fbpx

Berlin Global – wystawa wyjaśni Ci miasto

Berlin Global to wystawa, którą warto odwiedzić w czasie nawet krótkiego pobytu w stolicy Niemiec. Pokazuje jak to miasto oddziałuje na świat i jaki świat ma wpływ na nie.

MIASTO I ŚWIAT

Stolica jednego z największych i najsilniejszych gospodarczo państw w Europie siłą rzeczy musi wywierać wpływa na resztę kontynentu, a nawet dalej.

Organizatorzy wystawy starają się pokazać jaki był ten obustronny wpływ historycznie, ale także obecnie.

Berlin Global

Wystawa podzielona jest na 11 tematycznych części: począwszy od światowej perspektywy i obrazów Berlina a kończąc na modzie i powiązaniach berlińskich.

Dla części odwiedzających zaskakujące jest także to, że jedną z większych części wystawy jest okres wojny, który zwykle jest raczej dyskretnie pomijany. Tutaj organizatorzy postanowili zderzyć się także z tą tematyką.

Berlin Global

Wystawa pomyślana jest także jako miejsce, w którym odwiedzający mogą wyrazić swoje zdanie. Wchodząc na wystawę (jeśli zechcecie) otrzymacie coś przypominające bransoletę czy zegarek na rękę.

Przechodząc przez wystawę w wielu miejscach możecie wyrazić swoje zdanie o przedstawianych tematach. Także za każdym razem przejście pomiędzy poszczególnymi częściami wystawy jest jednocześnie wyborem spośród dwóch możliwości.

Wybory jakie są stawiane przed odwiedzającymi są np. takie jak na zdjęciu powyżej:

  • moje miasto powinno dbać o jego mieszkańców
  • moje miasto powinno być otwarte na świat

Którą z opcji wybralibyście dla miasta w którym żyjecie?

Tego typu pytań jest więcej. Dzięki temu Berlin Global zmusza odwiedzających do zastanowienia i refleksji. Czasem odwiedzające to miejsce pary dziwią się, że ich druga połówka wybrała inne przejście niż się spodziewali.

Docenić należy także fakt, że organizatorzy wzięli pod uwagę to, że Belin jest blisko Polski. Dlatego w wielu miejscach na wystawie przygotowane są także opisy w języku polskim.

Ale najważniejszą zaletą wystawy jest to, że dzięki niej będziecie mogli zrozumieć bardziej Berlin i jego mieszkańców. Spacerując później ulicami odnajdziecie historie, miejsca i kultury zaprezentowane na wystawie. Naprawdę warto.

GDZIE KUPIĆ BILETY

Bilety można kupić na oficjalnej stronie Humbolt Forum, w którym znajduje się wystawa. Cena biletu jest niewielka, to tylko 7 euro. Dla osób poniżej 18 roku życia, uczniów oraz studentów wejście jest za darmo.

BERLIN GLOBAL Z OGRANICZENIAMI

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w chwili gdy to piszę do miejsc publicznych takich jak galerie i muzea nie może wejść każdy. Osoba chcąca odwiedzić m.in. Berlin Global będzie musiała wchodząc do budynku pokazać ważny paszport covidowy. Obojętnie czy w formie wydruku czy aplikacji w telefonie. Dopiero po pozytywnej weryfikacji można wejść dalej.

Dotyczy to wszystkich publicznych miejsc poza sklepami spożywczymi i drogeriami, jeśli wybieracie się do Niemiec to powinniście o tym pamiętać.

URBAN NATION

Jeśli spędzacie w Berlinie kilka dni to warto też zajrzeć do muzeum sztuki ulicznej, pisałem o nim we wpisie Urban Nation – berlińskie muzeum street artu.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x