fbpx

Jeżyce – miejsce warte niejednego spaceru z aparatem

Planując wycieczki czy wręcz wyprawy z aparatem często zapominamy, że są takie magiczne miejsca jak poznańska dzielnica Jeżyce. Miejsca, gdzie jeśli dobrze poszukać czas się zatrzymał. Można tam znaleźć m.in. nawet tak stare murale, które po dziesiątkach lat stały się znów aktualne. Warto je odwiedzić, zobaczyć i sfotografować bo wiele z tych miejsc zapewne wkrótce zacznie znikać.

 

Oczywiście nie całe Jeżyce są fascynujące. Te najciekawsze zaczynają się w samym centrum i kończą gdzieś na linii ulic Przybyszewskiego i Żeromskiego. Z małym wyjątkiem, którym dalej jest Ogród Botaniczny, z jego zakamarkami. Ale tak – najciekawsze są te najstarsze, prawie już znikające Jeżyce.

 

Można tutaj znaleźć miejsca, o których cywilizacja zapomniała. Takim absolutnie wyjątkowym miejsc jest szlifiernia, która znajduje się w jednej z kamienic przy ul. Dąbrowskiego, w której zgodnie z tym co sugeruje szyld można naostrzyć nożyczki.

 

 

 

 

 

JEŻYCKIE TAJEMNICE

 

 

Wiele starych kamienic kryje w sobie tajemnice. Choćby takie, że mają one więcej niż jedno podwórko. I to właśnie te najdalsze podwórka często kryją najciekawsze obrazki. Docierając na nie można zobaczyć codzienne życie mieszkańców Jeżyc.

 

Przechodząc przez te wszystkie podwórka można się poczuć jakby się odkrywało kompletnie nieznane tereny. Każde uchylone okienko wygląda niemal jak obietnica odkrycia nowej tajemnicy, o której dotąd nikt nie wiedział.

 

 

 

 

Czasem warto wejść także do bram i na klatki schodowe starych kamienic, można zobaczyć sytuacje zupełnie niespotykane w anonimowych blokowiskach. Ta sytuacja poniżej miała miejsce na jednej z najciekawszych jeżyckich ulic – na Staszica.

 

 

 

 

Na klatkach schodowych, zwłaszcza na wyższych piętrach można znaleźć obrazki, które wręcz czekają na sfotografowanie. I sądząc po tym jak te miejsca wyglądają, cierpliwie czekają na sfotografowanie od wielu, bardzo wielu lat.

 

 

 

 

Część kamienic bezpowrotnie znika, część jest odnawianych. I choć należy się cieszyć z tych odnowionych, to jednak takie sterylnie odrestaurowane kamienice, bez czekających na odkrycie zakamarków, już nie tworzą takiego magicznego klimatu jak kiedyś.  Na spacer na Jeżyce jeszcze was zaproszę, jest tam jeszcze ciągle wiele do odkrycia.

 

 

 

 

Zdjęcia, które znalazły się we wpisie zostały zrobione jakiś czas temu, niektóre miejsca ze zdjęć mogą już nie istnieć.

 

– – – – –

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia
5 lat temu

Dobre, stare, kochane Jeżyce.
Piękne zdjęcia, w nieco mrocznym klimacie. Teraz Jeżyce bardziej kojarzą mi się ze słodką, wesołą hipsterką, ale faktycznie, uchwyciłeś to wcześniejsze, przemijające już niestety życie dzielnicy. Świetne.

PODOBNE

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x