fbpx

Wieża telewizyjna w Berlinie ma 50 lat

 

 

Wieża telewizyjna w Berlinie, mimo, ze zbudowana we wschodniej części miasta, po jego połączeniu stała się jednym z symboli zjednoczonej stolicy Niemiec. Jest najwyżej położonym w mieście punktem widokowym i miejscem, które niemal każdy turysta chciałby odwiedzić.

 

 

 

WIEŻA TELEWIZYJNA W BERLINIE, ALE NIE W TYM MIEJSCU

 

3 października 1969 cała śmietanka komunistów ze wschodnich Niemiec otworzyła uroczyście wieżę telewizyjną. Stanęła ona w centralnej części wschodniego Berlina, choć wcale miało jej tam nie być.

 

Pierwszą lokalizacją, w jakiej miała stanąć wieża były wzgórza Müggelberge na południowym wschodzie miasta. Taka lokalizacja była kwintesencją komunistycznej beztroski i braku myślenia w planowaniu.

 

Już po tym jak rozpoczęto budowę wieży okazało się, że zaplanowano jej postawienie niemal dokładnie w osi ścieżki podejścia samolotów na lotnisko Schönefeld. Czym by się skończyło jej ukończenie w tym miejscu? Łatwo się domyślić, prawda?

 

 

ścieżka podejścia do lotniska

 

Ostatecznie jednak ten niezbyt mądry pomysł został zarzucony i wybrano nową lokalizację dla wieży. W tym miejscu, w którym znajdziecie ją odwiedzając Berlin – na Alexanderplatz.

 

Autorem oryginalnego wyglądu projektu wieży był Hermann Henselmann, ale przy ostatecznym jej projekcie pracował już spory zespół architektów.

 

 

 

 

PUNKT ORIENTACYJNY i WIDOKOWY

 

Budynek jest najwyższą budowlą w Niemczech, wraz z antenami sięga na wysokość 368 metrów. Zwłaszcza dla wschodniej części stolicy Niemiec jest punktem orientacyjnym.

 

Poruszając się po głównych ulicach miasta widać wieżę często w z odległości wielu kilometrów. Ale jest tez widoczna z wielu placów oraz terenów rekreacyjnych położonych wzdłuż przecinającej Berlin Szprewy.

 

 

Berlin

 

 

Wielka szklana kula na wieży, miała sprawiać wrażenie kosmicznego sputnika. W jej wnętrzach umieszczono punkt widokowy, odwiedzany przez kilka tysięcy osób dziennie.  Znajdują się tam także bar oraz restauracja.

 

Chcąc zobaczyć panoramę Berlina z tego punktu widokowego trzeba jednak przygotować się na stanie w sporej kolejce. Osoby, które lubią fotografować mogą być u góry nieco rozczarowane. Szyby szklanej kuli są niezbyt często myte, a przez to widoczność przez nie jest daleka od ideału.

 

Bilety można kupić bezpośrednio na stronie wieży. Jeśli jednak planujecie zwiedzać w Berlinie więcej to idealnym rozwiązaniem będzie kupno karty Berlin WelcomeCard. Dzięki niej zwiedzicie w Berlinie dużo więcej najciekawszych atrakcji, oszczędzając nieco na tym. A karta w przypadku wieży daje też wejście na tzw. fast track, co oznacza ominięcie czekania w często godzinnej kolejce do windy.

 

Wieża telewizyjna w Berlinie

 

 

 

WIEŻA W CZASIE FESTIVAL OF LIGHTS

 

Jak widać na zdjęciach wieża po zmroku jest oświetlana i wtedy wygląda szczególnie imponująco. Jest to moment kiedy faktycznie kula na wieży może się kojarzyć, zgodnie z założeniami projektu, ze sputnikiem zawieszonym wysoko na niebie.

 

 

Wieża telewizyjna w Berlinie

 

 

Jest jednak jeden weekend w roku gdy wieża jest oświetlona absolutnie wyjątkowo.  Co roku w październikowy weekend w Berlinie odbywa się Festival of Lights.

 

Jest to czas gdy najbardziej znane budowle stolicy Niemiec są oświetlane wymyślnymi mappingami. A często na ich fasadach można zobaczyć opowiedziane światłem całe historie.

 

Brama Brandenburska

 

Zapraszam na warsztaty fotograficzne, w czasie których będziemy fotografować m.in. właśnie wieżę telewizyjną w Berlinie podczas Festival of Lights. W planie zdjęcia także takich budowli jak Brama Brandenburska, katedra berlińska, Potsdamer Platz i inne.  Więcej informacji znajdziecie na stronie warsztatów.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Biblioteka Raczyńskich jak nowa

Każdy kto mieszka w Poznaniu zna z widzenia ten budynek. Biblioteka Raczyńskich jest też zapewne na liście budynków do zobaczenia większości turystów odwiedzających miasto....

Berlin Global – wystawa wyjaśni Ci miasto

Berlin Global to wystawa, którą warto odwiedzić w czasie nawet krótkiego pobytu w stolicy Niemiec. Pokazuje jak to miasto oddziałuje na świat i jaki...

Dead Chicken Alley

Jeśli lubisz street art to koniecznie musisz odwiedzić kiedyś to miejsce. Jeśli wybierasz się do Berlina to zaplanuj sobie odwiedzenie Dead Chicken Alley. Zobaczysz...

Light Move Festival 2021 – Łódź

Łódzka impreza jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce. Light Move Festival 2021 był już jej 10 edycją. Kolorowe ulice i parki miasta...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x