fbpx

Keukenhof – ogród który trzeba odwiedzić

Gdy myślicie Holandia – jednym z pierwszych skojarzeń są na pewno kwiaty, a dokładniej tulipany, które są jednym z symboli tego kraju. Większość z nas widziała w swoim życiu zdjęcia albo tulipanów na holenderskich polach, albo w największym holenderskim ogrodzie Keukenhof. I to o odwiedzinach tego miejsca wam dziś opowiem.

OGRÓD KUCHENNY

Tak się nazywa w tłumaczeniu to miejsce. Dlaczego kuchenny, bo w XV wieku holenderska księżna Jakoba, do której należała okolica, właśnie na tym terenie zbierała zioła na potrzeby książęcej kuchni. Znacznie później bo w XIX wieku tereny ogrodów zostały zaprojektowane od nowa przez holenderskich architektów krajobrazu. Dokonali tego Jan David Zocher i jego syn Louis Paul Zocher, a ich projekt jest podstawą tego jak Keukenhof wygląda dzisiaj.

Ostatnim etapem prowadzącym do dzisiejszego wyglądu ogrodu była inicjatywa czołowych plantatorów oraz eksporterów cebulek kwiatowych. W 1949 roku zaproponowali oni przekształcenie go w wiosenny ogród, będący prezentacją kwiatów cebulkowych kwitnących o tej porze roku.

Keukenhof

KWIETNE SZALEŃSTWO

Zgadza się, wchodząc do ogrodu zapewne doświadczycie podobnego szaleństwa. Ilość kolorów i kształtów kwiatów, jakie otaczają zwiedzających naprawdę robi piorunujące wrażenie. Mimo, że sam nie przepadam za fotografią kwiatów to wobec tych w Keukenhof nie dało się przejść obojętnie. Co kilka kroków zobaczycie inne odmiany, inne kolory. Ludzie wchodzący do ogrodu w pierwszym odruchu chcą fotografować wszystkie rabaty.

To szaleństwo dotknęło także mnie, pierwsze pół godziny ciężko mnie było oderwać od kwiatów. Jednak nie da się w ten sposób przejść całego ogrodu, nie da się tak fotografować cały dzień, bo pewnie tyle czasu by potrzeba na obejście całych 32 hektarów fotografując każdą odmianę z osobna.

Keukenhof

JAK FOTOGRAFOWAĆ W KEUKENHOF

Po pół godzinie zacząłem fotografować już wyłącznie te kwiaty, które były w jakiś sposób inne, odcinały się od otoczenia, będącego dla nich tłem. I szczerze mówiąc tak było znacznie ciekawiej pod względem znajdowania kadrów. Z resztą jeśli pojedziecie do Keukenhof sami się o tym przekonacie. A po 2 godzinach takich poszukiwań niejako z fotograficznego obowiązku zrobiłem nieco zdjęć przedstawiających park jako całość.

Wybierając się na zwiedzanie ogrodu warto zabrać zwłaszcza bardzo jasny obiektyw, który pozwoli na robienie zdjęć pojedynczym kwiatom. W innym przypadku niesamowita ilość kwiatów o takich samych kolorach w tle spowoduje, że ten, który chcecie sfotografować przepadnie na tle pozostałych. Oczywiście przydadzą się też standardowe obiektywy, by objąć nieco więcej ogrodu.

Keukenhof

CO JESZCZE MOŻNA ROBIĆ W KEUKENHOF?

Oczywiście ogród to nie tylko kwiaty. Na miejscu można porozmawiać z ogrodnikami, którzy na bieżąco usuwają kwiaty bliskie przekwitnięcia, a na ich miejsce sadzą kolejne. Sporo osób zabiera z pojemników te ścięte, bo często są one znacznie lepsze niż kwiaty kupowane w naszych kwiaciarniach 🙂

W pawilonach porozrzucanych po ogrodzie można oglądać wystawy bardziej egzotycznych kwiatów, w czasie mojego pobytu była wystawa storczyków. Jeśli macie więcej czasu możecie także popłynąć za kilka euro łodzią pośród pól pełnych kwiatów. W ogrodzie nie mogło też zabraknąć innego z symboli Holandii – wiatraka.

Keukenhof

JAK DOTRZEĆ DO KEUKENHOF

Ogród znajduje się w miejscowości Lisse, 40 km od centrum Amsterdamu. Ja osobiście jednak na nocleg tego dnia wybrałem pobliską Lejdę (Leiden), w której można bez problemu znaleźć hotele dużo tańsze niż w stolicy Holandii. Samochód lepiej jest pozostawić na tylnym parkingu, określonym jako sezonowy na mapach googla, jest tam dużo więcej miejsca niż na niemal w całości zapełnionym głównym.

W tym roku ogród jest otwarty dla zwiedzających do 13 maja, cena biletu to 17€ dorośli i 8€ dzieci.

Keukenhof

I jedna przestroga na koniec – zwłaszcza jeśli po powrocie do domu obrabiacie zdjęcia przed pokazaniem ich światu. Pamiętajcie o tym, że tam są chyba miliony pięknych kwiatów, jeśli zrobicie im wszystkim zdjęcia to resztę życia spędzicie przed komputerem 😉

– – – – –

Informacje o historii Keukenhof zaczerpnąłem z oficjalnej strony ogrodu.

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne także w takie miejsca jak holenderski ogród.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bilscy
4 lat temu

Przepiękne miejsce! Idealne dla miłośników tulipanów!

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Aktualne ceny w Holandii

Czy jadąc do Holandii zabierać jedzenie ze sobą, czy zdać się na lokalne sklepy spożywcze? Sprawdź aktualne ceny w Holandii.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x