fbpx

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

Daleko na północy miasta, jeszcze za dawnym lotniskiem, obok jeziora Tegeler See, znajduje się blokowisko. Stoi tam kilka ponad 42-metrowych wieżowców, należących do spółdzielni mieszkaniowej.

I to właśnie ta spółdzielnia powołała do życia specjalną fundację, która wraz berlińską Urban Nation zrealizowała projekt w ramach One Wall. Efekty można podziwiać na ścianach wieżowców.

Dzięki tej współpracy, od roku 2015, na szczytowych ścianach bloków zaczęły się pojawiać murale. Nie są one malowane na stałe, po jakimś czasie ściana przemalowywana jest przez kolejnego artystę.

W ten sposób zarówno mieszkańcy, ale także turyści mogą się poczuć w czasie spaceru po okolicy, jak w ogromnej, zmieniającej się, galerii sztuki. Zwłaszcza, że Urban Nation zaprasza do udziału w projekcie naprawdę wybitnych artystów.

Bardzo ciekawą koncepcją jest mural składający się jakby z dwóch różnych połówek twarzy. Malowały go jednocześnie 3 osoby – Nuno Viegas oraz duet Hera and Akut.

Wyjątkowe dla projektu Artpark Tegel jest to, że spacerując możecie podziwiać murale, ale przy każdym z nich jest także tabliczka informacyjna, z której dowiecie się kto jest autorem murala.

Więcej o One Wall, który obejmuje już całe miasto można dowiedzieć się na stronie Urban Nation One Wall.

Jak dojechać do Artpark Tegel?

Jak wspomniałem Artpark Tegel znajduje się na dalekiej północy miasta. Żeby tam dotrzeć komunikacją miejską potrzeba co najmniej 40 minut. Z centrum trzeba jechać najpierw metrem, a potem autobusem. Jednak sprawniej i szybciej dotrzeć można tam samochodem. Murale widać już z daleka.

Samochód najlepiej zostawić w miejscu, które nazywa się Parkplatz Tegeler See. Stamtąd w czasie półgodzinnego spaceru obejdziecie wszystkie bloki z muralami.

Artpark Tegel

Berlińska sztuka uliczna

Więcej o berlińskiej sztuce ulicznej możecie przeczytać we wpisie Street art i murale Berlina. Dowiecie się z niego jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w stolicy Niemiec.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x