fbpx

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum.

Muzeum Fotografii w Berlinie

Krótko przed śmiercią sławny fotograf utworzył fundację Helmut Newton Fundation, która stworzyła i prowadzi Muzeum Fotografii w Berlinie.

Celem muzeum jest pokazywanie prac fundatora w zestawieniu ze zdjęciami innych słynnych fotografów, m.in. byli to: David Lachapelle, James Nachtwey, Larry Clark, Ralph Gibson, Greg Gorman, Frank Horvat i inni.

Helmut Newton

Fundator był niemieckim Żydem, który wyemigrował z Rzeszy jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Urodził się w 1920 roku w Berlinie, jednak jego kariera fotograficzna rozpoczęła się na dobre w Australii, dokąd trafił w wyniku wojennej zawieruchy. To właśnie tam został dostrzeżony jako fotograf i rozpoczął współpracę z australijską wersją magazynu Voque.

Jego fotografie były określone jako innowacyjne i prowokacyjne. Jest uznawany za twórcę stylu „porno chic” w fotografii, jego zdjęcia były przepełnione nagością i erotyzmem. Wiele z jego zdjęć stało się ikonicznymi i dzisiaj uczą się na nich rzesze młodych fotografów.

Dzięki pracy w dla Voque i później dla całej branży mody i filmowej, Newton miał możliwość pracowania z największymi gwiazdami. Pozowały dla niego wszystkie najbardziej znane modelki i sławy mody tamtych czasów, między innymi: Cindy Crawford, Kate Moss, Claudia Schiffer, Donatella Versace, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Karl Lagerfeld.

Ale pozowały mu chętnie sławy z absolutnie każdej dziedziny życia, np. Elizabeth Tylor, Michelle Pfeiffer, Catherine Deneuve, Jodie Foster, Charlotte Rampling, David Bowie, Mick Jagger, Larry Flynt, Hugh Heffner, Rudy Giuliani, Zaha Hadid, Andy Warhol, książę Rainer, Salvador Dali.

Prace Newtona były tak cenione, że praktycznie każdy chciał być przez niego fotografowany. Wiele z tych zdjęć można zobaczyć w Muzeum Fotografii w Berlinie.

Wystawy w Muzeum Fotografii

Muzeum skupia się przede wszystkim na dziedzictwie fundatora. Najniższą z kondygnacji muzeum zajmuje stała wystawa zatytułowana Helmut Newton Private Property.

Zgodnie z nazwą można tam zobaczyć wiele pamiątek po fotografie. Jest tam zaaranżowany fragment jego domu, a nawet samochód którym jeździł.

Ciekawostką dla fanów analogowej fotografii będą zapewne wystawione tam aparaty, którymi Newton robił zdjęcia. Zapewne to właśnie nimi zrobił część z najsłynniejszych swoich zdjęć.

Można też zobaczyć, aparaty opisane osobno dla zdjęć czarno-białych i dla kolorowych. W czasach, gdy zdjęcia robione były jeszcze na rolkach filmu, fotograf musiał wiedzieć jaki materiał światłoczuły ma w aparacie. Choć w przypadku fundatora muzeum większość zdjęć jest czarno-biała, ze względu na jego daltonizm.

Interesujące jest także to, że na wystawie jest sporo akcesoriów, które używane były przy sesjach fotograficznych. Ciekawe czy dzisiejsi fotografowie mają jeszcze w szafach buty, w których robili zdjęcia modelkom 10 lat temu? Newton miał.

Ogromną ścianę zdobią dziesiątki najsłynniejszych okładek czasopism, w których publikowano zdjęcia modowe, tworzone przez Newtona.

Na pierwszym piętrze znajduje się przegląd fotografii fundatora, można tam prześledzić jego rozwój jako twórcy od najwcześniejszych lat.

Ostatnie piętro muzeum jest przeznaczone na wystawy innych fotografów, aktualnie są tam prezentowane zdjęcia żony Newtona – Alice Springs. Wystawa jest zorganizowana w 100-lecie jej urodzin.

Warto zajrzeć do muzeum, nawet jeśli znacie już większość ikonicznych zdjęć Newtona, zobaczenie ich w dużych formatach robi zupełnie inne wrażenie.

Zwiedzanie Muzeum Fotografii

Berlińskie Muzeum Fotografii znajduje się obok słynnego Dworca ZOO, w sercu Berlina Zachodniego. Jest otwarte od godziny 11 do 19, za wyjątkiem poniedziałków, gdy jest zamknięte tak jak wszystkie placówki muzealne.

Wejście do muzeum jest płatne, cena biletu to aktualnie 10€, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca można wejść za darmo. Jednak biorąc pod uwagę jak dużo ludzi jest w płatne dni to trudno sobie wyobrazić spokojne oglądanie zdjęć w dzień bez opłat. W muzeum nie wolno robić zdjęć bez pozwolenia.

Więcej informacji o aktualnych wystawach znajdziecie na stronie Muzeum Fotografii.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Kalendarz fotografa: zjawiska astronomiczne 2025 roku

W 2025 roku niebo zaprezentuje nam kilka spektakularnych widowisk, które aż proszą się o uchwycenie w obiektywie. Oto zjawiska astronomiczne 2025 roku, które warto zobaczyć i sfotografować. Od spadających gwiazd, przez jasne planety, aż po księżycowe zaćmienia – każdy miłośnik fotografii znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co, kiedy i jak najlepiej uwiecznić na zdjęciach. A do tego – kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się na te kosmiczne chwile.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x