkopolsce.

Błędne informacje na stronie onetu możecie znaleźć pod tym linkiem, ciekawe ile czasu zajmie portalowi usunięcie zmian wprowadzających w błąd. I czy w ogóle to zmienią.

 

Pomijając już rzetelność (???) autora tekstu na onecie – warto zawsze dwa razy sprawdzić informacje o miejscu, które chcecie odwiedzić. Pomyłka o 175 kilometrów w centrum Europy nie jest dramatem. Ale jeśli taka pomyłka np. na pustkowiach Montany może być już bardzo przykra w skutkach.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Dla formalności, sosny charakterystyczne dla krzywego lasu również rosną w Wielkopolsce. Na terenie Puszczykowa jest całkiem spory lasek z takimi sosnami. Może nie są tak dorodne, ale nikt nie ma wątpliwości iż to ten sam gatunek.

mckornik
3 lat temu

Podobny krzywy las jest gdzieś w okolicach Wronek, okolice Chojna

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x