fbpx

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie i Świeradów Zdrój.

WYSOKOŚĆ WIEŻY

Według informacji na tablicy, umieszczonej obok wieży, konstrukcja ma ma 33,8 metra wysokości. Chociaż to jest informacja raczej statystyczna bo dwie platformy widokowe są znacznie niżej.

Pierwsza znajduje się w połowie całkowitej wysokości wieży – na 15,5 metrach. Druga, ta na którą wszyscy chcą wejść, znajduje się nieco wyżej – na wysokości 23,7 metra.

Sama wieża stoi na górze Młynica, wchodzącej w skład Gór Kaczawskich, której wysokość to 462 metry npm.

Wieża widokowa na Młynicy

KONSTRUKCJA WIEŻY

Ponoć na górny taras wiedzie 148 schodów. Ja jakoś nigdy nie mam serca żeby liczyć, wolę podziwiać widoki. Z resztą niezależnie czy schodów by było 48 czy 248 i tak przecież bym wszedł na górę.

Wieża ma konstrukcję stalową, ponoć na jej budowę zużyto 40 ton stali. A całość stoi na 76 metrach sześciennych fundamentów betonowych.

Wieża widokowa na Młynicy

PLATFORMA WIDOKOWA

Zaskoczyła mnie zarówno solidność wykonania całej wieży, ale także platforma widokowa. Na tej górnej do dyspozycji turystów są bezpłatne lunety, przez które można obserwować okolicę. Znajdują się tam także tabliczki informujące co widać z tej strony, w którą zwrócona jest osoba stojąca przy barierce.

Platforma nie ma zadaszenia, więc jest także dobrym miejscem do obserwacji nocnego nieba.

JAK DOTRZEĆ DO WIEŻY

Ze Świeradowa Zdroju na wieżę można dotrzeć na piechotę. Młynica znajduje się zaledwie 2 kilometry od centrum uzdrowiska. Wzdłuż drogi jest pas przeznaczony dla pieszych.

Dla tych, którzy muszą samochodem, przy ulicy Strażackiej, ledwie 200 metrów od wieży jest spory parking, ma którym można zostawić auto.

Wieża widokowa na Młynicy

WIEŻA WIDOKOWA NA MŁYNICY – MOJA OCENA

Zdecydowanie warto się tam wybrać będąc w okolicy. Łatwo dojść i dojechać na miejsce. A sama wieża – w odróżnieniu od kilku innych, które ostatnio widziałem – sprawia wrażenie, że została wybudowana dla turystów (a nie żeby zarobić na jej budowie).

Pod wieżą można zaplanować piknik, znajduje się tam kilka stołów. Oczywiście możecie też przysiąść po pokonaniu 148 schodów w dół – idąc cały czas w lewo, może się nieco zakręcić w głowie.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bubu
bubu
2 lat temu

trzeba zapłacić za wstęp ?

PODOBNE

Murale w Pile

Piła ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rondo, park i dworzec. I choć największe murale w Pile są dość nudnawe, to jednak miasto potrafi zaskoczyć naprawdę fantastycznym street artem. Oto co znalazłem w czasie kilkugodzinnego pobytu.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x