fbpx

Kometa C/2020 F3 Neowise nad Poznaniem

Przewidywania meteorologów się sprawdziły i wczorajsza noc była rajem dla fotografów i obserwatorów nocnego nieba. W roli głównej wystąpiła oczywiście Kometa C/2020 F3 Neowise. Można ją było obserwować przez kilka godzin.

 

KOMETA C/2020 F3 NEOWISE NAD POZNANIEM

 

W momencie gdy przeszły nad Poznaniem chmury i pojawiło się całkowicie czyste niebo mnóstwo fotografów ruszyło na miasto szukać kadrów.

Pierwsze spotkanie obiektywem z kometą to była górka na Winogradach. Doskonale widać kometę, jednak ze względu na bardzo mocną łunę sodowych lamp niebo zmieniło się w fioletowe.

Kometa C/2020 F3 Neowise

Wiele osób obserwowało kometę z wysokich pięter okolicznych wieżowców. Wyżej poświata od lamp była mniejsza.

 

 

PRAWIE JAK W BETLEJEM

 

Jednak żeby można było rozpoznać, że zdjęcia komety są robione w Poznaniu należało pojechać w znacznie bardziej rozpoznawalne miejsce.

Ze względu na to, że kometa C/2020 F3 Neowise była w okolicach północy niemal idealnie na północ od Poznania to wybór miejsca był oczywisty.

Z mostu Rocha dokładnie na północ jest katedra i to właśnie nad nią o tej porze było widać kometę. Na samym moście było sporo fotografujących osób ze statywami.

 

Kometa C/2020 F3 Neowise

Wszystkim osobom, które już widziały to zdjęcie kojarzy się ono z obrazkami przedstawiającymi Betlejem.

 

NAJLEPSZE MIEJSCE DO OBSERWACJI KOMETY

 

Jednak tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie Kometa Neowise – gdzie obserwować najlepiej samą kometę widać dopiero poza miastem.

 

Kometa C/2020 F3 Neowise

 

Oczywiście koniecznie trzeba znaleźć takie miejsce, w którym na północ od was nie będzie żadnej wioski i sodowych latarni.

 

W tym miejscu zza horyzontu pojawiła się łuna wschodzącego słońca. Tego poranka nie było obłoków srebrzystych. Może następnym razem!

 

Jeszcze w najbliższch dniach, jeśli dopisze pogoda będzie można podziwiać kometę. Gdzie dokładnie dowiecie się odwiedzając stronę programu Stellarium.

Być może uda się wam zobaczyć kometę Neowise i obłoki srebrzyste razem. Powodzenia.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
czoczo
3 lat temu

Pięknie , ja cały tydzień polowałem na nią. i Zawsze cos nie tak było … to za późno to chmury. Dopiero w tym tygodniu …kiedy już Kometa oddalała sie od Ziemi udało mi sie ja z fotografować. Szkoda tylko ze nie wybrałem sie poza miasto … gdzie Niebo trochę ciemniejsze było, tak ze na moich zdjęciach wygląda ona mniej spektakularnie 🙂 Pozdrawiam

PODOBNE

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x