fbpx

Wieża widokowa na Szachtach

Wieża widokowa na Szachtach to jedno z niewielu miejsc, z których można zobaczyć panoramę Poznania. A jednocześnie obserwować przyrodę w najbliższym otoczeniu wieży.

 

POZNAŃSKIE SZACHTY

 

Szachty to kilka stawów – glinianek na południowym skraju Poznania, w pobliżu przebiegającej tam od południa autostrady.

Przez lata wydobywano w tym regionie glinę do zlokalizowanych w pobliżu cegielni. Ostatnia z nich Cegielnia Świerczewo funkcjonowała do roku 1971, kiedy to została zniszczona przez pożar. W pobliżu wieży widać wysoki komin, oraz sąsiadujące mu ruiny byłej cegielni.

Obecnie Szachty są terenami rekreacyjnymi, które odkrywa dla siebie coraz więcej Poznaniaków i turystów odwiedzających miasto.

 

Wieża widokowa na Szachtach

 

WIEŻA WIDOKOWA NA SZACHTACH

 

Niewiele jest w Poznaniu miejsc, z których każdy kto zechce może oglądać panoramę Poznania. Nie mamy typowego punktu widokowego na żadnym z wieżowców.

Choć jednak raz w roku jest możliwość odwiedzenia co najmniej kilku miejsc na najwyższych budynkach. Pisałem o tym w cyklu Korona Poznania.

Wieża widokowa na Szachtach, choć poza centrum miasta, jest jednym z miejsc skąd także panoramę miasta da się zobaczyć. Oczywiście by to się udało trzeba zabrać ze sobą lornetkę.

Wieża ma 25 metrów wysokości, tyle co 6-7 kondygnacyjny budynek, więc jest naprawdę wysoko. Dobrze pamiętać jednak, że na wieży nie może przebywać jednocześnie więcej niż 30 osób. I na szczęście zwykle obserwatorów jest tylko kilku.

 

 

 

WIDOK NA SZACHTY

 

Jednak wieża jest przede wszystkim okazją do obejrzenia jednego z ostatnich takich niemal wpółdzikich miejsc w granicach Poznania.

Zwłaszcza jeśli postanowicie wpaść tam przed wschodem słońca – powita was śpiew ptaków, które nocowały w pobliskich drzewach i trzcinach.

Warto przed wschodem wejść na górę, wychodzące zza horyzontu słońce zalewa wtedy stawy złotym kolorem. Idealny moment na zdjęcia dla miłośników fotografii.

O tej porze na całych Szachtach jest spokojnie, jedynie cichy szum aut z niedalekiej autostrady przypomina, że jednak jest się nadal blisko cywilizacji.

 

Równie ciekawie bywa także o zmierzchu, kiedy światła uliczne zwracają uwagę obserwatora na charakterystyczne punkty panoramy miasta. A przy pogodnym niebie w stawach może odbijać się księżyc i gwiazdy.

Może jednak być trudno jeśli wybierzecie się na górę na nocne zdjęcia ze statywem. Konstrukcja wieży jest na tyle sprężysta, że każda idąca po schodach dorosła osoba będzie nią poruszać.

 

 

JAK DOTRZEĆ NA SZACHTY?

 

Bezpośrednio do wieży można dostać się wyłącznie na piechotę. Jednak w rejon Szacht dociera komunikacja miejska.

Z pętli autobusowej na Górczynie można pojechać autobusem 702, wysiąść na przystanku Fabianowo i resztę drogi przejść pieszo.

Z tej samej pętli można pojechać autobusem 175 i wysiąść na przystanku Okulickiego, znajdziecie się po drugiej stronie Szacht, jednak droga do przebycia pieszo będzie podobna.

Jeśli chcecie wybrać się tam samochodem to najlepszą opcją będzie dojechanie do ulicy Mieleszyńskiej i pozostawienie tam samochodu. Uważajcie tylko na tą ulicę po deszczu, to jest żwirowa droga i ma bardzo wiele głębokich dziur.

 

Wieża widokowa na Szachtach

 

 

MOJA REKOMENDACJA

 

Jeśli jesteście mieszkańcami Poznania lub okolic i nie byliście jeszcze na Szachtach to koniecznie zaplanujcie wypad tam w najbliższym czasie.

Także odwiedzający Poznań turyści powinni wziąć pod uwagę wieżę w swoich planach. Docierając do miasta od południa wieża jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Jeśli macie, to zabierzcie ze sobą lornetki, frajda będzie podwójna.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AffiliateLabz
AffiliateLabz
3 lat temu

Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Agnieszka
3 lat temu

Piękne widoki

Ania
Ania
3 lat temu

Przepięknie patrzy się i słucha 🙂Tym bardziej, że to moje ukochane tereny od dziecka.

Donata
Donata
2 lat temu

Podoba mi się

PODOBNE

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
7
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x