Od momentu gdy runął Mur Berliński mija już 30 lat. W tym czasie zniknął on z miasta prawie w całości, ale jego fragmenty ciągle jeszcze można znaleźć w różnych miejscach Berlina. Zarówno jako pamiątkę ponurych czasów, ale także jako miejsce na którym wyżywają się artyści.
MUR BERLIŃSKI – HISTORIA W SKRÓCIE
Po II wojnie światowej całe Niemcy zostały podzielone na 4 strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką. Dokładnie w taki sam sposób został podzielony Berlin, który jednak miał być zarządzany wspólnie przez wszystkich aliantów.
W wyniku rozwoju sytuacji po wojnie, w 1949 roku strefy okupacyjne zachodnich aliantów zostały połączone i powstała Republika Federalna Niemiec. Radziecka strefa okupacyjna została zamieniona w osobne państwo – Niemiecką Republikę Demokratyczną.
Luką w systemie nowych granic był Berlin, gdzie mieszkańcy mieli możliwość przechodzenia na drugą stronę miasta.
Pomiędzy rokiem 1949 a 1961 ze wschodniej części Niemiec do zachodniej przeszło około 2,5 miliona ludzi. Biorąc pod uwagę, że w 1950 roku populacja NRD to było około 18 mln ludzi to taki ubytek był katastrofalny. Zwłaszcza, że w przeważającej części na zachód przechodzili najlepiej wykształceni obywatele NRD.
Dlatego w 1961 roku Rosjanie postanowili zablokować możliwość swobodnego przechodzenia na zachodnią stronę Berlina i w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 rozpoczęło się stawianie Muru Berlińskiego.
Na przestrzeni lat mur zamieniono się tak naprawdę w strefę demarkacyjną w środku miasta. Mur składał się tak naprawdę z 2 linii murów. Pomiędzy nimi Rosjanie wraz z komunistami z NRD ustawili zasieki, wieże strzelnicze, a pod piachem zostały podłożone miny.
MUR BERLIŃSKI – UCIECZKI
Oczywiście wielu Niemców nie potrafiło się pogodzić z ograniczeniem i na przestrzeni lat na próbach przekroczenia Muru zostało zatrzymanych około 5.000 osób. Niestety także około 200 osób zostało zabitych w trakcie prób przekraczania Muru (źródła historyczne nie są zgodne co do tej liczby).
Informacje o osobach, które zginęły możecie znaleźć m.in. przy Tiergarten, w pobliżu Bramy Brandenburskiej oraz przy Bundestagu, nad Szprewą.
MUR BERLIŃSKI – UPADEK
Mur Berliński dzielił Niemców i ich rodziny przez blisko 30 lat. Ostatecznie, pod wpływem zmian w Polsce i reszcie obozu państw socjalistycznych Mur Berliński upadł 9 listopada 1989 roku.
Część z Was zapewne pamięta obrazki z tv, kiedy Niemcy dosłownie obalali 5-metrowe kloce betonu dzielące sztucznie miasto.
MUR BERLIŃSKI – NAJDŁUŻSZE ZACHOWANE FRAGMENTY
Obecnie, w centrum miasta można znaleźć dłuższe fragmenty Muru Berlińskiego w trzech miejscach. Pierwszym i chyba najciekawszym jest Berlin Wall Memorial, o którym poniżej.
Drugim, długim fragmentem jest zachowany oryginalny i niepomalowany wzdłuż ulicy Niederkirchnerstrasse. Ta ulica jest o kilka minut od Checkpoint Charlie, o którym także dalej.
Wreszcie najdłuższym fragmentem muru jest East Side Gallery. To największa galeria sztuki w Berlinie, mająca blisko milę długości. Tam na Murze znajdziecie wiele znanych murali.
BERLIN WALL MEMORIAL
Jednym z najciekawszych do zobaczenia miejsc jest Berlin Wall Memorial, który znajduje się przy skrzyżowaniu Bernauerstrasse i Ackerstrasse. Jest to jedyne miejsce w całym Berlinie gdzie można zobaczyć Mur Berliński oraz to co było w strefie wewnętrznej muru.
Z jednej strony jest wysoki mur, taki jaki był widziany od Berlina Zachodniego, a z drugiej taki typowy płot z płyt betonowych. W czasach komunizmu w Polsce podobnych murów stały tysiące kilometrów. W szczelinach pomiędzy płytami można zobaczyć co jest pomiędzy obiema liniami murów.
