fbpx

Biblioteka Raczyńskich jak nowa

Każdy kto mieszka w Poznaniu zna z widzenia ten budynek. Biblioteka Raczyńskich jest też zapewne na liście budynków do zobaczenia większości turystów odwiedzających miasto. Jednak mało kto odwiedził wnętrza tej ikonicznej budowli.

Teraz jest szczególny powód by tam zajrzeć. Właśnie zakończył się trwający dłuższy czas remont Biblioteki, a jej odnowione wnętrza wyglądają naprawdę pięknie.

HISTORIA BIBLIOTEKI RACZYŃSKICH

Biblioteka została ufundowana w 1829 roku, jest najstarszą publiczną biblioteką w Polsce. Została ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego, który w jej statucie ustalił jej publiczny charakter.

Sam monumentalny gmach Biblioteki powstawał w latach 1822-1829. Inspiracją dla architektów gmachu był paryski Luwr.

I tu zapewne się zdziwiliście, bo pamiętając dzieciniec Luwru, ze swojej wizyty, nie przypominacie sobie niczego co byłoby choćby odrobinę podobne. To prawda, większość z turystów ogląda Luwr właśnie od strony jego dziedzińca. Natomiast front Biblioteki Raczyńskich był wzorowany na wschodniej fasadzie Luwru, która jest zupełnie od drugiej strony wobec piramidy i dziedzińca.

Spójrzcie jednak jak wygląda owa wschodnia fasada Luwru na mapach googla, a dostrzeżecie od razu oczywiste podobieństwo.

Gmach biblioteki został zaprojektowany najprawdopodobniej przez Charles’a Perciera i Pierre’a-François-Leonarda Fontaine’a.

Początkowo gmach był nie tylko siedzibą Biblioteki, na pierwszym piętrze budynku znajdował się apartament Edwarda Raczyńskiego oraz jego rodziny. Część pomieszczeń była także wynajmowana.

Dopiero w roku 1924 budynek, po przejęciu go przez miasto, został w całości przeznaczony na cele biblioteczne. W tym czasie przeprowadzono także prace remontowe.

W czasie walk o Poznań w 1945 roku budynek został zniszczony, a w skutek pożarów spłonęło niemal 90% zasobów biblioteki. Odbudowano go dopiero w latach 1953-56 w obecnym kształcie.

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH – MODERNIZACJA GMACHU

Kolejne kilkadziesiąt lat użytkowania budynku sprawiły, że jego wnętrza wymagały ponownie remontu. W 2017 podpisano umowę na modernizację budynku, finansowaną w większości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. Modernizacja zakończyła się w 2022 roku. Dzięki temu Biblioteka Raczyńskich odzyskała dawny blask.

Na zdjęciach z biblioteki, które zrobiłem w ostatnich dniach, możecie sami przekonać się jak fantastycznie wyglądają teraz jej wnętrza. A ponieważ jest to gmach publiczny – wy także możecie tam zajrzeć przy okazji.

Biblioteka Raczyńskich

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x