fbpx

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina – Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Zimna wojna

Nazwą Zimna Wojna jest nazywany umownie okres od rozpadu koalicji antyhitlerowskiej aż po upadek ZSRR. Trwał on 44 lata, od roku 1947 po rok 1991. W tym okresie świat podzielił się na dwa bloki polityczne. Pierwszym były państwa socjalistyczne wschodniej Europy, pod przywództwem ZSRR, a także ich państwa satelickie w różnych częściach świata. Drugim blokiem było NATO, a więc USA, państwa zachodniej Europy i ich sojusznicy.

W czasie Zimnej Wojny miało miejsce wiele wydarzeń, które stawiały świat na krawędzi III wojny światowej. Jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń tego okresu była radziecka blokada Berlina Zachodniego, której efektem było postawienie muru. Mur Berliński otaczał zachodnie sektory okupacyjne niemieckiej stolicy.

Ale w trakcie Zimnej Wojny miało miejsce wiele znacznie bardziej krwawych wydarzeń. Między innymi toczyły się dwie wojny, w których starły się obie strony: wojna koreańska a później wojna wietnamska.

Najbliżej wybuchu globalnej wojny świat był w trakcie kryzysu kubańskiego, gdy ZSRR planował rozmieścić na terenie karaibskiej wyspy swoją broń nuklearną.

W trakcie trwania Zimnej Wojny oba przeciwstawne bloki polityczne rywalizowały ze sobą nie tylko militarnie, ale także gospodarczo. W tym okresie trwał coraz większy wyścig zbrojeń, ale także znacznie bardziej widowiskowy wyścig zdobywania kosmosu.

Coldwar Museum w Berlinie

Historię tego okresu można od teraz poznać odwiedzając otwarte wczoraj Coldwar Museum. Zaraz po wejściu staje się niemal „oko w oko” z ogromną rakietą przeciwlotniczą S-75, która była na wyposażeniu wojsk Układu Warszawskiego.

Jednak zwiedzanie dobrze rozpocząć od przeniesienia się w czasie. Dzięki specjalnym goglom przenosimy się do rzeczywistości wirtualnej, w chwili gdy na ulicach Berlina rozpoczyna się stawianie Muru Berlińskiego. Berlin jest z resztą osią narracji, ale oczywiście można tam znaleźć informacje i eksponaty związane z całym światem.

Znajdziecie tam sporo eksponatów związanych z rywalizacją wywiadów obu stron, są aparaty szpiegowskie, walizki do przemycania broni, aparaty do szpiegowskiej fotografii lotniczej.

Ale na wystawie są także takie „zwyczajne” ciekawostki, jak choćby niemieckie kartki żywnościowe z czasów powojennych.

Część ekspozycji dotyczy także wyścigu kosmicznego, można zobaczyć replikę radzieckiego Sputnika, a także porównać wygląd skafandrów w jakich obie strony latały w kosmos.

Znajduje się tutaj także replika bomby atomowej o nazwie Fat Boy, która była zrzucona na Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku. I choć pochodzi ona z okresu sprzed Zimnej Wojny, to wyścig zbrojeń atomowych dwóch mocarstw były jej głównym elementem.

Ogromnych rozmiarów bomba wisi złowieszczo pomiędzy dwoma poziomami Coldwar Museum, sugerując zwiedzającym, ze bez trudu mogła zniszczyć każdy budynek.

Ekspozycja jest skierowana dla każdego, jednak moim zdaniem największe wrażenie zrobi zapewne na osobach, które okres Zimnej Wojny znają wyłącznie z lekcji historii lub filmów dokumentalnych.

Przemawia za tym także to, że – poza interaktywnymi ekranami dotykowymi – eksponaty są pozbawione fizycznych opisów. By dowiedzieć się co właśnie oglądacie musicie za pomocą telefonu odczytać kod QR, który pozwoli wczytać stronę z opisem eksponatu.

Coldwar Museum – informacje

Muzeum znajduje się na jednej z głównych ulic Wschodniego Berlina – Unter den Linden. W pobliżu są największe ambasady: rosyjska, brytyjska, francuska i amerykańska. Możecie do niego zajrzeć planując spacer pomiędzy katedrą Berliner Dom a Bramą Brandenburską.

Bilet normalny do muzeum kosztuje 12 €, można go kupić na miejscu lub zarezerwować wcześniej na stronie coldwarmuseum.de. Warto to zrobić jeśli chcecie odwiedzić muzeum o konkretnej godzinie, bo jednocześnie może je zwiedzać najwyżej 100 osób.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Festival of Lights 2022 w Berlinie

W weekend rozpoczął się berliński Festival of Lights 2022. Na turystów i berlińczyków czekają kolorowo oświetlone budowle w centrum niemieckiej stolicy.

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Berlin Global – wystawa wyjaśni Ci miasto

Berlin Global to wystawa, którą warto odwiedzić w czasie nawet krótkiego pobytu w stolicy Niemiec. Pokazuje jak to miasto oddziałuje na świat i jaki...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x