fbpx

Orionidy 2020 – jesienne noce spadających gwiazd

Najbliższy tydzień może przynieść nieco radości obserwatorom i fotografom nieba. Nocami na niebie będzie można dostrzec spadające Orionidy 2020.

 

 

ORIONIDY 2020

 

Skąd się wziął ten rój? Orionidy to rój meteorów związanych ze znaną wszystkim kometą Haleya. Pojawią się na nocnym niebie pomiędzy 2 października a 7 listopada, a jego maksimum przypada na noc z 20 na 21 października. W tym czasie w ciągu godziny na niebie może się pojawiać do 20 spalających się meteorów. Jednak także sąsiednie noce będą równie obiecujące co do ilości obserwowanych obiektów wpadających w atmosferę ziemską.

 

Tak naprawdę meteory są to zazwyczaj właśnie drobiny wpadające w atmosferę. Jak domyślacie się w wyniku tego meteor się spala, a od tego jakich był rozmiarów i z jaką szybkością wpadł do atmosfery zależy jak długie i jak jasne smugi na niebie zobaczymy. Oczywiście im większy meteor tym dla obserwujących lepiej, zwłaszcza, że te największe mogą jeszcze eksplodować pod wpływem spalania.

Te małe spalą się szybko i znikną, po tych największych może się po spaleniu utrzymywać przez kilkadziesiąt sekund na niebie delikatna smuga słabego światła.

W przypadku Orionidów, które należą do najszybszych meteorów wpadających w naszą atmosferę, można się spodziewać wyjątkowo widowiskowych smug na niebie.

 

 

KIEDY NA ORIONIDY 2020

 

Dzień w którym przypada maksimum roju to 21 października nad ranem. Ale w zależności od pogody możecie spróbować wybrać się na zdjęcia także dzień lub dwa przed tą datą, albo po niej.

Maksimum przypada tuż przed pełnią Księżyca więc musicie się przygotować na jasne noce, choć dzięki charakterystyce Orionidów nie powinno być problemów z ich dostrzeżeniem.

Pogoda zapowiadana na najbliższe dni oraz noce nie będzie idealna. Ale zapowiadane jest raczej małe zachmurzenie, zatem warto spróbować wybrać się za miasto.

 

 

JAK ODNALEŹĆ ORIONIDY NA NIEBIE

 

Radiant, czyli miejsce, z którego polecą w kierunku Ziemi Orionidy znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona. I choć meteory polecą stamtąd to widać je będzie na całym niebie. Dlatego nie należy się usilnie wpatrywać w ten jeden punkt, choć warto wiedzieć w jaką z grubsza stronę skierować wzrok.

 

Dokładnie możecie zobaczyć to na poniższych screenach z programu Stellarium. Pierwszy screen to sytuacja na niebie około godziny 22:30. Drugi pokazuje godzinę mniej więcej 1:00 rano, gdy meteorów na niebie powinno być najwięcej. Jak widać dość łatwo będzie znaleźć odpowiednie miejsca, nawet niewprawionej osobie. Radiant znajduje się niemal idealnie na wschodzie, z biegiem czasu wznosząc się coraz wyżej nad horyzont.

 

Orionidy

 

Orionidy

 

DOKĄD NA ZDJĘCIA I OBSERWACJĘ?

 

Ze względu na warunki na niebie polecam wybrać się za miasto, możliwie daleko za miasto. Różnica w widoczności może dochodzić do kilkudziesięciu procent mniejszej ilości widzialnych meteorów w mieście – więc warto.

Poniżej, na screenie z mapy zanieczyszczenia światłem, pochodzącej ze strony lightpollutionmap.info możecie dowiedzieć się dokąd warto pojechać by efekt był naprawdę najlepszy. Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury, tereny przygraniczne na wschodzie Polski oraz Bieszczady są najbardziej obiecujące.

Jednak najważniejsze by wyjechać poza centra wielkich miast. Wtedy obserwacja powinna zakończyć się sukcesem. Oczywiście pod warunkiem, że światła miasta nie będą od wschodniej strony.

 

Jak sfotorgafować Perseidy

JAK FOTOGRAFOWAĆ METEORY?

Nie da się określić w jakiej części nieba zobaczymy spalający się meteor. Zatem najlepiej robić zdjęcia możliwie szerokimi obiektywami, nawet rybim okiem. Ze względu na to, żeby w czasie robienia zdjęcia nie było widać ruchu gwiazd to dla bezpieczeństwa nie róbcie zdjęć dłuższych niż 15-sekundowe. Oczywiście zaawansowani fotografowie mogą o ile zależy im także na startrailach.

I wreszcie dość oczywista rada – zdjęcia robimy ze statywów. Zdjęcia odpalamy z wężyków, pilotów czy aplikacji by nie poruszać aparatem w czasie naciskania spustu migawki. Udanych zdjęć!

 

Jeśli interesuje was fotografia nocnego nieba zjawisk na nim to zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...

Targi tulipanów – Chrzypsko Wielkie

Jeśli lubicie kwiaty, a zwłaszcza tulipany to powinniście się wybrać na Targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. W najbliższy weekend będzie to polska stolica -...

Karta do Yellowstone na 150 lat

Lubisz odwiedzać najstarszy park narodowy na świecie? Teraz z okazji rocznicy powstania parku zostanie wydana karta do Yellowstone na 150 lat. Ważna na dowolną...

Astronomiczne okazje do zdjęć w 2022 roku

Coraz więcej osób interesuje się i chce fotografować nocne niebo. Ich czekają nieprzespane noce i astronomiczne okazje do zdjęć w 2022 roku. Niektóre już...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x