fbpx

Kometa Neowise i obłoki srebrzyste – gdzie oglądać?

W części Polski dzisiejszej nocy będą idealne warunki do obserwacji nieba. Z pewnością będzie dostrzegalna na niebie kometa Neowise. Spodziewać się można także obłoków srebrzystych, które w ostatnich dniach pojawiają się każdego dnia na niebie.

 

KOMETA NEOWISE C/2020 F3 – GDZIE JEJ SZUKAĆ

 

Już od kilku dni pojawiają się zdjęcia obserwatorów z całej Polski, którym dopisała pogoda i mogli oglądać choć częściowo czyste niebo.

Ale dziś na fotografów i fanów obserwacji gwieździstego nieba z zachodniej Polski czeka fascynująca noc. Na całkowicie czystym niebie bez trudu będzie można dostrzec kometę Neowise.

Można ją dostrzec już gołym okiem, ale dopiero oglądanie jej przez lornetkę czy wąskokątne obiektywy aparatów sprawia prawdziwą frajdę.

Gdzie jej szukać na niebie? Widać ją aktualnie mniej więcej po środku pomiędzy gwiazdozbiorami Woźnicy i Rysia.

Wieczorem i w pierwszej części nocy znajduje się dość nisko nad horyzontem, co w praktyce może uniemożliwić odnalezienie komety. Będzie tak nisko, że zasłaniać ją mogą drzewa czy budynki.

Początkowo wzrok należy kierować na północny zachód, o północy kometa Neowise będzie dokładnie nad wskazówką kompasu pokazującą północ. A później przesuwać się będzie w kierunku północnego wschodu. Ale jednocześnie będzie coraz wyżej na niebie. Im bliżej wschodu słońca tym większa szansa by zobaczyć ją także w centrach miast.

Poniżej screeny z przeglądarkowej wersji programu Stellarium. Wszystkie pokazują niebo dla lokalizacji Poznania. Jeśli chcecie poznać dokładniejsze położenie dla innych części Polski odwiedźcie stronę programu Stellarium.

Kometa Neowice C/2020 F3
Lokalizacja nad Poznaniem, godzina 22:30
Kometa Neowice C/2020 F3
Lokalizacja nad Poznaniem, godzina ~0:30
Kometa Neowice C/2020 F3
Lokalizacja nad Poznaniem, godzina ~2:30

 

OBŁOKI SREBRZYSTE

Dodatkową atrakcją dla obserwatorów mogą być pojawiające się regularnie w ostatnich dniach obłoki srebrzyste.

Z tą jednak różnicą, że obłoki nie są widoczne przez całą noc, tak jak kometa. Zaczynają być widoczne po tym jak zajdzie już słońce. Jego światło rozświetla cząsteczki pyłu wiszące wysoko w najwyższych częściach atmosfery.

Wraz z obniżaniem się słońca za horyzontem obłoki bledną. Ale w drugiej części nocy, a właściwie nad ranem obłoki pojawiają się ponownie, tyle, że po wschodniej części nieba. Tym razem słońce oświetla je zbliżając się powoli do linii horyzontu.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

KIEDY FOTOGRAFOWAĆ KOMETĘ NEOWISE

Jeśli tylko nie boicie się wstawania w środku nocy to najlepszym czasem na spojrzenie w niebo będzie druga część nocy.

Najlepiej rozłożyć się w miejscu, gdzie będziecie mieli szeroki widok na okolicę. Jeśli to możliwe to poza centrami miast, bo tam łuny świateł mogą zepsuć spektakl na niebie.

Jeśli chcecie robić zdjęcia komety z ciemnym niebem w tle to musicie je zrobić przed godziną 2 w nocy, potem mogą się pojawić już na niebie obłoki srebrzyste.

Do zobaczenia w plenerze!

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
czoczo
4 lat temu

Piękne … nie wiem ale chyba taki widziałem przed dwoma tygodniami … nad ranem jak byłem na „Polowaniu na Kometę” długo wisiała srebrzysta chmurka na Horyzoncie która po jakiś 10-15minutach powoli zaczęła zanikać … było to tez takie zjawisko ? Obojętniej, było pięknie …szkoda tylko ze w ta Noc komety nie znalazłem 🙁

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x