fbpx

Obłoki srebrzyste nad Polską

Ostatniej nocy, na niebie, pojawiły się po zmroku bardzo rzadkie chmury. Uważni obserwatorzy nieba mogli zobaczyć niezwykłe obłoki srebrzyste nad Polską.

 

OBŁOKI SREBRZYSTE NAD POLSKĄ

 

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds) to najwyżej na Ziemi występujące chmury. Pojawiają się one na północnej półkuli najczęściej od maja do końca sierpnia. I niestety nie da się przewidzieć kiedy będzie można je obserwować.

Chmury te tworzą się w mezosferze, bardzo wysoko nad Ziemią – około 80 kilometrów nad jej powierzchnią. Nad mezosferą, na wysokości 100 km, jest już linia Karmana – umowna granica pomiędzy atmosferą ziemską a kosmosem. Wyżej można zaobserwować już tylko zorze polarne.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

 

Po raz pierwszy w historii zaobserwował je rosyjski astronom Witold Ceraski w 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau. Jednak w kolejnych latach obłoki obserwowano na niebie coraz częściej.

 

 

KIEDY I GDZIE OBSERWOWAĆ OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

Obłoki srebrzyste pojawiają się zwykle dość nisko nad horyzontem, niedługo po zachodzie słońca. By być precyzyjnym – w tym momencie są widzialne, światło rozpraszające się na kryształkach lodu pozwala je zobaczyć dopiero o tej porze.

Ze względu na to, że na tej wysokości nad poziomem morza kryształki mają niewiele zanieczyszczeń to rozproszone światło daje im jasno niebieskawy odcień. Stąd bierze się polska nazwa obłoków srebrzystych.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

Ze względu na to, że są niewiele nad linią horyzontu to może być trudno dostrzec je w centrach miast. Gdzie dodatkowo możliwości obserwacji ograniczają łuny z oświetlenia ulicznego.

Najlepszy do obserwacji i zdjęć jest w miarę płaski teren, poza miastem. Mi jak widać udało się bo w momencie gdy się obłoki pojawiły byłem akurat nad jeziorem.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

Wszystkie zdjęcia były zrobione dziś w nocy, w okolicach Poznania. Spoglądajcie na nocne niebo w kolejnych dniach, jest szansa, że obłoki pojawią się znowu po zachodzie słońca.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka Mikołajczyk

Piękne zdjęcie

czoczo
3 lat temu

Witam ,
Przepiękny Zachód słońca. Wiele razu próbowałem taki zatrzymać w kadrze … ale nigdy mi sie nie udało tak pięknego uzyskać.
Pozdrawiam czoczo

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x