fbpx

Lirydy – Gdzie ich szukać na nocnym niebie?

Od kilku dni media informują o tym, że w weekend warto wybrać się za miasto i obserwować, albo fotografować Lirydy. Jednak większość osób nie interesujących się na co dzień nocnym niebem nie bardzo wie gdzie i kiedy powinna patrzeć w niebo. Zatem instrukcja na dzisiejszą noc poniżej 🙂

 

 

Lirydy

 

Lirydy to jeden z najstarszych rojów meteorów na naszym niebie, jest on związany z kometą Thatchera. Maksimum roju przypada na noce z 21 na 22 i z 22 na 23 kwietnia, wtedy na nocnym niebie można się spodziewać nawet do 20 spadających meteorów na godzinę.

 

 

Gdzie i kiedy szukać Lirydów na niebie

 

Tzw. radiant Lirydów, czyli miejsce, z którego meteory rozbiegają się po nocnym niebie znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Ponieważ większość z nas nie potrafi odnaleźć tego miejsca z pamięci, na załączonym zdjęciu widać gdzie znajduje się radiant.  Najlepszy moment na obserwacje będzie po północy – wtedy radiant znajdować się będzie wysoko nad wschodnim horyzontem (miejsce na głównej grafice).

 

Jeśli jednak o tej porze będziecie już spać a chcielibyście wybrać się na obserwacje nieba szybciej, to radiant znajdziecie na północnym wschodzie, nieco nad horyzontem (pokazuje to grafika poniżej).

 

 

Lirydy

 

 

Gdzie obserwować Lirydy

 

Ze względu na znaczne zanieczyszczenie światłem naszych miast, miasteczek, a nawet wsi na obserwacje postarajcie się wybrać możliwie najdalej od sodowych lamp, które tworzą nad nami pomarańczowe łuny, zasłaniające niebo. Należy pamiętać, że ze względu na to, że radiant jest po wschodniej stronie nieba to musicie wybrać się na wchód od skupisk światła. Dla osób z okolic Poznania polecam wypad w kierunku Puszczy Zielonka.

 

 

Stellarium

 

Obie grafiki pochodzą z darmowego programu Stellarium, w którym możecie oglądać nocne niebo.  Program znajdziecie na tej stronie stellarium.org, jest dostpny w polskiej wersji językowej. Dzięki niemu przed wybraniem się w plener możecie zorientować się czego i  gdzie na niebie możecie się spodziewać.

 

 

Do zobaczenia gdzieś na polach w nocy, a jeśli zasmakujecie w obserwacji nocnego nieba i będziecie chcieli nauczyć się je fotografować to zapraszam na warsztaty fotograficzne  🙂

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x