fbpx

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

FESTIWAL ŚWIATŁA W BERLINIE PO RAZ 18

Dokładnie tak, pierwszy berliński festiwal odbył się w 2005 roku, w czasach gdy tego typu imprezy były absolutną nowością.

W swoich początkach większość budynków była po prostu kolorowo podświetlana. Od kilku lat, nie tylko z resztą w Berlinie, festiwale wyświetlają na budynkach mappingi – czyli wyświetlają wcześniej przygotowane grafiki za pomocą ogromnych projektorów.

Dzięki temu każda, w ten sposób oświetlona budowla, może się zmieniać w ciągu wieczoru dowolną ilość razy. Zwykle na każdym z budynków pojawiają się animacje przygotowane przez grafików z całego świata.

FESTIVAL OF LIGHTS 2022

W roku 2022 festiwal jest jednak nieco inny niż kilka wcześniejszych. Wyraźnie widać, że organizatorzy czynią oszczędności związane ze zużyciem energii. Festiwal jest bardziej kompaktowy, jest wyraźnie mniej oświetlonych budynków. I to takich, na których dotąd zawsze były mappingi.

Nie ma niczego na ambasadzie USA, nie ma niczego na budynku Komisji Europejskiej czy wreszcie nie ma niczego na jednej z ikon festiwalu – na katedrze Berliner Dom. Ale łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę jak wieli jest ten ostatni budynek i ile ogromnych projektorów musiało go oświetlać.

Ale nie znaczy to, że nie warto wybrać się na festiwalowy spacer przez Berlin. Poza pojedynczymi budowlami w innych dzielnicach miasta, głównym terenem festiwalu są okolice Potsdamer Platz oraz budynki przy ulicy Unter den Linden, aż po wieżę telewizyjną.

Najciekawsze rzeczy dzieją się na Bramie Brandenburskiej, na budynkach wokół placu Bebelplatz oraz tradycyjnie na wieży telewizyjnej.

Iluminacje włączane są około godziny 19:00 a wyłączane o 23:00. Tegoroczny festiwal potrwa do 16 października.

Następnego dnia, gdy już odeśpicie wieczorny spacer, warto wybrać się na oglądanie berlińskiego streetartu w Dead Chicken Alley lub najdłuższej na świecie galerii murali na East Side Gallery.

Listę wszystkich miejsc, gdzie znajdują się tegoroczne iluminacje znajdziecie na oficjalnej stronie Festival of Lights 2022.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Justa
1 rok temu

Fajnie wygląda ta brama Brandenburska w porównaniu do historycznych zdjęć.

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Berlin Global – wystawa wyjaśni Ci miasto

Berlin Global to wystawa, którą warto odwiedzić w czasie nawet krótkiego pobytu w stolicy Niemiec. Pokazuje jak to miasto oddziałuje na świat i jaki...

Dead Chicken Alley

Jeśli lubisz street art to koniecznie musisz odwiedzić kiedyś to miejsce. Jeśli wybierasz się do Berlina to zaplanuj sobie odwiedzenie Dead Chicken Alley. Zobaczysz...
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x