fbpx

Urban Nation – berlińskie muzeum street artu

Jeśli traficie do stolicy Niemiec i będziecie szukali nietuzinkowych wrażeń to warto odwiedzić Urban Nation. Tak nazywa się otwarte kilka lat temu muzeum street artu.

Choć z samej definicji chyba street art kłóci się z definicją muzeum. Sztukę ulicy można zobaczyć właśnie tam. Natomiast Urban Nation to bardziej nietypowa galeria sztuki nowoczesnej.

Wchodząc do niej pozwolicie się uwieść temu rodzajowi sztuki, który często krzyczy do nas mijany na ulicach.

Zwłaszcza tutaj, w Berlinie, mieście w które street art jest wręcz wpisany – odkąd komuniści postawili Mur Berliński. Szary, ohydny, wręcz domagający się oswojenia przez mieszkańców zachodniej części miasta.

To tutaj właśnie, w Berlinie, można zobaczyć jedną z największych galerii murali jaką jest East Side Gallery. To także tutaj, niemal w każdej części miasta można zobaczyć jak ogromne murale oswajają przestrzenie miasta. Ale jednocześnie komentują rzeczywistość. Jakże inaczej niż to co często mamy możliwość zobaczyć na murach polskich miast.

URBAN NATION

Urban Nation Museum zostało otwarte we wrześniu 2017 roku, jest prowadzone przez Berliner Leben Fundation.

Muzeum powstało na dwóch dolnych kondygnacjach kamienicy przy Bülowstrasse 7. Do wyglądy fasady kamienicy nie należy się przywiązywać bo jest ona traktowana także jako miejsce do prezentacji sztuki. I bywając w Berlinie możecie być zaskakiwani co jakiś czas jej zupełnie nowym wyglądem.

Ciekawostką jest to, że po to by stworzyć ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni dla ekspozycji wyburzono w kamienicy strop pomiędzy parterem a pierwszym piętrem.

Dzięki temu powstała ciekawa, nieoczywista w takim miejscu przestrzeń ekspozycyjna.

Pozostałe piętra kamienicy są wykorzystane na mieszkania oraz pracownie stypendystów kamienicy. Ale one są oczywiście niedostępne dla odwiedzających Urban Nation.

MARTHA COOPER: TAKING PICTURES

Nam udało się trafić na pierwszą w historii wystawę retrospektywną prezentującą zdjęcia amerykańskiej fotoreporterki Marthy Cooper. Przez wiele lat pracowała ona dla New York Post. Ale jednocześnie dokumentowała nowojorskie graffiti, czego owocem był album Subway Art sprzedany w nakładzie pół miliona egzemplarzy.

Album ten określany jest przez znawców jako biblia nowojorskiego graffiti. Jest dostępny do kupienia w polskich księgarniach internetowych.

Poza samymi zdjęciami na wystawie można znaleźć też wiele szkiców oraz pamiątek zebranych przez lata przez Marthę Cooper.

Autorka zaczęła dokumentować nowojorski street art jeszcze w latach 70-tych XX wieku, w czasach gdy artyści nieśmiało wkraczali na szare ulice wielkiego miasta.

Poza tym na wystawie można też odnaleźć zdjęcia z podróży Marthy Cooper – między innymi na Haiti czy do Republiki Południowej Afryki.

Na jednej ze ścian Urban Nation francuski artysta Seth stworzył mural, którego inspiracją jest jedno ze zdjęć Marthy Cooper, które można odnaleźć na wystawie. Więcej ciekawostek odnajdziecie już na miejscu.

URBAN NATION – BILETY

Wstęp do Urban Nation Museum jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja wejścia na określoną godzinę. Rezerwacji można dokonać nie później niż 24 godziny przed wybranym terminem.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, pomiędzy 10 rano a 18 popołudniu. Dalsze szczegóły znajdziecie na stronie muzeum.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafo79
Rafo79
2 lat temu

Dziś wybrałem się z przyjaciółmi. Rewelacyjna wystawa! Piękne zdjęcia na dwóch poziomach budynku. Wejście free. Wielokrotnie byłem w Berlinie i aż dziwne, że dopiero teraz tu trafiłem. Oczywiście polecam bardzo!

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x