fbpx

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Historia Top of the Rock

Jest to drugi najstarszy punkt widokowy w Nowym Jorku. Rok przed nim powstał tylko taras na szczycie Empire State Building.

Top of the Rock znajduje się na ostatnich piętrach słynnego Rockefeller Center, położonego pomiędzy Fifth Avenue oraz Avenue of the Americas (Sixt Avenue) na Manhattanie. Budynek nazwany RCA Building ukończono budować w roku 1933, a punkt widokowy był pierwszą jego atrakcją otwartą dla publiczności.

Jest to aktualnie jedyny punkt widokowy, który nie posiada na wyższym, mniejszym tarasie żadnych barier ograniczających widok na miasto. Podobnie było z tarasem widokowym na szczycie jednej z wież WTC, jednak po wybudowaniu nowej wieży WTC One już tego nie powtórzono.

Top of the Rock jest jednym z najlepszych, a moim zdaniem zdecydowanie najlepszym, punktem widokowym Nowego Jorku. Dlaczego? To proste. Jest to jedyne miejsce leżące niemal w osi Manhattanu, z którego widać jego perspektywę w obie strony. No i przede wszystkim patrząc w stronę dolnego Manhattanu na pierwszym planie jest Empire State Building, budynek będący ikoną tego miasta.

Zdjęcie na belce czyli beam experience

Przez kilkadziesiąt lat nowojorskie punkty widokowe niewiele się od siebie różniły. To znaczy – oczywiście – z każdego był nieco inny widok. Jednak co do zasady atrakcją był tylko sam fakt zobaczenia Nowego Jorku z góry.

Sytuacja zupełnie zmieniła się od momentu pojawienia się nowych tarasów widokowych w XXI wieku, zwłaszcza The Edge oraz Summit. Tarasy widokowe przestały być wyłącznie miejscem, z którego można zobaczyć miasto z góry, ale zaczęły oferować dodatkowe doświadczenia.

Top of the Rock postanowił nadążyć za tym trendem. Pod koniec 2023 roku uruchomiono coś co nawiązuje do słynnego zdjęcia, zrobionego pracownikom budowlanym, w czasie powstawania wieżowca. Na fotografii jedzą oni śniadanie, siedząc na belce konstrukcyjnej, zawieszonej wysoko nad miastem.

Obecnie każdy turysta odwiedzający Top of the Rock może zasiąść na podobnej belce, która następnie jest unoszona na wysokość 12 stóp ponad poziom tarasu widokowego. Dzięki tamu z pewnością wzrośnie atrakcyjność tego punktu widokowego, wśród turystów żądnych dodatkowych wrażeń.

Kiedy zwiedzać Top of the Rock?

Taras ma dwa poziomy, niższy z nich jest ograniczony szklanymi barierami. Największy tłok na górnym, pozbawionym barier tarasie jest w czasie zachodów słońca i tuż po nich.

Ze względu na to, że oba tarasy są na powietrzu to raczej nie należy planować wejścia tam w bardzo wietrzne dni, albo w trakcie opadów deszczu czy śniegu.

Bilety na Top of the Rock

Bilety na ten taras widokowy można kupić oczywiście bezpośrednio, aktualnie ceny wahają się od 40 do 55$. Jednak znacznie bardziej opłacalne będzie skorzystać z któregoś z karnetów na zwiedzanie Nowego Jorku. Zwiedzać Top of the Rock można zarówno w ramach Sightseeing Pass jak też w ramach New York Pass oraz Summit.

Więcej o karnetach i ich cenach dowiecie się z posta: Porównanie New York Pass – który wybrać?

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x