fbpx

Punkt widokowy na Reichstagu

Punkt widokowy na Reichstagu to miejsce obowiązkowe do zobaczenia w czasie zwiedzania stolicy Niemiec. Trzeba jednak pamiętać, że choć samo wejście jest bezpłatne, to i tak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletu na wejście na dach niemieckiego parlamentu.

 

 

HISTORIA BUDYNKU

 

Sam budynek zapisał się kilkukrotnie w historii, choć nie ze swojej winy. I raczej nie tak jak planowali jego architekci.

Jego historia sięga końca XIX wieku. Budynek powstawał w latach 1884 – 1894. Początkowo mieścił się w nim parlament II Rzeszy, a po I wojnie światowej parlament Republiki Weimarskiej.

Pierwszym znaczącym momentem w historii była noc z 27 na 28 lutego 1933 kiedy to budynek strawił pożar. Choć nie ma do dzisiaj pewności skąd wzięły się płomienie to pożar stał się pretekstem do przejęcia przez NSDAP pełni władzy w międzywojennych Niemczech.

Pod wpływem tych wydarzeń prezydent Republiki Weimarskiej został nakłoniony do wydania dekretu O ochronie narodu i państwa, który prowadził do zawieszenia praw obywatelskich. Był to de facto moment przejęcia całkowitej władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera.

 

Zaledwie kilkanaście lat później budynek Reichstagu stał się jednym z symboli zakończenia wojny i pokonania hitlerowskich Niemiec. Zdjęcie radzieckiego żołnierza zatykającego na Reichstagu flagę ZSRR było jednym z najbardziej znanych zdjęć wojennych. Możecie je zobaczyć m.in. tutaj.

W wyniku walk budynek był zniszczony w znacznym stopniu. Dopiero w latach 60-tych został odbudowany.

Jednak w dopiero po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu ponownie stolicy państwa do Berlina Reichstag doczekał się modernizacji i odbudowy z prawdziwego zdarzenia.

Autorem projektu w kształcie jaki dzisiaj można go oglądać był znany angielski architekt Norman Foster. To właśnie jemu zawdzięczamy szklaną kopułę, która obecnie wieńczy budynek.

 

Punkt widokowy na Reichstagu

 

 

ŚLADY WOJNY NA REICHSTAGU

 

Zwiedzając taras widokowy na niemieckim parlamencie uważny obserwator może odnaleźć ślady działań wojennych. Nie są to ślady po kulach, choć niewykluczone, że niektóre odpryski muru  są efektem ostrzału, ale jeśli już to raczej rykoszetów niż bezpośrednich trafień.

Ślady wojny na Reichstagu

 

Natomiast jak widać na zdjęciu ślad po sobie pozostawił jakiś radziecki żołnierz o nazwisku Makarow z Astrachania. Zapewne napis został wyskrobany po zdobyciu Reichstagu. W czasie renowacji budynku postanowiono ten fragment muru pozostawić w niezmienionym stanie.

 

 

PLANOWANIE ZWIEDZANIA REICHSTAGU

 

Punkt widokowy na Reichstagu oraz zwiedzanie samego budynku są bezpłatne.

Zwiedzanie najlepiej zaplanować znacznie wcześniej. Można to zrobić na dwa sposoby, albo osobiście w małym pawilonie, który stoi przy budynku, od strony Tiergarten, albo przez internet.

Żeby pojawić się w tym budynku trzeba być już w Berlinie wcześniej, w praktyce bardzo rzadko zdarza się by można tam było zarezerwować wejście na Reichstag na ten sam dzień. W najpopularniejsze świąteczne dni w ogóle nie ma już szans tam żadnego rozsądnego terminu na zwiedzanie znaleźć.

Znacznie lepszą opcją jest rezerwacja przez internet. Rezerwacji dokonuje się na tej stronie. Do rezerwacji wymagane jest podanie imienia, nazwiska oraz daty urodzenia.

 

Punkt widokowy na Reichstagu

 

Samo zarejestrowanie na stronie nie gwarantuje jeszcze wejścia. Zdarza się, że pomimo rezerwacji potem okazuje się, ze miejsc jednak już nie ma. Dopiero otrzymanie potwierdzenia mailem jest gwarancją wejścia.

Kopuła i taras widokowy są dostępne niemal codziennie od godziny 8 rano do północy. Jednak ostatni zwiedzający są wpuszczani o godzinie 21:45.

Spacerując po kopule można wziąć ze sobą darmowy audioprzewodnik w języku polskim, są wydawane już po wjechaniu na dach budynku, przy windzie.

Poza wejściem na sam punkt widokowy możliwe jest zarezerwowanie także zwiedzania całego budynku, z wejściem na salę obrad Bundestagu włącznie.

 

 

PUNKT WIDOKOWY NA REICHSTAGU

 

Choć w Berlinie jest kilka wyżej położonych punktów widokowych to właśnie tutaj warto wybrać się najbardziej. Nad murami Reichstagu można rozejrzeć się po całym centrum. Widać stąd zarówno najbliższą budynkowi zabytkową Bramę Brandenburską, jak i  nowoczesne budynki na Potsdamer Platz.

Widać w oddali stare kamienice zachodniej części Berlina, a jednocześnie widać też pobliską, supernowoczesną siedzibę kanclerz Niemiec.

Wchodząc do wnętrza kopuły można zajrzeć także z góry do sali posiedzeń niemieckiego parlamentu. Dla zwiedzających przygotowana jest wystawa o historii budynku i Niemiec w ogóle.

Punkt widokowy na Reichstagu

 

Wchodząc po spiralnej kładce do góry można niespiesznie podziwiać panoramę miasta. A jednocześnie można zachwycać się wyjątkowym architektonicznie projektem przygotowanym przez pracownię Normana Fostera.

W bezchmurne noce można się także położyć na specjalnej ławce pod szczytem kopuły, która nie ma domknięcia. Dzięki temu można podziwiać gwiazdy nad miastem.

 

Punkt widokowy na Reichstagu

 

Nie ma ograniczeń czasowych do przebywania na górze. W praktyce jednak nie ma sensu przebywać tam więcej niż godzinę. Można w tym czasie naprawdę spokojnie rozejrzeć się nad dachami Berlina.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x