fbpx

Bella Skyway Festival w Toruniu

 

Bella Skyway Festiwal przyciąga każdego roku do Torunia tysiące turystów.  Wydarzenie to jest toruńską odmianą festiwalu światła, które od kilkunastu już lat pojawiają się w wielu miastach na całym świecie.

 

 

FESTIWALE ŚWIATŁA

 

Festiwale światła to coroczne imprezy, w czasie których miejskie przestrzenie zmieniają się nie do poznania. Na placach i ulicach pojawiają się czasowe instalacje, które mają na kilka wieczorów zupełnie odmienić znane dobrze miejsca.

 

Festiwale powoli ewoluują, początkowo idea polegała na kolorowym oświetlaniu ciekawych architektonicznie budynków. Ale powiedzmy sobie szczerze, że o ile dla turystów było to coś wyjątkowego to mieszkańcy po kilku latach czuli się znużeni. Oświetlanie tych samych budynków cyklicznie w podobny sposób przestało być atrakcyjne.

 

Dlatego od kilku już lat festiwale światła ewoluują w stronę dynamicznych pokazów, mappingów czy zupełnie jednorazowych instalacji, które nigdy więcej się nie powtórzą.

 

 

Bella Skyway Festival

 

 

 

BELLA SKYWAY FESTIVAL

 

Tegoroczna edycja była już 11, jak widać toruńska impreza zdążyła już na stałe się wpisać w krajobraz miasta.

 

Jak piszą sami organizatorzy Bella Skyway Festival, ma on tchnąć nowe życie w stare mury miejskie. Impreza ma zmieniać codzienną rzeczywistość miasta oraz wzbogacać jego krajobraz kulturalny.

 

I jak było widać w ostatni weekend w centrum Torunia, skutecznie przyciąga setki tysięcy mieszkańców i turystów. Tłumy spacerowały przez miasto do późnej nocy, oglądając to czym organizatorzy postanowili zaskoczyć tym razem.

 

 

Bella Skyway Festival

 

 

 

CHINATOWN W TORUNIU

 

Największą atrakcją była ogromna instalacja nazwana Chinatown. Spacerowicze mogli przejść się zaaranżowaną za pomocą chińskich elementów uliczką.

 

 

Chinatown Toruń

 

 

Została ona specjalnie zaaranżowana na tą okoliczność, nad głowami przechodniów wisiały egzotyczne lampiony.  Pierzei uliczki strzegły papierowe smoki, a wychodząc z Chinatown trafiało się na niezwykłe drzewo. Jak zgodnie twierdzili oglądający, wyglądało jakby żywcem z filmu Avatar.

 

Bella Skyway Festival

 

 

 

RAINBOW CONNECTION

 

Choć niewątpliwie najbardziej spektakularnym punktem festiwalu było Chinatown, to szczerze mówiąc mi bardziej przypadła do gustu inna instalacja. Mowa o Rainbow Connection, która była dużo bardziej subtelna i kameralna.

 

Rainbow Connection

 

 

Ta instalacja wielu osobom nasunęła na myśl jak mogłaby wyglądać prosta aranżacja ogrodu, tak by zamienił się po zmroku w magiczne miejsce. Prawda, że proste? 🙂

 

 

Rainbow Connection

 

 

 

 

Ciekawe było też połączenie mappingu z koncertem smyczkowym na budynku sejmiku wojewódzkiego. Przedstawienie o nazwie Sequence przyciągało tłumy oglądających.

 

Bella Skyway Festival

 

 

Nie udało mi się odwiedzić wszystkich miejsc i zobaczyć wszystkich pokazów i instalacji. Ale jest to całkiem dobry powód by w wakacje za rok znów spędzić wieczór w niecodziennym Toruniu.

 

 

Bella Skyway Festival

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Targi tulipanów – Chrzypsko Wielkie

Jeśli lubicie kwiaty, a zwłaszcza tulipany to powinniście się wybrać na Targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. W najbliższy weekend będzie to polska stolica -...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x