fbpx

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie można zobaczyć street art i murale Berlina w największej liczbie.

East Side Gallery

Oczywiście myśląc o muralach Berlina pierwsze co przychodzi na myśl to Mur Berliński, który od lat był oswajany przez graficiarzy i ulicznych artystów. Jednak dopiero po symbolicznym upadku Muru w 1989 roku jego część we wschodniej części miasta stała się galerią sztuki ulicznej, na której można oglądać słynne już dziś murale Berlina.

Mur Berliński

To tutaj znajduje się bodaj najczęściej fotografowany mural w Berlinie, będący muralową wersją zdjęcia gorącego pocałunku Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa.

Mur Berliński

Zwykle stoi przed nim kolejka chętnych do sfotografowania się na tle dwóch komunistycznych bandytów. Jeśli planujecie się wybrać na spacer wzdłuż East Side Gallery to powinniście wcześnie wstać.

Tylko przyjście naprawdę wcześnie rano może wam zagwarantować w miarę spokojne obejrzenie i sfotografowanie wszystkich najciekawszych murali.

Street art i murale Berlina
East Side Gallery

Oczywiście znanych murali jest tam więcej, cała East Side Gallery ma około 1300 metrów długości. A biorąc pod uwagę, że jest jeszcze druga strona muru to spacer wzdłuż galerii będzie miał ponad 2,5 kilometra.

East Side Gallery
East Side Gallery

Więcej dowiecie się we wpisie East Side Gallery w Berlinie.

MURALE KREUZBERGA

Jeśli zarezerwujecie sobie więcej czasu to po obejrzeniu East Side Gallery warto przejść przez most nad Szprewą i zajrzeć na Kreuzberg. Jest to dzielnica, która kiedyś była wciśnięta w sam kąt Berlina Zachodniego i z tego względu nie za bardzo prestiżowa. Zasiedlali ją w dużej części tureccy emigranci, z czasem także wprowadziło się tu wielu artystów.

Street art i murale Berlina

Właśnie dlatego można tu zobaczyć wiele sławnych berlińskich murali. Te najstarsze znajdują się często na ścianach, które wkrótce znikną za sprawą zabudowy pustych działek. Tak będzie m.in. z muralem przedstawiającym astronautę na Mariannenstrasse. Autorem murala jest Victor Ash.

Ale już stawiając pierwsze kroki w dzielnicy, przechodząc przez most Oberbaumbrucke na Kreuzberg, traficie na inny słynny mural Pink Man, którego autorem jest artysta o pseudonimie Blu.

murale Berlina

Bardzo blisko niego, przy uliczce biegnącej wzdłuż Szprewy można między drzewami dostrzec jeden z najnowszych berlińskich murali, powstał wiosną 2023 roku.

Ekologiczny mural zatytułowany jest „less castles, more jungle”. Jego głównym autorem jest HERA of herakut, jej charakterystyczny styl można spotkać na wielu ścianach Berlina.

Street art i murale Berlina

Spacerując okolicznymi uliczkami traficie nie tylko na wiele murali, ale też mniejsze formy sztuki ulicznej. Jest mnóstwo wlepek oraz charakterystycznych dla Berlina grafik-plakatów naklejanych na ściany.

Ale także zapuszczając się w odległe od Sprewy okolice Kreuzberga można znaleźć sporo niesamowitych murali. Choćby takich jak Elephant Playing With A Balloon, którego autorem jest Jadore Tong. A sam mural znajdziecie przy boisku, pod adresem Wilhelmstrasse 7.

RAW-Gelände

Z kolei idąc spod East Side Gallery w przeciwną stronę, tuż za mostem nad torami kolejowymi można dotrzeć do RAW-Gelände. Miejsce to jest określane jako projekt kultury alternatywnej. Znajdziecie tutaj wiele klubów, ale także street art pod każdą postacią.

murale Berlina

Jest kilka murali, ale także bardzo dużo mniejszych form sztuki ulicznej, wlepek, plakatów, małych instalacji. A wszystko to w skondensowanej formie na powierzchni niemal 9000 metrów kwadratowych.

W RAW-Gelände znajduje się największa ze znanych mi ścian wlepek, kilkadziesiąt metrów muru jest oklejone przez artystów, którzy specjalizują się w małych formach.

Urban Nation i Bülowstrasse

Berlińska sztuka uliczna doczekała się nawet swojego Urban Nation Museum. Można tam zobaczyć zarówno wystawy przedstawiające berlińskich artystów, jak również artystów z całego świata.

Ciekawostką jest to, że sam budynek muzeum zmienia się co jakiś czas, za sprawą nowych murali, które pojawiają się na jego fasadzie wraz z kolejnymi wystawami.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Więcej o nim możecie przeczytać w poście Urban Nation – berlińskie muzeum street artu.

