fbpx

Koszmarne błędy na mapach googla

Mapy w internecie nie są doskonałe. Czasem błędy na mapach googla mogą was zaprowadzić o setki kilometrów od miejsca, do którego chcielibyście się udać. Niestety te błędy są potem powielane przez media.

 

 

KRZYWY LAS W WIELKOPOLSCE

 

Jednym z elementów mogącym powodować błędy na mapach googla są miejscowości lub miejsca o podobnych lub takich samych nazwach.

Przykładem tego jest Krzywy Las. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce to dowiecie się, że to pomnik przyrody, który znajduje się w województwie zachodniopomorskim. I to jest prawda.

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Jednak Krzywy Las to także nazwa miejscowości na zachód od Poznania, w województwie wielkopolskim.

 

błędy na mapach googla
screen google.com

 

Tak długo jak poruszacie się w ramach wyszukiwarki googla wszystko jest w porządku. Wyszukiwanie Krzywego Lasu, który jest atrakcją turystyczną, wskaże zawsze najpierw właściwe miejsce.

 

 

BŁĘDY NA MAPACH GOOGLA

 

Jednak sytuacja się kompletnie zmienia w momencie gdy drogi do Krzywego Lasu będziecie szukać na mapach googla. Wtedy jako domyślny wynik wyświetli się miejscowość Krzywy Las w Wielkopolsce.

Wiele osób nawet nie połapie się, że to nie jest miejsce z charakterystycznie wygiętymi w łuk drzewami. A to dlatego, że obok mapy i opisu tej miejscowości są umieszczone zdjęcia Krzywego Lasu spod Gryfina w zachodniopomorskim.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

W ten sposób można się znaleźć 175 kilometrów od zaplanowanej lokalizacji, w zupełnie innym województwie.

 

Krzywy Las
screen mapy.google.com

 

Błąd z oznaczeniem niewłaściwymi zdjęciami może wynikać z oprogramowania samego googla. Jednak bardzo możliwe, że to jeden z użytkowników dodających zdjęcia do map, przez nieuwagę, źle oznaczył geolokalizację. Co nie zmienia tego, że ten błąd istnieje i wprowadza zamieszanie.

 

 

BŁĄD POWIELONY PRZEZ MEDIA

 

Najlepszym przykładem efektów błędu jest to co ostatnio zrobił portal onet. W artykule opisującym cuda natury w Polsce Krzywy Las, za mapami googla został źle oznaczony.

 

Krzywy Las
screen onet.pl

Screen z onet.pl, który widzicie powyżej wskazuje jak nieprzytomna była osoba, która pisała artykuł. A może po prostu działała na zasadzie kopiuj – wklej. Tytuł fragmentu wskazuje, że opisywana atrakcja jest w województwie wielkopolskim, ale już opis pod zdjęciem mówi, że to województwo zachodniopomorskie.

Na dodatek – zgodnie ze schematem opisanym wcześniej – na stronach onetu została zamieszczona mapa prowadząca dokładnie do… Krzywego Lasu w Wielkopolsce.

Błędne informacje na stronie onetu możecie znaleźć pod tym linkiem, ciekawe ile czasu zajmie portalowi usunięcie zmian wprowadzających w błąd. I czy w ogóle to zmienią.

 

Pomijając już rzetelność (???) autora tekstu na onecie – warto zawsze dwa razy sprawdzić informacje o miejscu, które chcecie odwiedzić. Pomyłka o 175 kilometrów w centrum Europy nie jest dramatem. Ale jeśli taka pomyłka np. na pustkowiach Montany może być już bardzo przykra w skutkach.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Dla formalności, sosny charakterystyczne dla krzywego lasu również rosną w Wielkopolsce. Na terenie Puszczykowa jest całkiem spory lasek z takimi sosnami. Może nie są tak dorodne, ale nikt nie ma wątpliwości iż to ten sam gatunek.

mckornik
1 rok temu

Podobny krzywy las jest gdzieś w okolicach Wronek, okolice Chojna

2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x