A dla tych, którym tego było mało – po drugiej ulicy jest wybudowana kilkupiętrowa platforma, z samego jej szczytu można zobaczyć jak wyglądała konstrukcja Muru Berlińskiego w całości.
Oprócz samego muru w sąsiadującym z nim parku można zobaczyć i przeczytać na tablicach informacyjnych historię samego Muru i ludzi, którzy próbowali się przez niego przedostać.
CHECKPOINT CHARLIE
Pod tą dzwięczną nazwą kryło się jedno z przejść pomiędzy radziecką a amerykańską strefą okupacyjną. Znajduje się tam z resztą do dziś – na ulicy Friedrichstrasse przy skrzyżowaniu z Zimmerstrasse.
Po rozebraniu muru postawiono w tym miejscu rekonstrukcję historycznego budynku kontroli granicznej na środku ulicy. Oryginalna strażnica została przeniesiona do muzeum. Dzisiaj fotografują się w tym miejscu każdego dnia chyba tysiące turystów. Można sobie zrobić zdjęcie ze stojącymi tam statystami, w przebraniach amerykańskich żołnierzy.
Obok Checkpoint Charlie znajduje się słynny napis, który wszedł już do popkultury, można go znaleźć także na koszulkach i innych pamiątkach z Berlina. Napis informuje – w zależności od której strony się stoi – o tym, że czytający go opuszcza amerykańską strefę okupacyjną lub, że się do niej wchodzi.
Tuż przy Checkpoint Charlie mieści się muzeum Muru, znajdziecie przed nim oryginalny słup graniczny z godłem NRD.
EAST SIDE GALLERY
Wreszcie Mur Berliński był też od zachodniej strony miejscem gdzie mogli się wyżyć artyści i graficiarze. Także po jego obaleniu po wschodniej stronie miasta, na wysokości dzielnicy Kreuzberg pozostawiono duży fragment murów, który stał się po niedługim czasie galerią artystyczną.
To tam znajdziecie mnóstwo znanych murali, które stały się już ikonami miasta. Jeden z najsłynniejszych to całujący się komuniści rosyjski przywódca Leonid Breżniew i niemiecki prezydent Erich Honecker.
Co ciekawe mural powstał na podstawie zdjęcia i chyba stał się od zdjęcia bardziej znany. Autorem muralu jest Rosjanin Dmitri Vladimirovich Vrubel, natomiast autorem zdjęcia jest francuski fotograf Regis Bossu.
Zdjęcie było zrobione w październiku 1979 roku, w czasie uroczystości obchodów 30-lecia powstania NRD.
Jeśli chcielibyście zrobić zdjęcia East Side Gallery to musicie pojawić się tam wcześnie rano. Później, przez cały dzień, najbardziej znane murale są oblegane przez robiących sobie zdjęcia turystów.
Jeśli nie do końca wierzycie to zobaczcie krótki film o tym jak całował Breżniew. Jak zauważyli wnikliwi obserwatorzy akurat z Honeckerem całował się dłużej i nieco inaczej niż z innymi przywódcami.
ODKRYWANIE MURU BERLIŃSKIEGO Z APKĄ
Coraz częściej zwiedzając ciekawe miejsca na świecie można to robić także dzięki dedykowanej aplikacji na telefon. Apka The Berlin Wall jest dostępna zarówno na Androida jak i na iOS.
Dzięki niej spacerując po Berlinie można odnaleźć ciekawostki związane z murem nawet w najmniej spodziewanych miejscach. Jest to szczególnie warte polecenia dla osób, które mają ochotę na dłuższy spacer po mieście.
Dzięki udostępnieniu aplikacji swojej lokalizacji otrzymujemy informację o tym gdzie w pobliżu możemy odnaleźć miejsca związane z historią Muru.
Aplikacja dostępna jest obecnie w dwóch językach: niemieckim oraz angielskim.
ROCZNICA OBALENIA MURU BERLIŃSKIEGO
Każda okrągła rocznica obalenia Muru Bielińskiego jest okazją dla Niemców – i nie tylko – do upamiętnienia upadku tej dziwnej granicy.
Kilka lat temu w całym mieście bariera pojawiła się ponownie. Przez całe miasto prowadziły, wzdłuż granic starego muru specjalnie przygotowane balony. Mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć ponownie w których miejscach miasto zostało przecięte na pół.
Także w tym roku zostało przygotowane wiele imprez z tej okazji. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie visitberlin.