Za sprawą muzeum także cała pobliska okolica zaczęła zamieniać się w uliczną galerię sztuki. Spacerując po Bülowstrasse można odkryć dziesiątki murali, choć raczej mniejszych formatów.

murale Berlina

Dead Chicken Alley

Wyobraźcie sobie podwórze o długości kilkudziesięciu metrów, którego ściany w 100% pokrywa street art. Tak właśnie wygląda Dead Chicken Alley, znajdująca się w niepozornej z zewnątrz kamienicy przy Rosenthaler Strasse.

Dead Chicken Alley

W jednej z kamienic wewnątrz podwórka można odkryć całkowicie pokrytą wlepkami klatkę schodową, robi niesamowite wrażenie.

Dead Chicken Alley

Jeśli chcecie pooglądać tylko podwórze to najlepiej przyjść rano. Natomiast jeśli ciekawi was także klatka schodowa i galerie to zaplanujcie wizytę na popołudnie, kiedy otwierają się lokale w głębi podwórza, umożliwiając jednocześnie wejście w dalsze jego zakamarki.

Dużo więcej o tym niezwykłym berlińskim podwórku przeczytacie we wpisie Dead Chicken Alley.

Dead Chicken Alley

Teufelsberg

Zestawienie miejsc z największą ilością sztuki ulicznej kończy Góra Diabła. Ale to, że kończy nie oznacza, że jest to miejsce mniej atrakcyjne od wcześniej opisanych. Wręcz odwrotnie. Tutaj odkryjecie murale Berlina w niemal hurtowej ilości.

Teufelsberg

Natomiast niestety większości osób odwiedzających Berlin będzie na Teufelsberg bardzo trudno dotrzeć. Jeśli pojedziecie samochodem to dojedziecie w około 40 minut. Natomiast dojazd komunikacją miejską zajmie prawdopodobnie ponad godzinę, a dodatkowo na miejsce (w zależności od opcji) będzie was czekać kilkukilometrowy spacer.

Teufelsberg

Teufelsberg to były amerykański kompleks stacji nasłuchowych. Aktualnie całość jest własnością reżysera Davida Lyncha, który postanowił zachować artystyczny charakter tego miejsca.

Berlin

Tutaj znajduje się, w jednym miejscu, największa ilość dużych murali. Cały kompleks jest tak naprawdę wielką galerią sztuki ulicznej.

Teufelsberg mural

Nie wszystkie budynki są aktualnie dostępne dla zwiedzających, ale na miejscu postępują prace by wszystkie zabudowania doprowadzić do stanu, w którym będzie możliwe prezentowanie w nich sztuki.

Teufelsberg mural

Więcej o historii Teufelsberga oraz jego muralach przeczytacie we wpisie Na górze Teufelsberg nie ma już diabła.

Teufelsberg mural

Street art i murale Berlina

Przedstawiłem wam miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić w Berlinie. Ale jeśli fascynujecie się sztuką uliczną to natraficie na nią niemal na każdym kroku. Zarówno w centrum, jak i w odległych blokowiskach we wschodniej części miasta.

murale Berlina

Czasem street art przybiera miniaturowe formy, których dostrzeżenie jest nie lada wyczynem. Ale gdy się już je zauważy to ma się z tego sporo radości. Jednymi z moich ulubionych są korkowe ludziki pojawiające się na znakach ulicznych.

street art Berlin

Poza tym niemal każdy słup, zwłaszcza sygnalizacji świetlnej, przy przejściach dla pieszych jest potencjalnie miejscem, gdzie można (oczywiście poza reklamowymi wlepkami) dostrzec coś ciekawego. Podobnie ma się sytuacja z rynnami.

street art Berlin

Także część ogrodzeń, wokół berlińskich placów budów, została przez inwestorów oddana artystom ulicznym na ich prace. Dzięki temu okolica budowy wygląda dużo lepiej.

Sztuka uliczna w Berlinie otacza przechodniów na każdym kroku. Jeśli ją lubicie to spacerując po ulicach będziecie się czuli jak w niekończącej się galerii sztuki. Polecam!

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Nowy mural antywojenny w Poznaniu

Nowy mural antywojenny w Poznaniu nawiązuje do napaści Rosji na Ukrainę. Murale o podobnej tematyce zaczynają się pojawiać każdego dnia na dosłownie całym świecie. NOWY...

Berlin Global – wystawa wyjaśni Ci miasto

Berlin Global to wystawa, którą warto odwiedzić w czasie nawet krótkiego pobytu w stolicy Niemiec. Pokazuje jak to miasto oddziałuje na świat i jaki...

Dead Chicken Alley

Jeśli lubisz street art to koniecznie musisz odwiedzić kiedyś to miejsce. Jeśli wybierasz się do Berlina to zaplanuj sobie odwiedzenie Dead Chicken Alley. Zobaczysz...

Light Move Festival 2021 – Łódź

Łódzka impreza jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce. Light Move Festival 2021 był już jej 10 edycją. Kolorowe ulice i parki miasta...

Festival of Lights 2021 – Berlin

Berliński Festiwal Światła to jedna z największych i najchętniej odwiedzanych tego typu imprez na świecie. Zapraszam na relację z tegorocznej edycji Festival of Lights...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x