Wieża telewizyjna w Berlinie, mimo, ze zbudowana we wschodniej części miasta, po jego połączeniu stała się jednym z symboli zjednoczonej stolicy Niemiec. Jest najwyżej położonym w mieście punktem widokowym i miejscem, które niemal każdy turysta chciałby odwiedzić.
WIEŻA TELEWIZYJNA W BERLINIE, ALE NIE W TYM MIEJSCU
3 października 1969 cała śmietanka komunistów ze wschodnich Niemiec otworzyła uroczyście wieżę telewizyjną. Stanęła ona w centralnej części wschodniego Berlina, choć wcale miało jej tam nie być.
Pierwszą lokalizacją, w jakiej miała stanąć wieża były wzgórza Müggelberge na południowym wschodzie miasta. Taka lokalizacja była kwintesencją komunistycznej beztroski i braku myślenia w planowaniu.
Już po tym jak rozpoczęto budowę wieży okazało się, że zaplanowano jej postawienie niemal dokładnie w osi ścieżki podejścia samolotów na lotnisko Schönefeld. Czym by się skończyło jej ukończenie w tym miejscu? Łatwo się domyślić, prawda?
Ostatecznie jednak ten niezbyt mądry pomysł został zarzucony i wybrano nową lokalizację dla wieży. W tym miejscu, w którym znajdziecie ją odwiedzając Berlin – na Alexanderplatz.
Autorem oryginalnego wyglądu projektu wieży był Hermann Henselmann, ale przy ostatecznym jej projekcie pracował już spory zespół architektów.
PUNKT ORIENTACYJNY i WIDOKOWY
Budynek jest najwyższą budowlą w Niemczech, wraz z antenami sięga na wysokość 368 metrów. Zwłaszcza dla wschodniej części stolicy Niemiec jest punktem orientacyjnym.
Poruszając się po głównych ulicach miasta widać wieżę często w z odległości wielu kilometrów. Ale jest tez widoczna z wielu placów oraz terenów rekreacyjnych położonych wzdłuż przecinającej Berlin Szprewy.
Wielka szklana kula na wieży, miała sprawiać wrażenie kosmicznego sputnika. W jej wnętrzach umieszczono punkt widokowy, odwiedzany przez kilka tysięcy osób dziennie. Znajdują się tam także bar oraz restauracja.
Chcąc zobaczyć panoramę Berlina z tego punktu widokowego trzeba jednak przygotować się na stanie w sporej kolejce. Osoby, które lubią fotografować mogą być u góry nieco rozczarowane. Szyby szklanej kuli są niezbyt często myte, a przez to widoczność przez nie jest daleka od ideału.
Bilety można kupić bezpośrednio na stronie wieży. Jeśli jednak planujecie zwiedzać w Berlinie więcej to idealnym rozwiązaniem będzie kupno karty Berlin WelcomeCard. Dzięki niej zwiedzicie w Berlinie dużo więcej najciekawszych atrakcji, oszczędzając nieco na tym. A karta w przypadku wieży daje też wejście na tzw. fast track, co oznacza ominięcie czekania w często godzinnej kolejce do windy.
WIEŻA W CZASIE FESTIVAL OF LIGHTS
Jak widać na zdjęciach wieża po zmroku jest oświetlana i wtedy wygląda szczególnie imponująco. Jest to moment kiedy faktycznie kula na wieży może się kojarzyć, zgodnie z założeniami projektu, ze sputnikiem zawieszonym wysoko na niebie.
Jest jednak jeden weekend w roku gdy wieża jest oświetlona absolutnie wyjątkowo. Co roku w październikowy weekend w Berlinie odbywa się Festival of Lights.
Jest to czas gdy najbardziej znane budowle stolicy Niemiec są oświetlane wymyślnymi mappingami. A często na ich fasadach można zobaczyć opowiedziane światłem całe historie.
Zapraszam na warsztaty fotograficzne, w czasie których będziemy fotografować m.in. właśnie wieżę telewizyjną w Berlinie podczas Festival of Lights. W planie zdjęcia także takich budowli jak Brama Brandenburska, katedra berlińska, Potsdamer Platz i inne. Więcej informacji znajdziecie na stronie warsztatów.