fbpx

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka – obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Obrączkowe zaćmienie słońca

Ten rodzaj zaćmienia występuje wtedy gdy cień księżyca nie zasłoni w całości słońca. Wizualnym efektem tego zjawiska jest słoneczna obrączka wokół księżyca.

Oczywiście, ze względu na położenie wobec siebie Słońca i Księżyca zjawisko w pełni będzie można zaobserwować tylko w wąskim pasie biegnącym przez Stany.

Ograniczony będzie również czas możliwej obserwacji zjawiska – w fazie obrączkowej potrwa najdłużej 4 minuty i 51 sekund.

Zaćmienie słońca w Monument Valley

Zjawisko będzie możliwe do obserwacji w sporej części USA, jednak efekt obrączki będzie widoczny tylko wąskim pasie biegnącym od wybrzeży Pacyfiku po Zatokę Meksykańską.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w Oregonie, poniżej Portland, następnie będzie je widać nad północną Kalifornią i w Nevadzie, po czym wejdzie w pas, gdzie przebywa zwykle najwięcej turystów – w południowej i środkowej części Utah.

Najbardziej spektakularnym miejscem, z którego będzie można oglądać zaćmienie w pełnej krasie jest Monument Valley. Ale trzeba będzie naprawdę wcześnie wstać żeby się tam na czas dostać. Można się spodziewać, że na miejscu będą tłumy chętnych i wielogodzinne kolejki aut.

Dalej zjawisko będzie widoczne także nad fragmentami Arizony, Colorado, Nowego Meksyku, przejdzie też przez cały Teksas.

Szczegółowo o przebiegu trasy zaćmienia dowiecie się z filmu powyżej.

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA
Michael Zeiler, GreatAmericanEclipse.com

Gdzie jeszcze będzie można zobaczyć zaćmienie 14 października?

Poza USA zjawisko będzie można obserwować także w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Pas zaćmienia przebiega m.in przez Meksyk, Belize, Honduras, Nikaraguę, Panamę Kolumbię oraz północną Brazylię.

Zaćmienie będzie także widoczne nad Pacyfikiem, zanim dotrze do Stanów oraz nad częścią Atlantyku, po opuszczeniu Brazylii.

Zaćmienie słońca nad Polską

Niestety tego zaćmienia nie będzie można w ogóle zaobserwować w Polsce. Jedyny sposób by zobaczyć je na żywo z terytorium Polski to kanał NASA na youtube. Wchodząc na mojego bloga będziecie mogli je zobaczyć na żywo w poniższym oknie.

Następne zaćmienie słońca?

O tym dokąd i kiedy się wybrać by zobaczyć zjawisko po raz kolejny, także w Polsce, dowiecie się posta Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x