fbpx

75 rocznica D-Day w Normandii

Jak niemal każda „okrągła”, także  75 rocznica D-Day w Normandii to niesamowite przeżycie. Każdego roku można tam spotkać niezwykłych ludzi, świadków tamtych wydarzeń. Można też wziąć udział w dziesiątkach imprez przygotowanych na tą okazję. Od tych najprostszych jak oddawanie hołdu tym którzy walczyli, aż po widowiskowe imprezy typu pokazy sztucznych ogni, zrzuty spadochronowe czy akrobacje lotnicze.

 

75 rocznica D-Day w Normandii

 

 

75 rocznica D-Day

 

To zapowiedź fotowyprawy naprawdę wyjątkowej, z wielu względów. Jak każda okrągła rocznica lub z 5-ką na końcu będzie ona niezwykle celebrowana. Najprawdopodobniej jest to ostatni wyjazd na taką rocznicę D-Day, podczas którego będzie realna szansa porozmawiać i uścisnąć rękę weteranom wydarzeń z czerwca 1944 roku. Niestety większość z nich jest w bardzo podeszłym wieku i odchodzą każdego roku od nas.

 

Tym bardziej należy gdy tylko nadarza się taka okazja poznawać ich historie, wysłuchać ich wspomnień, a nawet pośmiać się z nimi. Tak, po tak dramatycznych przeżyciach sprzed kilkudziesięciu lat wielu z nich to bardzo pogodni ludzie. Jednym z takich weteranów jest Clinton Riddle, którego możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Wiele z jego fascynujących opowieści można wysłuchać na youtube.com.

 

75 rocznica D-Day w Normandii

 

 

Dzięki takim spotkaniom można poznać wiele historii, które nigdy nie znajdą się w żadnej książce. Jak choćby ta usłyszana od kanadyjskich piechurów lądujących w pobliżu budynku znanego obecnie jako Canada House. Kilka lat temu, stojąc obok tego właśnie domu, opowiadali o tym jak unieszkodliwili niemieckiego snajpera na wieży pobliskiego kościoła.

 

Na tego typu spotkania jest szansa także tym razem i będziemy się pojawiać w tych miejscach, które zwykle najczęściej odwiedzane są przez weteranów.

 

 

Obchody w 2019

 

Jest jeszcze zbyt wcześnie by ustalić szczegółowy plan fotowyprawy bo organizatorzy nadal pracują nad programem obchodów. Jednak już teraz wiadomo co na pewno będziemy chcieli zobaczyć i sfotografować.

 

Z pewnością na trasie naszej wyprawy znajdą się 2-3 muzea, w tym także jedno z najciekawszych normandzkich muzeów. Chodzi oczywiście o Airborne Museum w Sainte-Mere-Eglise. Jest to muzeum, w którym w jakimś zakresie można poczuć się przez chwilę jak żołnierze skaczący czerwcowej nocy nad Normandią.

 

Na pewno  zobaczymy sztuczne ognie, które są często odpalane synchronicznie w wielu miejscowościach. Dzięki temu – co jest niezwykle rzadkie – stojąc na plaży można oglądać je nad kilkoma miejscowościami wzdłuż wybrzeża jednocześnie.

 

W planach będzie także zobaczenie corocznych zrzutów spadochronowych. Są to pokazy dokonywane w historycznych miejscach. Dziesiątki, a czasami setki spadochroniarzy skaczą dokładnie tak, jak żołnierze 75 lat wcześniej.

 

Jedną ze spodziewanych atrakcji obchodów będą najprawdopodobniej także pokazy Patrouille Acrobatique de France. Jest to grupa akrobatyczna francuskich sił powietrznych.

 

 

75 rocznica D-Day w Normandii

 

 

Cmentarze w Normandii

 

Ale oczywiście jednym miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będą także normandzkie cmentarze. Jednym z najważniejszych jest ten na wzgórzu nad plażą Omaha – Normandy American Cemetery and Memorial. Jest na nim pochowanych blisko 10.000 żołnierzy. Między innymi także bracia, których historia była inspiracją do nakręcenia epickiego filmu „Szeregowiec Ryan”. Odwiedzimy te groby.

 

Zobaczymy też cmentarz wspólnoty brytyjskiej, w miejscowości która była pierwszym wyzwolonym miasteczkiem we Francji. Pojedziemy również na cmentarz żołnierzy niemieckich, gdzie znajduje się wiele grobów z polsko brzmiącymi nazwiskami. Leżą tam Polacy wcieleni siłą do Wermachtu w czasie wojny.

 

 

 

75 rocznica D-Day w Normandii

 

 

Zdjęcia i rekonstruktorzy

 

Jedną z planowanych atrakcji naszej fotowyprawy będą też zdjęcia z rekonstruktorami. Jeśli tylko pogoda pozwoli to postaramy się pojawić wraz z nimi o świcie na plaży Omaha. Będzie wtedy możliwość zobaczenia oraz sfotografowania rekonstruowanych przez nich scen z historycznego desantu.

 

Ale będzie to także okazja by samemu zobaczyć co mógł czuć wyskakujący do wody o świcie żołnierz. Będzie można spróbować przebiec szeroką plażę i dowiedzieć się samemu jak dużo czasu na to potrzeba.

 

Odwiedzimy też obozy rozbijane przez rekonstruktorów, w których można poczuć klimat sprzed lat. Wokół stoją wyłącznie historyczne pojazdy i namioty wojskowe. Między nimi przechodzą ludzie ubrani w większości w mundury odwzorowujące te sprzed lat.

 

 

75 rocznica D-Day w Normandii

 

Zaciekawieni? Chcecie wziąć udział w takiej fotowyprawie? Zapiszcie się już teraz liczba miejsc ograniczona. 75 rocznica D-Day to najwyższy czas by odwiedzić Normandię jeśli nie zrobiliście tego dotąd.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Owinięty Łuk Triumfalny

Zakończyła się instalacja niezwykłego projektu. Mieszkańcy Paryża i turyści mogą, przez dwa tygodnie, podziwiać owinięty Łuk Triumfalny. OWINIĘTY ŁUK TRIUMFALNY Kilka dni temu opowiadałem wam jak...

Łuk Triumfalny znika z ulic Paryża

Jeśli w najbliższych dniach wybieracie się do stolicy Francji to nie zobaczycie jednej z najbardziej charakterystycznych budowli tego miasta. Łuk Triumfalny, wokół którego jest...

Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca?

Po kilku latach przerwy, obserwowaliśmy w Polsce zaćmienie słońca. Niestety był to tylko skrawek tego zjawiska. Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca? Dokąd zaplanować wyjazd...

Wspólny sylwester w Paryżu

Wiele osób marzyło o tym by odwiedzić w tym roku stolicę Francji. Niewielu się udało. Ale dzięki jednemu z największych wizjonerów muzyki czeka nas...

Perseidy 2020 – kiedy i gdzie oglądać?

W czasie najbliższych nocy niebo opanują spadające gwiazdy. Będzie to najpopularniejszy w ciągu roku rój meteorów. Perseidy 2020 pojawiają się na niebie już teraz,...

Najczęściej fotografowana atrakcja turystyczna?

Najczęściej fotografowana atrakcja turystyczna - zastanawialiście się która to jest? Każdy ma swoje marzenia podróżnicze, ale większość z nas prędzej czy później trafia w...

Kanion Antylopy – Upper Antelope Canyon

    Kanion Antylopy potocznie kojarzy się wszystkim z miejscem zwanym Upper Antelope Canyon. Niemal każdy, kto wybiera się po raz pierwszy do amerykańskich parków narodowych...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x