fbpx

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski, znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

PRUSKA LINIA KOLEJOWA

Most, znajdujący się obecnie pośrodku lasu jest jedyną pozostałością linii kolejowej, która prowadziła ze wsi Węgierce do Jastrowia.

Ten fragment linii kolejowej miał długość 11 km, został otwarty 10 września 1914 roku przez Pruskie Koleje Państwowe. Tereny te znajdowały się wówczas pod niemieckim zaborem. W tym samym roku linia kolejowa została wydłużona aż do Wałcza, otwarto ją 25 listopada 1914.

Powstanie całej linii kolejowej miało na celu aktywizację gospodarczą regionu pilskiego. Dzięki dostępowi do kolei zaczęto eksploatować okoliczne lasy a w pobliskiej Tarnówce powstała fabryka tektury.

ZABYTKOWY MOST NA GWDZIE

Most, który połączył oba brzegi rzeki Gwda ma konstrukcję kratownicową, z charakterystycznym dolnym przęsłem parabolicznym.

Aby umieszczenie takiej konstrukcji było możliwe, po obu stronach rzeki powstały wysokie nasypy, które zakończono betonowymi przyczółkami, na których oparto stalową konstrukcję mostu.

Według informacji, które odnaleziono na tabliczce, na fragmencie mostu, powstał on w Szczecinie, w firmie J. Gollnow u. Sohn.

Całkowita długość stalowej konstrukcji wynosi około 60 metrów, natomiast odległość pomiędzy podporami to 40 metrów. Przęsło mostu składa się z dwóch dźwigarów o rozstawie 3,6 metra oraz wysokości 4,8 metra.

Sam most, na co wskazuje jego szerokość, pozwalał na umieszczenie na nim tylko jednego toru.

wysadzony most na Gwdzie

WYSADZENIE MOSTU NA GWDZIE

W początkach 1945 roku, gdy niemieckie wojska cofały się w stronę Berlina, niszczono na terenie m.in. Wielkopolski wszelkie mosty, by spowolnić radzieckie natarcie.

Ten sam los przypadł mostowi na Gwdzie. Według odnalezionych w niemieckich archiwach dokumentów, most został wysadzony 31 stycznia 1945 roku.

Jednak, jak się okazało, niemiecka solidna konstrukcja nie zawaliła się całkowicie, a jedynie osunęła częściowo z podpór. Ale to wystarczyło by uniemożliwić całkowicie korzystanie nacierającym wojskom z tej linii kolejowej. W takim stanie, jak zimą 1945, most można oglądać do dzisiaj.

I jest to ostatni fragment nieistniejącej linii kolejowej. Całą jej resztę, szyny, podkłady kolejowe, radzieckie wojsko rozkradło i wywiozło w głąb ZSRR. Pozostały jedynie nasypy oraz uszkodzony most, którego rozebranie okazało się dla radzieckich logistyków (na szczęście) zbyt skomplikowane.

MOST NA GWDZIE OBECNIE

Most znajduje się przy drodze Jastrowie – Złotów. Dojazd z Jastrowia to niecałe 5 minut jazdy. Po obu stronach drogi, w pobliżu mostu znajdują się małe leśne parkingi.

By dojść do mostu należy wejść na nasyp i po nim udać się w kierunku rzeki. Wejście na sam most oczywiście nie jest możliwe, ale schodząc z nasypu przy rzece można wejść pod samo przęsło i przyjrzeć się jego konstrukcji.

Most można też obejrzeć z pobliskiego mostu drogowego, do którego od strony parkingu można dotrzeć poboczem drogi.

Nie jest to jedyny taki zabytkowy most, już wkrótce napiszę o bliźniaczym moście, który znajduje się w okolicy. Jednak dotarcie do tego drugiego jest o wiele trudniejsze.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Murale w Pile

Piła ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rondo, park i dworzec. I choć największe murale w Pile są dość nudnawe, to jednak miasto potrafi zaskoczyć naprawdę fantastycznym street artem. Oto co znalazłem w czasie kilkugodzinnego pobytu.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x