fbpx

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego eksperymentu na facebooku.

Eksperyment

Nie był skomplikowany, nie miał być taki. Chciałem po porostu poznać reakcję przypadkowych osób na zdjęcie, które przedstawia imponujących rozmiarów szelfową chmurę nad lawendowym polem w Wielkopolsce.

Sztuczna inteligencja i Photoshop

Reakcje były pozytywne, sporo osób doceniło tzw. decydujący moment, gdy fotograf pojawia się z aparatem we właściwym miejscu, o właściwym czasie.

Wynik eksperymentu?

Wymyślony przeze mnie eksperyment miał dać odpowiedź, każdemu kto przypadkiem wziął w nim udział, ale także każdemu kto będzie o nim czytał.

Przede wszystkim odpowiedź na pytanie czy odbiorca, oglądając zdjęcie w ogóle będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do jego autentyczności. Otóż co do zasady – nie. Jedynie bodaj 3 osoby powątpiewały w to czy na pewno ta sytuacja miała miejsce. To około 0,3% wszystkich reakcji.

Zdjęcie opublikowane na facebooku było w istocie wygenerowane. Sztuczna inteligencja i Photoshop maczały w tym „palce” no i trochę ja także.

Poniżej możecie zobaczyć zestawienie zdjęcia oryginalnego, z tym w którym została użyta AI Photoshopa (artificial intelligence, AI).

Sztuczna inteligencja i Photoshop

W tym miejscu warto dodać, że ta funkcja jest dostępna na razie w wersji beta Photoshopa. Sztuczna inteligencja cały czas się uczy, ostateczne możliwości generowania przez nią obrazu mogą być znacznie lepsze niż powyżej.

Do eksperymentu wybrałem – moim zdaniem – najbardziej realistyczną wersję chmur, jakie wygenerował Photoshop. Poniżej możecie zobaczyć kilka kolejnych pomysłów AI.

Sztuczna inteligencja i Photoshop
Sztuczna inteligencja i Photoshop

Sztuczna inteligencja i Photoshop – tak czy nie?

W tym miejscu proponuję wam by każdy sam sobie odpowiedział na pytanie – czy tak naprawdę robi mi różnicę czy to co widzę zdarzyło się rzeczywiście? Czy może właściwie ma znaczenie jedynie to jakie wrażenie robi na tobie efekt końcowy?

Albo idąc dalej – zastanów się – czy chcesz by twórca, lub osoba udostępniająca zdjęcie informowała, że w jakiejś części (bądź całości) zostało ono wygenerowane przez sztuczną inteligencję? Tak by móc ocenić umiejętności twórcy a nie sprawność AI?

I wreszcie, czy jeśli będziesz się decydować na kupno zdjęcia do powieszenia na ścianie to jego wartość będzie taka sama, niezależnie czy będzie to realne zdjęcie czy wygenerowane przez AI?

Chętnie poznam wasze opinie na ten temat, jeśli zechcecie podzielić się nimi w komentarzach.

Sztuczna inteligencja i Photoshop – dokąd to zmierza?

Niestety za kilka miesięcy (no może kilkanaście) internet zaleją miliardy zdjęć wygenerowanych, przynajmniej częściowo przez sztuczną inteligencję. Ich jakość, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji będzie coraz lepsza. Do tego stopnia, że będzie trudno komukolwiek doszukać się na zdjęciu jakiejkolwiek manipulacji dokonanej przez AI.

Mało tego, Photoshop jest pierwszy, ale zapewne programów w podobny sposób generujących obraz będzie więcej. I będą tak proste w obsłudze, że dowolne zdjęcie będzie mógł wygenerować w zasadzie każdy. I niestety nikt nie będzie wiedział co jest a co nie jest realne na zdjęciach.

Witamy w Matrixie.

PS 1

Przepraszam, jeśli ktoś się poczuł urażony tym, że bezwiednie wziął udział w tym eksperymencie. Ale tylko w ten sposób można było każdego skonfrontować z jego realnym odbiorem tego co widział na zdjęciu.

PS 2

Zdjęcia w tym poście zostały częściowo wygenerowane przez AI.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
9 miesięcy temu

AI już -alewa internet tego typu zdjęciami dość popularne są zdjęcia w sepii niby z lat przed i tuż po roku 1900🙈 Na zdjęciach ludzie z różnymi dziwnymi lub olbrzymimi zwierzętami ale są pojazdy i budynki fotki na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo prawdziwie🙈

Luiza
Luiza
8 miesięcy temu

Świat stanął na głowie. Naprawdę dzieje się matrix. My niestety w tym świecie żyjemy . Ludzie biorą śluby sami ze sobą, inni śluby z lalkami . Zdjęcia obrabia fotoschop we współpracy ze sztuczną inteligencją. To już jest naprawdę źle . Nie wyobrażam sobie gorzej , a coś czuję że tak będzie.

PODOBNE

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.
3
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x