fbpx

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka – obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Obrączkowe zaćmienie słońca

Ten rodzaj zaćmienia występuje wtedy gdy cień księżyca nie zasłoni w całości słońca. Wizualnym efektem tego zjawiska jest słoneczna obrączka wokół księżyca.

Oczywiście, ze względu na położenie wobec siebie Słońca i Księżyca zjawisko w pełni będzie można zaobserwować tylko w wąskim pasie biegnącym przez Stany.

Ograniczony będzie również czas możliwej obserwacji zjawiska – w fazie obrączkowej potrwa najdłużej 4 minuty i 51 sekund.

Zaćmienie słońca w Monument Valley

Zjawisko będzie możliwe do obserwacji w sporej części USA, jednak efekt obrączki będzie widoczny tylko wąskim pasie biegnącym od wybrzeży Pacyfiku po Zatokę Meksykańską.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w Oregonie, poniżej Portland, następnie będzie je widać nad północną Kalifornią i w Nevadzie, po czym wejdzie w pas, gdzie przebywa zwykle najwięcej turystów – w południowej i środkowej części Utah.

Najbardziej spektakularnym miejscem, z którego będzie można oglądać zaćmienie w pełnej krasie jest Monument Valley. Ale trzeba będzie naprawdę wcześnie wstać żeby się tam na czas dostać. Można się spodziewać, że na miejscu będą tłumy chętnych i wielogodzinne kolejki aut.

Dalej zjawisko będzie widoczne także nad fragmentami Arizony, Colorado, Nowego Meksyku, przejdzie też przez cały Teksas.

Szczegółowo o przebiegu trasy zaćmienia dowiecie się z filmu powyżej.

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA
Michael Zeiler, GreatAmericanEclipse.com

Gdzie jeszcze będzie można zobaczyć zaćmienie 14 października?

Poza USA zjawisko będzie można obserwować także w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Pas zaćmienia przebiega m.in przez Meksyk, Belize, Honduras, Nikaraguę, Panamę Kolumbię oraz północną Brazylię.

Zaćmienie będzie także widoczne nad Pacyfikiem, zanim dotrze do Stanów oraz nad częścią Atlantyku, po opuszczeniu Brazylii.

Zaćmienie słońca nad Polską

Niestety tego zaćmienia nie będzie można w ogóle zaobserwować w Polsce. Jedyny sposób by zobaczyć je na żywo z terytorium Polski to kanał NASA na youtube. Wchodząc na mojego bloga będziecie mogli je zobaczyć na żywo w poniższym oknie.

Następne zaćmienie słońca?

O tym dokąd i kiedy się wybrać by zobaczyć zjawisko po raz kolejny, także w Polsce, dowiecie się posta Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x