fbpx

Noc spadających gwiazd – Perseidy 2021

Już za kilka dni czeka nas noc spadających gwiazd czyli Perseidy 2021. Jak się przygotować do fotografowania, jakie miejsce wybrać do obserwacji. Czy będzie pogoda?

PERSEIDY 2021

Perseidy to jeden z rojów meteorów, które pojawiają się cyklicznie na naszym niebie każdego lata. Pierwsze można zobaczyć już pod koniec lipca, jednak jest ich jeszcze na tyle niewiele, że trzeba anielskiej cierpliwości, albo wyjątkowego szczęścia by je zauważyć.

Natomiast apogeum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, kiedy można nocą spodziewać się nawet ponad 100 spalających się w atmosferze meteorów w ciągu godziny.

Oczywiście są różnej wielkości. Poza tym, co pewnie wiecie, wiele z nich złośliwie spala się akurat nie w tej części nieba, na którą spoglądacie.

Noc spadających gwiazd - Perseidy 2021

GDZIE SZUKAĆ PERSEIDÓW NA NIEBIE?

Smugi spalających się Perseidów możecie zaobserwować niemal na całym niebie, dlatego nie warto wpatrywać się usilnie tylko w jedno miejsce.

Natomiast miejscem, z którego będą meteory lecieć jest gwiazdozbiór Perseusza. W czasie najbliższych nocy możecie po zapadnięciu zmroku szukać go tuż nad horyzontem.

Noc spadających gwiazd - Perseidy 2021

Na dwóch screenach z webowej wersji programu Stellarium możecie zobaczyć gdzie dokładnie znajdować się będzie gwiazdozbiór Perseusza. Pierwszy screen pokazuje położenie tuż przed godziną 22, drugi jest z północy.

Zatem generalnie Perseidy polecą z północnego wschodu. I jak widać Perseusz znajduje się na Drodze Mlecznej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza dlatego, że jak co roku pojawi się w internecie mnóstwo zdjęć z różnymi smugami na niebie, które nie mają wiele wspólnego z Perseidami.

Bo oczywiście każdej nocy w atmosferę Ziemi wlatują i płoną różne drobiny pochodzenia kosmicznego. I ich smugi także widać na nocnym niebie, ale nie są to Perseidy.

Perseidy 2020

DOKĄD SIĘ WYBRAĆ NA OBSERWACJĘ PERSEIDÓW?

Najlepszymi miejscami do obserwacji są te, gdzie niebo jest najciemniejsze. Dlatego można sobie odpuścić centra miast. Z resztą w ogóle pobliże miast nie jest dobrym miejscem na obserwację nocnego nieba.

W przypadku Perseidów – co wynika z położenia gwiazdozbioru Perseusza tuż nad horyzontem – należy wybrać tereny położone na północny- wschód od miast.

Pomocna przy wyborze miejsca obserwacji będzie mapa zanieczyszczenia światłem. Przeglądając ją można się zorientować dokąd zaplanować nocny wypad.

Jak sfotorgafować Perseidy

Ale pamiętajcie, że nawet jeśli zajedziecie na środek lasu, z dala od jakichkolwiek miejscowości to może się okazać, że nie jest tam zupełnie ciemno. A to dlatego, że jakiś gajowy Marucha postanowił koło swojej leśniczówki postawić wielką latarnię sodową, która poza oświetlaniem jego podwórka tworzy także łunę pomarańczowego światła na wiele kilometrów.

W JAKICH GODZINACH OBSERWOWAĆ PERSEIDY?

Oczywiście po zmroku oraz po zachodzie księżyca. W najbliższych dniach księżyc będzie zachodził pomiędzy 21:30 a 23:00, potem do świtu niebo będzie już zupełnie ciemne. A świt zaczyna się w okolicach godziny 4 rano, około 5:30 wschodzi słońce.

Wiele zależy też od pogody jaką będziemy mieli w czasie nocnych godzin. Na chwilę pisania tego posta zapowiadane są noce z częściowym zachmurzeniem, przynajmniej w Wielkopolsce.

WARSZTATY FOTOGRAFOWANIA NOCNEGO NIEBA

Jeśli chcielibyście nauczyć się jak fotografować nocne niebo i przy okazji spróbować sfotografować Perseidy to zapraszam na warsztaty fotograficzne w Puszczy Noteckiej.

Perseidy 2021

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CELCAMP.PL
1 rok temu

Potwierdzamy. Ten rok obfitował w perseidy na niebie. Warto było rozstawić leżaki:)

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x