fbpx

Dead Chicken Alley

Jeśli lubisz street art to koniecznie musisz odwiedzić kiedyś to miejsce. Jeśli wybierasz się do Berlina to zaplanuj sobie odwiedzenie Dead Chicken Alley. Zobaczysz raz i zapewne wrócisz tam jeszcze następnym razem po więcej.

STREET ART BERLINA

Berlin od czasów oswojenia muru przez graficiarzy stał się jednocześnie niemal stolicą street artu. Każdy to planuje odwiedzić stolicę Niemiec ma w planie także zobaczyć któreś ze sławnych miejsc związanych ze street artem.

Na pierwszym miejscu jest oczywiście zawsze najdłuższa galeria na świecie, znajdująca się wzdłuż rzeki. To ona bezpośrednio jest spadkobiercą tego co robili przez lata graficiarze po zachodniej stronie muru. Pewnie już wiesz, że mam na myśli oczywiście East Side Gallery.

Mur Berliński

Ale to zaledwie niewielki ułamek tego co w Berlinie można zobaczyć. Sztuka uliczna w tym mieście jest dosłownie na każdym kroku, a może raczej na każdym znaku, każdym słupie, a czasem nawet drzewie.

DEAD CHICKENS ALLEY

Chodząc po ulicach ocieramy się niemal o mniej lub bardziej udane dzieła artystów z całego świata. Można to porównać do spaceru, podczas którego pijemy ulubione americano.

Jednak jeśli spacerując po wschodnim Berlinie trafisz na ulicę Rosenthaler Str. 39 to poczujesz się jakbyś dostał podwójne espresso street artu.

Idąc w tłumie przechodniów łatwo to miejsce przeoczyć, ale jeśli już zajrzysz w bramę kamienicy to nabierzesz przeświadczenia, że dalej musi być coś ciekawego.

I rzeczywiście jest. Dziedziniec kamienicy, poza tym, że jest fantastycznym miejscem do wypicia piwa jest także przede wszystkim wyjątkową galerią street artu.

Historia Dead Chicken Alley sięga czasów połączenia Niemiec, wtedy kamienicę przejęli artyści. A dzięki późniejszym działaniom udało się pozyskać finansowanie i ocalić to leżące w samym centrum miasta miejsce przed zakusami inwestorów.

Dziedziniec Dead Chicken Alley podzielony jest jakby na dwie części. Prawa strona to murale, lewa strona to typowy dla Berlina street art – czyli wlepki, małe graffiti.

Przez większą część dnia przewalają się tutaj tysiące oglądających, wiele wycieczek przychodzi z lokalnymi przewodnikami, opowiadającymi o historii tego magicznego miejsca.

Jeśli chcesz w spokoju obejrzeć Dead Chicken Alley to należy się tutaj pojawić możliwie wcześnie rano i to poza weekendem.

Wtedy jest czas by w spokoju poszukać na ścianach wielu smakowitych pomysłów artystycznych. Wiele z nich celnie komentuje rzeczywistość, odnosi się do aktualnych wydarzeń.

Nie warto poprzestawać na samym dziedzińcu, wchodząc na klatkę schodową na jego końcu trafisz do street artowego matrixu. Kilka pięter schodów jest pokryte mniej lub bardziej udanymi artystycznymi pomysłami.

Schody prowadzą do galerii i jednocześnie sklepu, w którym można kupić to co tworzą berlińscy street artowcy. Jednak uprzedzam – tanio nie jest.

Dead Chicken Alley, jak każde tego typu miejsce ciągle się zmienia. Jeśli pojedziesz tam teraz i odwiedzisz ją za pół roku czy za rok to niemal na pewno ściany będą wyglądać nieco inaczej.

Ten kolorowy mural widziałem jesienią 2020 roku, latem rok później już go nie było. Podobnie jest z tą częścią dziedzińca, na której są przyklejane wlepki.

Zatem przy kolejnej wizycie w Berlinie koniecznie odwiedźcie Dead Chicken Alley. A ja obiecuję napisać wkrótce o kolejnym berlińskim miejscu, które powinni odwiedzić fani street artu.

JESZCZE WIĘCEJ STREET ARTU

Na moim instagramowym koncie możecie zobaczyć street art z różnych części świata, zapraszam!

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x