fbpx

Mural z Krzysztofem Krawczykiem

Mural z Krzysztofem Krawczykiem pojawił się na poznańskiej Wildzie już kilka lat temu. Mieszkańcy mimo różnych opinii zdążyli się do niego przyzwyczaić. Ale któregoś dnia zniknął.

Część mieszkańców Poznania nie miała o nim pojęcia, ale wiedział o nim każdy mieszkaniec okolicy. Widywali go też chyba wszyscy, którzy przejeżdżali ulicą Górna Wilda w kierunku centrum.

I choć zdania na temat muralu były i są podzielone to wrósł on w krajobraz Wildy. Gdy zniknął okoliczni mieszkańcy się zdziwili.

Jednak równie szybko jak zniknął – Krzysztof krawczyk na muralu pojawił się w nowej odsłonie. Na tej samej ścianie, ale nieco wyżej, w mniej dostępnym miejscu.

 

NOWY MURAL Z KRZYSZTOFEM KRAWCZYKIEM

Okazało się, że mural został przeniesiony z dwóch powodów. Pierwszym była plaga naszych miast – mianowicie bazgroły, które zaczęły się pojawiać na starej wersji murala. Był on na tyle nisko, że miejscy pseudoartyści mogli go zamalowywać.

Drugi powód był jednak znacznie poważniejszy. Ściana, na której znajdował się stary mural stała się miejscem komercyjnym. I każdej chwili mural z Krzysztofem Krawczykiem mógł być przesłonięty lub zamalowany muralem reklamowym.

 

Potraficie sobie wyobrazić, że w tym miejscu w zamian za autora niezapomnianych hitów pojawiłaby się reklama kiełbasek Marty Gessler? Mieszkańcom Jeżyc do dzisiaj te kiełbaski śnią się w koszmarach, po nocach.

Mural Z Krzysztofem krawczykiem został zatem uratowany. Jego nowa wersja – jak się wydaje – jest nieco większa. Ale jest także kolorowa. Oprócz tradycyjnych dla autora muralu kolorów, czyli czerni i bieli, pojawiły się złote akcenty. Poza tym mural jest dokładnie taki sam jak jego stara wersja, którą oglądaliśmy przez lata.

 

Jeśli dotąd nie widzieliście – mural znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Różanej 10. Jest to zaledwie 10 minut spacerem od Starego Browaru.

 

OBA MURALE NA JEDNYM FILMIE

Dzięki temu, że udało mi się nakręcić wideo ze starym  muralem to możecie porównać obie wersje na jednym filmie. Choć udało mi się to zupełnie bez świadomości, że stary mural zniknie.

Autorem murala jest artysta ukrywający się pod pseudonimem SomeArt, którego więcej czarno-białych prac możecie zobaczyć w różnych miejscach na mieście.

 

Na koniec specjalne podziękowania dla Andrzeja Kosmali, menadżera Krzysztofa Krawczyka, który wyraził zgodę na wykorzystanie w filmie fragmentu hitu „Jak minął dzień”

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Frank
1 rok temu

O co chodzi z tymi kiełbaskami Gessler i mieszkańcami Jeżyc? Jestem z Jeżyc od urodzenia i nie wiem co ma wspólnego Krawczyk z muralem na Wildzie, a Jeżycami i geslerowymi kiełbaskami?

PODOBNE

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Targi tulipanów – Chrzypsko Wielkie

Jeśli lubicie kwiaty, a zwłaszcza tulipany to powinniście się wybrać na Targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. W najbliższy weekend będzie to polska stolica -...

Biblioteka Raczyńskich jak nowa

Każdy kto mieszka w Poznaniu zna z widzenia ten budynek. Biblioteka Raczyńskich jest też zapewne na liście budynków do zobaczenia większości turystów odwiedzających miasto....
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x