fbpx

Mural z Krzysztofem Krawczykiem

Mural z Krzysztofem Krawczykiem pojawił się na poznańskiej Wildzie już kilka lat temu. Mieszkańcy mimo różnych opinii zdążyli się do niego przyzwyczaić. Ale któregoś dnia zniknął.

Część mieszkańców Poznania nie miała o nim pojęcia, ale wiedział o nim każdy mieszkaniec okolicy. Widywali go też chyba wszyscy, którzy przejeżdżali ulicą Górna Wilda w kierunku centrum.

I choć zdania na temat muralu były i są podzielone to wrósł on w krajobraz Wildy. Gdy zniknął okoliczni mieszkańcy się zdziwili.

Jednak równie szybko jak zniknął – Krzysztof krawczyk na muralu pojawił się w nowej odsłonie. Na tej samej ścianie, ale nieco wyżej, w mniej dostępnym miejscu.

 

NOWY MURAL Z KRZYSZTOFEM KRAWCZYKIEM

Okazało się, że mural został przeniesiony z dwóch powodów. Pierwszym była plaga naszych miast – mianowicie bazgroły, które zaczęły się pojawiać na starej wersji murala. Był on na tyle nisko, że miejscy pseudoartyści mogli go zamalowywać.

Drugi powód był jednak znacznie poważniejszy. Ściana, na której znajdował się stary mural stała się miejscem komercyjnym. I każdej chwili mural z Krzysztofem Krawczykiem mógł być przesłonięty lub zamalowany muralem reklamowym.

 

Potraficie sobie wyobrazić, że w tym miejscu w zamian za autora niezapomnianych hitów pojawiłaby się reklama kiełbasek Marty Gessler? Mieszkańcom Jeżyc do dzisiaj te kiełbaski śnią się w koszmarach, po nocach.

Mural Z Krzysztofem krawczykiem został zatem uratowany. Jego nowa wersja – jak się wydaje – jest nieco większa. Ale jest także kolorowa. Oprócz tradycyjnych dla autora muralu kolorów, czyli czerni i bieli, pojawiły się złote akcenty. Poza tym mural jest dokładnie taki sam jak jego stara wersja, którą oglądaliśmy przez lata.

 

Jeśli dotąd nie widzieliście – mural znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Różanej 10. Jest to zaledwie 10 minut spacerem od Starego Browaru.

 

OBA MURALE NA JEDNYM FILMIE

Dzięki temu, że udało mi się nakręcić wideo ze starym  muralem to możecie porównać obie wersje na jednym filmie. Choć udało mi się to zupełnie bez świadomości, że stary mural zniknie.

Autorem murala jest artysta ukrywający się pod pseudonimem SomeArt, którego więcej czarno-białych prac możecie zobaczyć w różnych miejscach na mieście.

 

Na koniec specjalne podziękowania dla Andrzeja Kosmali, menadżera Krzysztofa Krawczyka, który wyraził zgodę na wykorzystanie w filmie fragmentu hitu „Jak minął dzień”

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Frank
3 lat temu

O co chodzi z tymi kiełbaskami Gessler i mieszkańcami Jeżyc? Jestem z Jeżyc od urodzenia i nie wiem co ma wspólnego Krawczyk z muralem na Wildzie, a Jeżycami i geslerowymi kiełbaskami?

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x