Każdy, kto odwiedza Berlin, powinien zaplanować zobaczenie East Side Gallery. Jest to miejsce, które wiąże się nieodłącznie z najnowszą historią i przemianami stolicy Niemiec. No i jest to naprawdę długi kawał sztuki.
MUR BERLIŃSKI
Mur Berliński zaczął powstawać w połowie sierpnia 1961 roku jako odpowiedź komunistów na masowe ucieczki Niemców do zachodniej strefy okupacyjnej.
Wzniesiony mur, a właściwie cały kompleks murów i zasieków podzielił miasto. Betonowe bloki rozdzielające miasto stwarzały na mieszkańcach Berlina – zgodnie z rzeczywistością – wrażenie murów więziennych. Tam, gdzie do dzisiaj można zobaczyć mur w oryginalnym stanie, widać jak koszmarny to był widok.
We wschodniej części miasta terror komunistycznych władz był taki, że nikt nawet nie myślał by w jakikolwiek sposób oswajać wygląd muru. Inaczej było od strony Berlina Zachodniego.
Tam mieszkańcy bardzo szybko zamienili mur na przestrzeń, na której można było się wyżyć artystycznie. Ale nawet jeśli to co powstawało ze sztuką nie miało wiele wspólnego to było przynajmniej kolorowo. Na historycznych zdjęciach i filmach z obalania Muru widać jak bardzo był kolorowy.
Do dzisiaj są sprzedawane w Berlinie fragmenty pomalowanego, historycznego muru jako pamiątki dla turystów. Możecie je znaleźć w każdym większym sklepie z pamiątkami.
W jednym z nich, przy Checkpoint Charlie można zobaczyć nawet jak jego pracownik rozłupuje większe fragmenty. I ostatecznie wkleja je do różnej wielkości pamiątkowych podstawek.
Więcej o historii muru i o tym gdzie do dzisiaj można go zobaczyć przeczytacie we wpisie Mur berliński – gdzie go można jeszcze znaleźć?
POWSTANIE EAST SIDE GALLERY
Mur Berliński upadł w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku. Oczywiście nie stało się to tak, że setki kilometrów betonu zostały od razu przewrócone przez berlińczyków. Fragmenty Muru stoją w różnych częściach miasta do dzisiaj.
Ale wkrótce po tej historycznej dacie powstał pomysł by część muru nad rzeką, została zamieniona na galerię sztuki. Artyści z całego świata rozpoczęli pracę i niecały rok później 28 września 1990 otwarto East Side Gallery jako plenerową galerię murali.
Łącznie na długości ponad 1,3 kilometra Muru powstało ponad 100 murali, namalowanych przez 118 artystów.
Ówczesne murale nawiązywały do historii Niemiec, ale też komentowały sytuację na świecie. Były świadectwem swoich czasów. Z tego względu miejsce to zyskało status chronionego miejsca pamięci.
Namalowane pierwotnie murale niszczały na przestrzeni lat. Z jednej strony przyczyniały się do tego warunki atmosferyczne, a z drugiej graficiarze. W wyniku czego powstała idea odświeżania pierwotnych murali. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądał jeden ze znanych murali w 2005 roku, przed renowacją.
Dla porównania, po renowacji ten sam mural wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.
EAST SIDE GALLERY OBECNIE
Od wielu już lat East Side Gallery stała się właściwie obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Berlina. Każdy turysta chce sobie zrobić zdjęcie przy najbardziej znanych muralach.
Dopchanie się do murala, którego autorem jest Rosjanin Dmitri Vrubel wymaga często sporo cierpliwości. Na tle całujących się komunistycznych przywódców Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera zdjęcie ma prawie każdy. Mural jest zatytułowany My God, Help Me to Survive This Deadly Love.
Jeśli chcecie w spokoju przejść się i zobaczyć murale to najlepiej zrobić to w środku tygodnia, poza sezonem wakacyjnym. A jeśli nie macie innej możliwości i musi to być weekend albo wakacje to postarajcie się tam pojechać możliwie jak najwcześniej rano. Wtedy jest szansa, że zamiast tłumów będą pojedynczy tylko przechodnie.
Pewne jednak jest to, że East Side Gallery trzeba zobaczyć koniecznie. Ze względu na to, że miejsce to mówi wiele o tym co ważne jest dla mieszkańców Berlina. I pokazuje jak bardzo zmieniło się miasto w porównaniu do NRD-owskiej szarości.
Poniżej jeszcze kilka charakterystycznych murali, które sfotografowałem na przestrzeni ostatnich lat. Niektóre po dokonanych renowacjach mogą obecnie wyglądać nieco inaczej niż kiedyś.
East Side Gallery znajduje się wzdłuż ulicy Mühlenstraße, we wschodniej części miasta nad Sprewą, w pobliżu mostu Oberbaum.
Jeśli lubicie street art to po zobaczeniu Muru możecie mostem przejść na Kreuzberg, gdzie znajdziecie mnóstwo znanych berlińskich murali. I równie dużo dobrego jedzenia w okolicznych knajpkach.