fbpx

Baśniowy Śnieżycowy Jar

.Jedynie raz w roku, przez kilkanaście dni mieszkańcy głównie Wielkopolski, mają szansę zobaczyć niesamowicie wyglądające miejsce w środku lasu – Śnieżycowy Jar. Na zboczach i dnie leśnego jaru rozpościera się dywan białych kwiatów. Miejsce wygląda magicznie. Ze zwykłej leśnej drogi skręca się dróżkę, która zaprowadzi was do miejsca, w którym poczujecie się jak na planie baśni Disneya.

 

Śnieżyce wiosenne, które tam rosną kwitną przez krótki czas na przełomie marca i kwietnia. Są wyjątkowe bo te kwiaty są niezwykle rzadkie w tej części kraju.

 

Właściwie każdy z was, o ile tylko mieszka w okolicach Poznania miał kiedyś okazję o tym miejscu słyszeć, może nawet widział jakieś zdjęcia stamtąd. Ale możecie mi  uwierzyć, że zobaczenie na własne oczy Śnieżycowego Jaru robi wielką różnicę.

 

Warunek jest jeden – to co czyni Śnieżycowy Jar wyjątkowym, czyli kwitnące śnieżyce wiosenne, trwa zaledwie kilkanaście dni w roku.  Dodatkową przeszkodą (i tu mrugamy okiem) jest to, że Śnieżycowy Jar leży na terenie wojskowego poligonu i przynajmniej teoretycznie wchodzić tam można wyłącznie w weekendy.

 

Śnieżycowy Jar

 

 

PRZEZ POLA CZY W TOWARZYSTWIE ŻAB?

 

Zatem dokąd dokładnie trzeba się wybrać? Jest kilka możliwych opcji, moim wyborem była wieś Starczanowo. Jadąc od Poznania omijacie obwodnicą Murowaną Goślinę i z tejże obwodnicy za wiaduktem zjeżdżacie w boczną drogę. Po jakimś czasie w jeszcze bardziej boczną by ostatecznie dotrzeć tam gdzie kończy się asfalt – czyli właśnie do wsi Starczanowo.

Stamtąd macie dwie możliwości dotarcia do Jaru, albo pójdziecie drogą prowadzącą cały czas przez las, albo drugą prowadzącą częściowo drogą pośród pól. Przeszedłem obie i osobiście polecam wam tą drugą, idzie się cały czas po ubitej ziemi. Pierwsza natomiast jest w części rozjechana przez pojazdy leśne i rolnicze, momentami idzie się po błocie.

Dodatkową przeszkodą jest to, że na tej leśnej drodze, w pierwszej jej części musicie przy każdym kroku uważać bo po drodze skaczą setki żab. Czasem wskakując dosłownie pod nogi. Choć domyślam się, że dla części z was może to być raczej atrakcja, skłaniająca do tego by tam zrobić zdjęcia.

 

Mam wrażenie, że obie drogi są zbliżone odległością do pokonania, idąc każdą z nich traficie na drogowskazy informujące gdzie skręcić do Jaru.

 

 

Śnieżycowy Jar

 

 

OJ TAK – MUSISZ BARDZO WCZEŚNIE WSTAĆ.

 

I to co dla fotografa najistotniejsze – żeby zrobić fajne zdjęcia trzeba dotrzeć na miejsce naprawdę wcześnie, najlepiej krótko po świcie. Jeśli się Wam uda to na kwiatach będzie jeszcze poranna rosa.

 

Ale to co ważniejsze, dywan kwiatów nie będzie jeszcze oświetlony przez słońce. Później promienie słoneczne padając na białe kielichy kwiatów powodują, że stają się one małymi blendami odbijającymi światło. W takim świetle nie zrobicie już dobrych zdjęć.

 

Śnieżycowy Jar

 

Kolejnym ważnym powodem by pojechać tam tak wcześnie jest także to, że wtedy jest bardzo duża szansa, że nie będzie tam w ogóle ludzi. A przecież chodzi o to by fotografować tam kwiaty a nie tłok.

 

Wschód słońca w czasie kwitnienia śnieżyc przypada na kilkanaście minut po godzinie 6 rano. Świt i najlepszy czas na zdjęcia to krótko po godzinie 5 rano.

 

Śnieżycowy Jar

 

 

ŚNIEŻYCE WIOSENNE – MAŁE, BIAŁE I TAK FAJNIE POZUJĄ

 

Potem pozostaje już tylko znaleźć w tym ogromie kwiatów najciekawsze waszym zdaniem kadry, a tych są naprawdę tysiące. Najciekawsze moim zdaniem są te robione znad samej ziemi. Warto więc ubrać się na ten wypad w taki sposób by nie było wam żal położyć się na wilgotnej ziemi.

 

Są w Jarze takie miejsca, gdzie ścieżką prowadzącą do płynącego przez jego środek strumienia możecie dotrzeć do samego brzegu wody i zrobić zdjęcia także stamtąd. Ale uprzedzam, że nie warto podchodzić bardzo blisko bo robi się tam grząsko.

 

Robiąc zdjęcia pamiętajcie jednak o tym, jak wyjątkowe jest to miejsce. Pozostawcie je dla innych takim jakie sami zastaliście, nie depczcie kwiatów, nie zmieniajcie wyglądu otoczenia. Naprawdę fajne zdjęcia można zrobić także ze samej ścieżki lub leżąc na jej skraju.

 

I być może do  zobaczenia nad ranem koło Starczanowa, mam ochotę wybrać się tam w tym roku jeszcze raz.

 

 

ŚNIEŻYCOWY JAR 2021

 

W 2021 roku, ze względu na ograniczenia pandemiczne został wprowadzony w rezerwacie ruch jednostronny. Do Śnieżycowego Jaru wchodzi się od południa a wychodzi od północy. Szczegółową mapę dojścia znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lat temu

nie mam pretensji a w zasadzie się cieszę

PODOBNE

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x