fbpx

East Side Gallery w Berlinie

Każdy, kto odwiedza Berlin, powinien zaplanować zobaczenie East Side Gallery. Jest to miejsce, które wiąże się nieodłącznie z najnowszą historią i przemianami stolicy Niemiec. No i jest to naprawdę długi kawał sztuki.

MUR BERLIŃSKI

Mur Berliński zaczął powstawać w połowie sierpnia 1961 roku jako odpowiedź komunistów na masowe ucieczki Niemców do zachodniej strefy okupacyjnej.

Wzniesiony mur, a właściwie cały kompleks murów i zasieków podzielił miasto. Betonowe bloki rozdzielające miasto stwarzały na mieszkańcach Berlina – zgodnie z rzeczywistością – wrażenie murów więziennych. Tam, gdzie do dzisiaj można zobaczyć mur w oryginalnym stanie, widać jak koszmarny to był widok.

Berlin Wall Memorial

We wschodniej części miasta terror komunistycznych władz był taki, że nikt nawet nie myślał by w jakikolwiek sposób oswajać wygląd muru. Inaczej było od strony Berlina Zachodniego.

Tam mieszkańcy bardzo szybko zamienili mur na przestrzeń, na której można było się wyżyć artystycznie. Ale nawet jeśli to co powstawało ze sztuką nie miało wiele wspólnego to było przynajmniej kolorowo. Na historycznych zdjęciach i filmach z obalania Muru widać jak bardzo był kolorowy.

Do dzisiaj są sprzedawane w Berlinie fragmenty pomalowanego, historycznego muru jako pamiątki dla turystów. Możecie je znaleźć w każdym większym sklepie z pamiątkami.

W jednym z nich, przy Checkpoint Charlie można zobaczyć nawet jak jego pracownik rozłupuje większe fragmenty. I ostatecznie wkleja je do różnej wielkości pamiątkowych podstawek.

Więcej o historii muru i o tym gdzie do dzisiaj można go zobaczyć przeczytacie we wpisie Mur berliński – gdzie go można jeszcze znaleźć?

POWSTANIE EAST SIDE GALLERY

Mur Berliński upadł w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku. Oczywiście nie stało się to tak, że setki kilometrów betonu zostały od razu przewrócone przez berlińczyków. Fragmenty Muru stoją w różnych częściach miasta do dzisiaj.

Ale wkrótce po tej historycznej dacie powstał pomysł by część muru nad rzeką, została zamieniona na galerię sztuki. Artyści z całego świata rozpoczęli pracę i niecały rok później 28 września 1990 otwarto East Side Gallery jako plenerową galerię murali.

Łącznie na długości ponad 1,3 kilometra Muru powstało ponad 100 murali, namalowanych przez 118 artystów.

Ówczesne murale nawiązywały do historii Niemiec, ale też komentowały sytuację na świecie. Były świadectwem swoich czasów. Z tego względu miejsce to zyskało status chronionego miejsca pamięci.

Namalowane pierwotnie murale niszczały na przestrzeni lat. Z jednej strony przyczyniały się do tego warunki atmosferyczne, a z drugiej graficiarze. W wyniku czego powstała idea odświeżania pierwotnych murali. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądał jeden ze znanych murali w 2005 roku, przed renowacją.

East Side Gallery
screen z google street view

Dla porównania, po renowacji ten sam mural wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.

Mur Berliński

EAST SIDE GALLERY OBECNIE

Od wielu już lat East Side Gallery stała się właściwie obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Berlina. Każdy turysta chce sobie zrobić zdjęcie przy najbardziej znanych muralach.

Dopchanie się do murala, którego autorem jest Rosjanin Dmitri Vrubel wymaga często sporo cierpliwości. Na tle całujących się komunistycznych przywódców Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera zdjęcie ma prawie każdy. Mural jest zatytułowany My God, Help Me to Survive This Deadly Love.

 

Mur Berliński

Jeśli chcecie w spokoju przejść się i zobaczyć murale to najlepiej zrobić to w środku tygodnia, poza sezonem wakacyjnym. A jeśli nie macie innej możliwości i musi to być weekend albo wakacje to postarajcie się tam pojechać możliwie jak najwcześniej rano. Wtedy jest szansa, że zamiast tłumów będą pojedynczy tylko przechodnie.

 

Pewne jednak jest to, że East Side Gallery trzeba zobaczyć koniecznie. Ze względu na to, że miejsce to mówi wiele o tym co ważne jest dla mieszkańców Berlina. I pokazuje jak bardzo zmieniło się miasto w porównaniu do NRD-owskiej szarości.

Poniżej jeszcze kilka charakterystycznych murali, które sfotografowałem na przestrzeni ostatnich lat. Niektóre po dokonanych renowacjach mogą obecnie wyglądać nieco inaczej niż kiedyś.

East Side Gallery znajduje się wzdłuż ulicy Mühlenstraße, we wschodniej części miasta nad Sprewą, w pobliżu mostu Oberbaum.

Jeśli lubicie street art to po zobaczeniu Muru możecie mostem przejść na Kreuzberg, gdzie znajdziecie mnóstwo znanych berlińskich murali. I równie dużo dobrego jedzenia w okolicznych knajpkach.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x