fbpx

Biblioteka Raczyńskich jak nowa

Każdy kto mieszka w Poznaniu zna z widzenia ten budynek. Biblioteka Raczyńskich jest też zapewne na liście budynków do zobaczenia większości turystów odwiedzających miasto. Jednak mało kto odwiedził wnętrza tej ikonicznej budowli.

Teraz jest szczególny powód by tam zajrzeć. Właśnie zakończył się trwający dłuższy czas remont Biblioteki, a jej odnowione wnętrza wyglądają naprawdę pięknie.

HISTORIA BIBLIOTEKI RACZYŃSKICH

Biblioteka została ufundowana w 1829 roku, jest najstarszą publiczną biblioteką w Polsce. Została ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego, który w jej statucie ustalił jej publiczny charakter.

Sam monumentalny gmach Biblioteki powstawał w latach 1822-1829. Inspiracją dla architektów gmachu był paryski Luwr.

I tu zapewne się zdziwiliście, bo pamiętając dzieciniec Luwru, ze swojej wizyty, nie przypominacie sobie niczego co byłoby choćby odrobinę podobne. To prawda, większość z turystów ogląda Luwr właśnie od strony jego dziedzińca. Natomiast front Biblioteki Raczyńskich był wzorowany na wschodniej fasadzie Luwru, która jest zupełnie od drugiej strony wobec piramidy i dziedzińca.

Spójrzcie jednak jak wygląda owa wschodnia fasada Luwru na mapach googla, a dostrzeżecie od razu oczywiste podobieństwo.

Gmach biblioteki został zaprojektowany najprawdopodobniej przez Charles’a Perciera i Pierre’a-François-Leonarda Fontaine’a.

Początkowo gmach był nie tylko siedzibą Biblioteki, na pierwszym piętrze budynku znajdował się apartament Edwarda Raczyńskiego oraz jego rodziny. Część pomieszczeń była także wynajmowana.

Dopiero w roku 1924 budynek, po przejęciu go przez miasto, został w całości przeznaczony na cele biblioteczne. W tym czasie przeprowadzono także prace remontowe.

W czasie walk o Poznań w 1945 roku budynek został zniszczony, a w skutek pożarów spłonęło niemal 90% zasobów biblioteki. Odbudowano go dopiero w latach 1953-56 w obecnym kształcie.

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH – MODERNIZACJA GMACHU

Kolejne kilkadziesiąt lat użytkowania budynku sprawiły, że jego wnętrza wymagały ponownie remontu. W 2017 podpisano umowę na modernizację budynku, finansowaną w większości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. Modernizacja zakończyła się w 2022 roku. Dzięki temu Biblioteka Raczyńskich odzyskała dawny blask.

Na zdjęciach z biblioteki, które zrobiłem w ostatnich dniach, możecie sami przekonać się jak fantastycznie wyglądają teraz jej wnętrza. A ponieważ jest to gmach publiczny – wy także możecie tam zajrzeć przy okazji.

Biblioteka Raczyńskich

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x