Metro w Monachium, a właściwie jego stacje zaprzeczają temu, że przestrzenie miejskie przeznaczone na transport masowy muszą być wyłącznie funkcjonalne. Nieprawda, jak udowadniają Bawarczycy stacja metra może być wręcz dziełem sztuki designu.
NOWOCZESNA ARCHITEKTURA MIEJSKA
Też tak masz, że lubisz przebywać w miejscach wyjątkowych architektonicznie? W miastach jest coraz więcej tego typu miejsc, gdzie nowoczesna architektura przyciąga ludzi.
Jeśli jeździsz po świecie to z pewnością znane są ci takie przykłady jak chociażby dziedziniec Luwru przy szklanych piramidach. Czy chociażby High Line Park w Nowym Jorku, gdzie absolutnie genialnie zaaranżowano park na nieczynnej estakadzie kolejowej na Manhattanie.
W tego typu miejscach ludzie bardziej lubią przebywać i dobrze się w nich czują. Zatem dlaczego w ten sam sposób nie potraktować przestrzeni przeznaczonych na transport publiczny?
METRO W MONACHIUM – PRZYSTANEK CZY COŚ WIĘCEJ
Rolf Schrimer, współtwórca sieci monachijskiego metra, który pracował przez wiele lat w radzie ds. planowania metra uważał, że stacje metra powinny promieniować pozytywnym nastrojem.
W swojej książce, o monachijskim metrze pisał m.in, że: Wykorzystanie elementów artystycznych powinno pomóc pasażerowi poczekać przyjemniej, czego nie można powiedzieć o podziemnych, w większości sztucznie oświetlonych przestrzeniach. Wskazuje to już na to, czym nie powinna być stacja metra: prowokacyjna, agresywna, ponura lub uciążliwa.
Miał rację, prawda? Ponure przystanki, wyglądające tak samo nużą, przygnębiają czy wręcz denerwują.
W Monachium jest inaczej, stacje metra zachęcają do tego by je zobaczyć. Przejażdżka metrem i zobaczenie kilku stacji może być równie fajną przygodą jak zwiedzane pięknych zabytków miasta.
Na moich zdjęciach możecie zobaczyć stacje metra: Moosach, Olympia-Einkaufs-Zentrum, Georg-Brauchle-Ring oraz absolutnie genialnie zaprojektowaną Westfriedhof.
Wartych sfotografowania stacji metra jest tak wiele, że chętnie spędziłbym tam kilka kolejnych dni. Tym razem miałem na to tylko kilka godzin, może przy kolejnej wizycie w Monachium uda się odwiedzić i sfotografować kolejne.
Na taką fotograficzną przygodę warto wybrać się właśnie na stację Moosach, bo jest tam tani parking typu park and drive. Stamtąd jadąc linią U3 a potem U1 lub U7 odwiedzisz wszystkie sfotografowane przeze mnie stacje. Tutaj można pobrać pdf-a z mapą stacji metra w Monachium.
FOTOGRAFOWANIE STACJI METRA
Jeśli moje zdjęcia zachęciły ciebie do odwiedzin w monachijskim metrze to pamiętaj, że nie wolno robić tam zdjęć ze statywu bez zezwolenia. O takie trzeba się zwrócić do zarządu metra.
Zdjęcia najlepiej robić gdy ludzi jest najmniej, czyli późnym wieczorem. Ale warto też pamiętać o tym, że metro w Monachium w nocy jest zamykane, a przed zamknięciem pociągi jeżdżą coraz rzadziej.
Warto jednak pamiętać, że cała sieć monachijskiego metra to 8 linii oraz 96 stacji. Są stacje takie jak Olympia-Einkaufs-Zentrum, które są wielopoziomowe i na każdym poziomie wyglądają inaczej. Zatem jeśli chcesz zaplanować sobie zobaczenie większej ilości stacji, zaplanuj kilka dni w Monachium.
A na koniec pozostaje mieć nadzieję, że u nas projektanci będą kierować się tymi samymi ideami. Nie nużyć, ale wywoływać u podróżnych pozytywny nastrój.
super mają te stacje metra 🙂
Jedyny minus jest taki, że nie bardzo da się je wszystkie zobaczyć w ciągu jednego dnia 🙂