fbpx

Dęby rogalińskie – najciekawsze są te mniej znane

Większość z nas na hasło dęby rogalińskie reaguje skojarzeniem z trzema dębami stojącymi w środku  rogalińskiego lasu. To trzy kilkusetletnie drzewa nazwane od legendarnych założycieli słowiańskich krajów – Lech, Czech i Rus. Są to drzewa, które zazwyczaj oglądają wycieczki szkolne, które przyjeżdżają zwiedzać Rogalin. Ja jednak namawiam do zobaczenia tych, których wycieczki nigdy nie oglądają.

 

 

Dęby rogalińskie – nie tylko trzy legendy

 

Najciekawsze fotograficznie rogalińskie dęby znajdują się nie w lesie ale kilkaset metrów dalej na łąkach nad Wartą. Stoją na terenach zalewowych i przez większą część roku by je sfotografować trzeba brodzić w wodzie. Wiele z nich, już całkiem zasuszonych, ma fantastyczne kształty, które w połączeniu ze słońcem i chmurami tworzą niesamowity klimat zdjęć. Jeśli nigdy tam nie byliście to koniecznie się wybierzcie. Pamiętajcie jednak by nie jechać tam bezpośrednio po deszczowych dniach bo na podmokłych łąkach będzie stała woda, łatwo wtedy wpaść w zagłębienia terenu. Wtedy warto się tam wybrać w towarzystwie kogoś kto zna okolicę i orientuje się, którędy bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Warsztaty fotograficzne z dębami

 

Jeśli podobają Wam się zdjęcia dębów i chcielibyście nauczyć się robić podobne – zapraszam na warsztaty fotograficzne, które odbędą się 9 czerwca. Znajdziecie tam szczegółowy program i możecie od razu się zapisać na warsztaty. Będzie to idealna okazja dla początkujących, ale też już nieco bardziej zaawansowanych fotografów by poprawić swoje umiejętności.

 

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Kiedy wybrać się fotografować dęby?

 

Właściwie każda pora roku jest dobra, choć zwłaszcza jesienią i zimą wymaga to wyjątkowego zacięcia do fotografii. Wtedy zwykle łąki są w znacznej części zalane przez wody płynącej obok Warty. W pobliże drzew można się wtedy dostać niemal wyłącznie w wysokich woderach (specjalnym obuwiu do brodzenia w wodzie).

 

Wiosna i lato są znacznie bardziej przyjazne, ale dostępu na miejsce strzegą roje owadów i bez zapasu zniechęcających do kąsania aerozoli nie ma co się wybierać na miejsce.

 

Ale mimo tych przeszkód – warto. Dzięki temu jak wyglądają drzewa można je fotografować o każdej porze dnia, a nawet nocy. I za każdym razem znajdziecie atrakcyjne kadry, którymi zachwycicie oglądających wasze zdjęcia.

 

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

Jak dotrzeć do dębów

 

Właściwie każda droga prowadząca do Rogalina jest dobra. Najwięcej miejsc parkingowych znajdziecie przy pałacu w Rogalinie. Stamtąd spacerem obok legendarnych dębów zejdziecie na łąki, a dalej już polnymi drogami i ścieżkami do wybranych drzew.

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Dajcie znać jeśli znacie inne ciekawe miejsca z zaschniętymi drzewami na polach i łąkach.

 

– – – – –

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne także w takie miejsca jak łąki nad Wartą.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x