fbpx

Kometa SWAN widoczna nad Polską – gdzie jej szukać?

Wreszcie doczekaliśmy się tego, że kometa SWAN będzie widoczna nad Polską. Będzie można ją oglądać przy sprzyjających warunkach do końca maja i niemal cały czerwiec.

 

 

KOMETA SWAN NADLATUJE

 

Po modzie na oglądanie Starlinków na nocnym niebie czeka nas w najbliższym czasie kolejna kosmiczna tym razem atrakcja.

Kometa SWAN, posiadająca oznaczenie C/2020 F8 została dostrzeżona w ostatnich dniach marca. Od tego czasu można ją było obserwować na południowej półkuli Ziemi.

Pierwsze przewidywania co do jasności komety były bardzo obiecujące, jednak zanim pojawiła się na naszym niebie jej jasność przestała rosnąć.

Można ją zobaczyć już teraz, ale niestety w tej chwili nie będzie to możliwe gołym okiem. Jednak, jeśli jesteście wyposażeni w lornetki, obiektywy czy teleskopy powinniście ją zobaczyć bez trudu.

Kometę zauważycie po zielonym ogonie, który pozostawia za sobą, dokładnie jak na zdjęciu poniżej.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez The Cosmic Companion (@thecosmiccompanion)

 

GDZIE SZUKAĆ KOMETY SWAN NA NIEBIE?

 

Kometa porusza się przez Układ Słoneczny dlatego jej lokalizacja będzie się nieco zmieniać, w zależności od tego kiedy będziecie chcieli czy mogli wybrać się na obserwację nieba.

Ponieważ kometa SWAN zbliża się do słońca to jej obserwacja w ciągu dnia jest niemożliwa, patrzeć w niebo możemy dopiero gdy zrobi się naprawdę ciemno. W praktyce zatem najlepiej obserwację należy zacząć po godzinie 22:30.

Jeśli znacie położenie gwiazd na niebie albo używacie aplikacji ułatwiających ich lokalizację to miejsce, którego należy szukać to gwiazdozbiór Perseusza. W zbliżających się dniach kometa będzie widoczna w pobliżu Algol – drugiej co do jasności gwiazdy tej konstelacji.

Później kometa będzie zmierzać w kierunku gwiazdozbioru Woźnicy.

Obserwacje komety będą możliwe niemal do końca czerwca, kiedy zniknie ona za horyzontem. O ile wcześniej nie rozpadnie się pod wpływem temperatury Słońca.

 

 

KOMETA SWAN – DOKŁADNA LOKALIZACJA NA NIEBIE

 

Poniżej zamieszczam screeny ze strony stellarium-web.org, na których pokazana jest lokalizacja komety SWAN w czasie najbliższych dni oraz tygodni.

Wszystkie screeny są dokonane dla mniej więcej północy. Jeśli chcecie próbować w innych godzinach odwiedźcie stronę Stellarium.

Jeśli wybierzecie się na obserwację dzisiaj, to około północy szukajcie komety niemal idealnie na północ. Będzie tuż obok planety Algol.

Kometa SWAN

 

W kolejnym tygodniu (screen dla 25 maja) kometa SWAN będzie widoczna już połowie drogi od Algol do Capelli. Nie będzie dokładnie na północy, za to wyraźnie wyżej nad horyzontem.

Kometa SWAN

 

Kolejny tydzień SWAN będzie już widoczna w okolicy gwiazdy Kapella, w gwiazdozbiorze Woźnicy, także wyżej nad horyzontem niż obecnie. Screen jest wykonany dla daty 1 czerwca.

Kometa SWAN

 

Od tego momentu kometa SWAN z każdym dniem będzie widoczna coraz niżej nad horyzontem. Jeszcze około 15 czerwca możecie jej szukać w pobliżu gwiazdy Mahasim, w gwiazdozbiorze Wodnika.

Kometa SWAN

 

 

WAŻNE PRZY OBSERWACJI

 

Jak widać na wszystkich screenach kometa będzie widoczna nisko nad horyzontem. A to wyklucza praktycznie jej widoczność z centrów miast – chyba, że mieszkacie na wysokich piętrach wieżowców.

Do obserwacji najlepiej znaleźć sobie wzniesienie na płaskim terenie, gdzie widoczności nie ograniczają żadne budynki czy drzewa.

Warto także – zwłaszcza jeśli będziecie chcieli robić zdjęcia – znaleźć miejsce, bez źródeł światła w okolicy horyzontu. Zatem jeśli mieszkacie w miastach to na obserwację wybierajcie się zawsze na północ od miasta.

 

Życzę powodzenia w obserwacjach, jeśli pogoda pozwoli postaram się pochwalić zdjęciami, które zamierzam spróbować zrobić w najbliższych dniach.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
altermusic.pl
2 lat temu

Wygląda obłędnie. Aż chce się wyjść przed dom i obserwować.

1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x