fbpx

Metro w Monachium

 

 

Metro w Monachium, a właściwie jego stacje zaprzeczają temu, że przestrzenie miejskie przeznaczone na transport masowy muszą być wyłącznie funkcjonalne. Nieprawda, jak udowadniają Bawarczycy stacja metra może być wręcz dziełem sztuki designu.

 

 

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA MIEJSKA

 

Też tak masz, że lubisz przebywać w miejscach wyjątkowych architektonicznie? W miastach jest coraz więcej tego typu miejsc, gdzie nowoczesna architektura przyciąga ludzi.

 

Jeśli jeździsz po świecie to z pewnością znane są ci takie przykłady jak chociażby dziedziniec Luwru przy szklanych piramidach. Czy chociażby High Line Park w Nowym Jorku, gdzie absolutnie genialnie zaaranżowano park na nieczynnej estakadzie kolejowej na Manhattanie.

 

W tego typu miejscach ludzie bardziej lubią przebywać i dobrze się w nich czują. Zatem dlaczego w ten sam sposób nie potraktować przestrzeni przeznaczonych na transport publiczny?

 

 

Metro w Monachium

 

 

METRO W MONACHIUM – PRZYSTANEK CZY COŚ WIĘCEJ

 

Rolf Schrimer, współtwórca sieci monachijskiego metra, który pracował przez wiele lat w radzie ds. planowania metra uważał, że stacje metra powinny promieniować pozytywnym nastrojem.

 

W swojej książce, o monachijskim metrze pisał m.in, że: Wykorzystanie elementów artystycznych powinno pomóc pasażerowi poczekać przyjemniej, czego nie można powiedzieć o podziemnych, w większości sztucznie oświetlonych przestrzeniach. Wskazuje to już na to, czym nie powinna być stacja metra: prowokacyjna, agresywna, ponura lub uciążliwa.

 

Miał rację, prawda? Ponure przystanki, wyglądające tak samo nużą, przygnębiają czy wręcz denerwują.

 

Metro w Monachium

 

W Monachium jest inaczej, stacje metra zachęcają do tego by je zobaczyć. Przejażdżka metrem i zobaczenie kilku stacji może być równie fajną przygodą jak zwiedzane pięknych zabytków miasta.

 

Metro w Monachium

 

Na moich zdjęciach możecie zobaczyć stacje metra: Moosach, Olympia-Einkaufs-Zentrum, Georg-Brauchle-Ring oraz absolutnie genialnie zaprojektowaną Westfriedhof.

Wartych sfotografowania stacji metra jest tak wiele, że chętnie spędziłbym tam kilka kolejnych dni. Tym razem miałem na to tylko kilka godzin, może przy kolejnej wizycie w Monachium uda się odwiedzić i sfotografować kolejne.

 

Metro w Monachium

 

Na taką fotograficzną przygodę warto wybrać się właśnie na stację Moosach, bo jest tam tani parking typu park and drive. Stamtąd jadąc linią U3 a potem U1 lub U7 odwiedzisz wszystkie sfotografowane przeze mnie stacje. Tutaj można pobrać pdf-a z mapą stacji metra w Monachium.

 

Metro w Monachium

 

 

FOTOGRAFOWANIE STACJI METRA

 

Jeśli moje zdjęcia zachęciły ciebie do odwiedzin w monachijskim metrze to pamiętaj, że nie wolno robić tam zdjęć ze statywu bez zezwolenia. O takie trzeba się zwrócić do zarządu metra.

 

Zdjęcia najlepiej robić gdy ludzi jest najmniej, czyli późnym wieczorem. Ale warto też pamiętać o tym, że metro w Monachium w nocy jest zamykane, a przed zamknięciem pociągi jeżdżą coraz rzadziej.

 

Warto jednak pamiętać, że cała sieć monachijskiego metra to 8 linii oraz 96 stacji. Są stacje takie jak Olympia-Einkaufs-Zentrum, które są wielopoziomowe i na każdym poziomie wyglądają inaczej. Zatem jeśli chcesz zaplanować sobie zobaczenie większej ilości stacji, zaplanuj kilka dni w Monachium.

 

Metro w Monachium

 

A na koniec pozostaje mieć nadzieję, że u nas projektanci będą kierować się tymi samymi ideami. Nie nużyć, ale wywoływać u podróżnych pozytywny nastrój.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Globtroterek
3 lat temu

super mają te stacje metra 🙂

2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x