fbpx

Łęgi Rogalińskie zmieniają się

Już od ponad miesiąca walczymy o wstrzymanie niszczenia wyjątkowego krajobrazu. W ostatnim czasie Łęgi Rogalińskie zmieniają się jeszcze bardziej, tym razem zmiany są pozytywne.

 

 

ŁĘGI ROGALIŃSKIE ZMIENIAJĄ SIĘ

 

Dla przypomnienia – nieco ponad miesiąc temu prezes Majątku Rogalin postanowił, że na granicy zarządzanego przez niego terenu ma stanąć żywopłot. Tak, ten wierzbowy kilkusetmetrowy żywopłot wyznacza granicę terenu i przy okazji zniszczy całkowicie dębowy krajobraz Łęgów.

Po szczegółowe informacje na ten temat zapraszam do wcześniejszego wpisu Łęgi Rogalińskie zostały zniszczone.

 

 

WIĘCEJ DĘBÓW NA ŁĘGACH

 

W ostatnich dniach miało na Łęgach miejsce w końcu przemyślane sadzenie drzew, zgodnie z klimatem i krajobrazem tego miejsca.

Z inicjatywy Marka Fiedlera, na Łęgach zostały posadzone młode dęby. Pan Marek jest synem znanego podróżnika i przyrodnika Arkadego Fiedlera. Młode dęby zostały ogrodzone w taki sposób, że zamieszkujące Łęgi bobry nie będą miały do nich dostępu.

 

Łęgi Rogalińskie zmieniają się

 

Jeśli jednak będziecie odwiedzać Łęgi zwracajcie uwagę na te młode drzewa czy zwierzęta nie naruszyły siatek ochronnych. A jeśli za kilka dni powróci susza to idąc na Łęgi zabierzcie ze sobą wodę by podlać któreś z drzewek.

Wszystkie dęby zostały posadzone wzdłuż cieku wodnego, jak urosną wpiszą się naturalnie w krajobraz okolicy.

Na zdjęciu poniżej możecie się zorientować w planie nasadzenia. Młode dęby są posadzone mniej więcej od miejsca gdzie stoją samochody do wyższego zakola w centrum kadru.

 

Łęgi Rogalińskie

 

 

A CO Z WIERZBAMI

 

Kilkusetmetrowy rząd badyli wierzbowych nadal szpeci Łęgi przecinając w bezsensowny sposób dębowa łąkę. Jednak w ostatnich dniach Majątek Rogalin zaczął skłaniać się do „korekty nasadzeń”.

Nie poznaliśmy jeszcze na czym ma owa korekta polegać, ale miejmy nadzieję, że będzie to zmiana, dzięki której krajobraz przestanie być oszpecony i przesłonięty.

 

Łęgi Rogalińskie zmieniają się

 

Zwłaszcza okolica dębu Orzeł powinna być wolna od nasadzeń. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łęgów Rogalińskich i nie powinien być przesłonięty.

 

Jeśli zależy wam także na tym unikalnym krajobrazie – to zapraszam do śledzenia tego co się dzieje na bieżąco na facebooku – Grupa Obrony Krajobrazu Łęgów Rogalińskich.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć Łęgi jeszcze sprzed sadzenia młodych dębów.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x