fbpx

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Zorza polarna nad Wielkopolską

Ostatni weekend przebiegał w naszym kraju pod znakiem szaleństwa zorzowego. Okazało się, po publikacji pierwszych zdjęć w internecie, że chyba połowa rodaków postanowiła zobaczyć zorzę na własne oczy.

Serio. Będąc przez chwilę na sporym punkcie widokowym koło Sierakowa miałem okazję zobaczyć, że w tym tylko miejscu było znacznie więcej samochodów niż zimą na plaży Skagsanden. A jest to najczęściej fotografowana plaża na norweskich Lofotach, gdzie niemal o każdej porze można spotkać amatorów niesamowitych widoków i zielonego nieba.

Ale ten punkt widokowy nie był wyjątkiem. Jadąc po zmroku drogami można było co chwilę zauważyć na poboczach samochody i ludzi, którzy gapią się w niebo na polach.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Złe wiadomości są takie, że burza słoneczna jaka dotarła do Ziemi e ostatnich dniach jest ekstremalnie rzadka. Zorzę można było obserwować nawet na południu Europy czy na Florydzie. Ostatni raz zorze o takim zasięgu i intensywności były ponoć obserwowane w… 2003 roku. A ponieważ były to czasy, gdy zorzą mało kto się jeszcze interesował to także mało kto jej wypatrywał wtedy.

Wskaźnik KP9, określający (dla naszych potrzeb tak to ujmijmy) zasięg możliwej, choć teoretycznej, obserwacji zorzy występuje wyłącznie przy burzy słonecznej o sile G5.

Zgodnie z tym co podaje amerykańska agencja NASA, w 11-letnim cyklu słonecznym są średnio tylko 4 dni (CZTERY) gdy występuje tak ekstremalna burza geomagnetyczna. Cykl ma w zaokrągleniu 4000 dni, zatem oznacza to, że średnio taka burza ma szansę się pojawić co 1000 dni. A nawet jeśli się pojawi to jej obserwacja ze względu na różne warunki atmosferyczne itp. wcale nie musi się udać.

Dodatkowo problemem jest to jak skierowany jest tzw. koronalny wyrzut masy na Słońcu. Jeśli wybuch jest skierowany ku Ziemi, będzie z tego najprawdopodobniej zorza. Jeśli jednak wybuch będzie skierowany w bok to niezależnie od jego skali na Ziemi nie zobaczymy nic. W momencie gdy to piszę na Słońcu miał miejsce wybuch o sile kilkukrotnie większej niż zeszłotygodniowe. Niestety ten był skierowany zupełnie nie w naszą stronę, zatem nie zobaczymy kolejnej burzy G5 nad Ziemią.

Zatem jeśli zależy wam na zobaczeniu takiej zorzy na własne oczy to albo musicie uzbroić się w pokłady cierpliwości… albo polecieć zimą do Skandynawii. Tam zwykła burza G1 potrafi dawać takie efekty jak poniżej.

zorza polarna na Lofotach

Oczywiście możliwe są okazjonalne skrawki zorzy w postaci kolorowej plamy czy paska zieleni nad horyzontem. Jednak nie mają one wiele wspólnego z oglądaniem takiego zjawiska jak ostatnio.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x