fbpx

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia – nazywa się North Side Gallery.

North Side Gallery

Zwykle myśląc o Berlinie i muralach pierwszym skojarzeniem jest East Side Gallery. Fragment Muru Berlińskiego, który jest już traktowany jako zabytek. Murale, które można tam zobaczyć, są tam już od lat. Większość osób która tam jedzie dokładnie wie co zobaczy na miejscu. I przy którym muralu chce sobie zrobić zdjęcie.

North Side Gallery to zupełne przeciwieństwo tej pierwszej. Ta ściana nie jest nawet do końca ścianą, a przynajmniej nie w całości. Jest to ogrodzenie pomiędzy parkiem a terenami rekreacyjnymi. Czasem jest to betonowy płot, czasem drewniany. Czasem jest zarośnięty przez roślinność, a czasem w ogóle go nie ma.

North Side Gallery jest też dużo krótsza od East Side Gallery, ma niecałe 400 metrów, choć biorąc pod uwagę przerwy może być nawet o 100 metrów mniej.

Każdy może tu namalować mural

Dokładnie taka jest tutaj zasada. Masz pomysł (nawet jak nie masz to też w sumie możesz), masz puszki z farbą – robisz swoje. Jest jeszcze mały haczyk. Raczej potrzebujesz wiadra z farbą na podkład i wałka, żeby zamalować poprzedni mural, zanim zaczniesz tworzyć swoje dzieło.

Będąc kilka dni w Berlinie zajrzałem na North Side Gallery dwukrotnie, żeby sprawdzić na ile się zmienia to miejsce. Część najciekawszych murali nadal była na ścianie, ale kolorowe tagi, których jest tam najwięcej, znikały bardzo szybko.

Za każdym razem widziałem też ludzi, którzy już coś nowego malowali. Tutaj mała uwaga – jeśli się tam wybierzecie – większość malujących nie chce być w ogóle widoczna na zdjęciach. Niektórzy nie mają nic przeciwko zdjęciom, o ile będzie ich widać wyłącznie od tyłu. Bierzcie to pod uwagę robiąc zdjęcia, chociaż najlepiej po prostu zapytać czy możecie zrobić zdjęcie gdy ktoś maluje.

Natomiast artyści malujący na tej ścianie muszą pamiętać o tym jak tymczasowa jest ich sztuka. Jeśli nie zrobią zdjęcia swojego dzieła zaraz po ukończeniu, może nie być więcej okazji.

W czasie mojego pobytu w Berlinie na ścianie co prawda pozostały te najlepsze murale, ale duża część pozostałych została przemalowana.

Gdzie jest North Side Gallery?

Ścianę znajdziecie przy Park am Nordbahnhof, jest to tuż obok popularnego turystycznie miejsca – Mauer Park – czyli Parku Muru Berlińskiego. Jest to przy skrzyżowaniu Bernauer Strasse oraz Gartenstrasse.

Pamiętać należy, że North Side Gallery jest trochę jak bombonierka Forresta Gumpa. Nie wiesz jaki będzie smak, gdy odwiniesz sreberko. Może się okazać, że akurat na ścianie będzie kilka wspaniałych murali, a może się okazać, że będą wyłącznie tagi.

Dlatego warto się tam wybrać jako dodatek do zwiedzenia pobliskiego Mauer Park. W ciemno do North Side Gallery możecie jechać tylko jeśli bardzo lubicie street art.

I jeszcze jedno – wybierając się do North Side Gallery na pewno nie zobaczycie już żadnego ze sfotografowanych przeze mnie murali. Ale być może zobaczycie ciekawsze? Tego wam życzę! Ale nie zapomnijcie ich sfotografować bo też wkrótce znikną.

Berliński street art i murale

Jeśli interesuje was sztuka uliczna to więcej o berlińskich muralach dowiecie się z posta Street art i murale Berlina.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x