fbpx

Noc spadających gwiazd – Perseidy 2021

Już za kilka dni czeka nas noc spadających gwiazd czyli Perseidy 2021. Jak się przygotować do fotografowania, jakie miejsce wybrać do obserwacji. Czy będzie pogoda?

PERSEIDY 2021

Perseidy to jeden z rojów meteorów, które pojawiają się cyklicznie na naszym niebie każdego lata. Pierwsze można zobaczyć już pod koniec lipca, jednak jest ich jeszcze na tyle niewiele, że trzeba anielskiej cierpliwości, albo wyjątkowego szczęścia by je zauważyć.

Natomiast apogeum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, kiedy można nocą spodziewać się nawet ponad 100 spalających się w atmosferze meteorów w ciągu godziny.

Oczywiście są różnej wielkości. Poza tym, co pewnie wiecie, wiele z nich złośliwie spala się akurat nie w tej części nieba, na którą spoglądacie.

Noc spadających gwiazd - Perseidy 2021

GDZIE SZUKAĆ PERSEIDÓW NA NIEBIE?

Smugi spalających się Perseidów możecie zaobserwować niemal na całym niebie, dlatego nie warto wpatrywać się usilnie tylko w jedno miejsce.

Natomiast miejscem, z którego będą meteory lecieć jest gwiazdozbiór Perseusza. W czasie najbliższych nocy możecie po zapadnięciu zmroku szukać go tuż nad horyzontem.

Noc spadających gwiazd - Perseidy 2021

Na dwóch screenach z webowej wersji programu Stellarium możecie zobaczyć gdzie dokładnie znajdować się będzie gwiazdozbiór Perseusza. Pierwszy screen pokazuje położenie tuż przed godziną 22, drugi jest z północy.

Zatem generalnie Perseidy polecą z północnego wschodu. I jak widać Perseusz znajduje się na Drodze Mlecznej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza dlatego, że jak co roku pojawi się w internecie mnóstwo zdjęć z różnymi smugami na niebie, które nie mają wiele wspólnego z Perseidami.

Bo oczywiście każdej nocy w atmosferę Ziemi wlatują i płoną różne drobiny pochodzenia kosmicznego. I ich smugi także widać na nocnym niebie, ale nie są to Perseidy.

Perseidy 2020

DOKĄD SIĘ WYBRAĆ NA OBSERWACJĘ PERSEIDÓW?

Najlepszymi miejscami do obserwacji są te, gdzie niebo jest najciemniejsze. Dlatego można sobie odpuścić centra miast. Z resztą w ogóle pobliże miast nie jest dobrym miejscem na obserwację nocnego nieba.

W przypadku Perseidów – co wynika z położenia gwiazdozbioru Perseusza tuż nad horyzontem – należy wybrać tereny położone na północny- wschód od miast.

Pomocna przy wyborze miejsca obserwacji będzie mapa zanieczyszczenia światłem. Przeglądając ją można się zorientować dokąd zaplanować nocny wypad.

Jak sfotorgafować Perseidy

Ale pamiętajcie, że nawet jeśli zajedziecie na środek lasu, z dala od jakichkolwiek miejscowości to może się okazać, że nie jest tam zupełnie ciemno. A to dlatego, że jakiś gajowy Marucha postanowił koło swojej leśniczówki postawić wielką latarnię sodową, która poza oświetlaniem jego podwórka tworzy także łunę pomarańczowego światła na wiele kilometrów.

W JAKICH GODZINACH OBSERWOWAĆ PERSEIDY?

Oczywiście po zmroku oraz po zachodzie księżyca. W najbliższych dniach księżyc będzie zachodził pomiędzy 21:30 a 23:00, potem do świtu niebo będzie już zupełnie ciemne. A świt zaczyna się w okolicach godziny 4 rano, około 5:30 wschodzi słońce.

Wiele zależy też od pogody jaką będziemy mieli w czasie nocnych godzin. Na chwilę pisania tego posta zapowiadane są noce z częściowym zachmurzeniem, przynajmniej w Wielkopolsce.

WARSZTATY FOTOGRAFOWANIA NOCNEGO NIEBA

Jeśli chcielibyście nauczyć się jak fotografować nocne niebo i przy okazji spróbować sfotografować Perseidy to zapraszam na warsztaty fotograficzne w Puszczy Noteckiej.

Perseidy 2021

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CELCAMP.PL
2 lat temu

Potwierdzamy. Ten rok obfitował w perseidy na niebie. Warto było rozstawić leżaki:)

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x